úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavební veletrhy: Dřevostavby i paneláky

Nízkoenergetické dřevostavby, nové inteligentní systémy řízení vnitřního klimatu i interiérové doplňky. To vše ukázaly letošní brněnské Stavební veletrhy.

Řadu novinek nabídnuly Stavební veletrhy Brno 2013, které se v letošním roce uskutečnily 23. až 27. dubna na brněnském výstavišti. Tato jedna z největších akcí svého druhu ve střední Evropě zahrnuje IBF 18. mezinárodní stavební veletrh se zaměřením na realizaci staveb, technologie, materiály, stroje, konstrukce i technické zařízení budov. Součástí byly veletrhy DSB o dřevostavbách se zaměřením na energetickou náročnost budov či rekonstrukce, dále nábytku a interiérů Mobitex, Envi či Urbis.

Úsporné domy ze dřeva

Centrum stavebních prací – CESTAP s.r.o. se specializuje na výstavbu nízkoenergetických a energeticky úsporných rodinných domů ze dřeva. Společnost byla založena v roce 1994 a začátkem roku 2008 rozšířila svoji působnost o kompletní dodávky a montáž instalatérských a plynových zařízení, včetně podlahového vytápění. Nyní nabízí také strojní výkopové práce a montáž domovních elektroinstalací a projektovou činnost.

Varianty domů STANDARD, STANDARD PLUS a PREMIUM obsahují vše potřebné, tj. i základovou desku, vlastní stavbu, obklady, dlažby, sanitární vybavení a v neposlední řadě veškeré revize, tlakové zkoušky nutné k úspěšné kolaudaci domu a DPH. Softwarové vybavení používá například Archicad, Dietrich´s pro konstrukci dřevostaveb, PROTECH pro výpočet tepelných ztrát tepelných mostů a dalších programů. Dřevostavby jsou zpracovány na CNC stroji, kde se provádí výstavba jak typových domů, tak i individuální projekty.

Doba výstavby včetně základové desky nepřesahuje šest měsíců. Dřevostavby jsou složeny ze sendvičového systému, kde jako nosná konstrukce se používají hranoly KVH vyplněné minerální izolací a sádrovláknité desky Fermacell vyrobené ze sádry a papírových vláken bez dalších pojiv a jsou stavebně a biologicky nezávadné. Výhodami tohoto systému jsou rychlá výstavba a různé varianty dispozice pro každý dům. Obvodová stěna se vyznačuje nízkým součinitelem prostupu tepla a dobrou zvukovou izolací.

Novinkou v produktové řadě bungalovů je typ 55G v dispozici 4+kk se zastavěnou plochou 130,5 čtverečních metrů a celkovou užitkovou plochou 112,3 m2. Čtyři obytné místnosti nabízí 54,4 m2. Skladba konstrukcí ve variantě standard zahrnuje sádrovláknitou desku, dřevěný rošt 60 x 40 milimetrů, parotěsnou fólii, tepelnou minerální izolaci URSA tloušťky 120 mm, nosný dřevěný sloupek, spodní a horní rámové sloupky, fasádní polystyren 100 mm a strukturovanou omítku 1,5 mm. Součinitel prostupu tepla U = 0,19 W/m2K. Standard PLUS nahrazuje polystyren fasádní minerální vatou tloušťky 140 mm, čímž se dosáhne U = 0,157 W/m2K. PREMIUM přidává Fermacell VAPOR, minerální izolaci na roštu či zateplený sokl a paropropustnou fólii. Tato difúzně otevřená konstrukce dosahuje U = 0,187 W/m2K.

Stavební centrum EDEN 3000

Unikátním výstavním projektem na podporu bydlení, rekonstrukcí a stavění a pro popularizaci nových výrobků a technologií je v blízkosti brněnského výstaviště Stavební centrum EDEN 3000, jehož provozovatelem je Národní stavební centrum s.r.o. Na volné ploše se nacházejí prezentace montovaných rodinných domů, dřevostaveb a je zde možno shlédnout další exponáty, především bazény, zastřešení, dlažby nebo zahradní architekturu.

3D expozice stavebních materiálů v přízemí budovy Nový Tuzex představuje prezentace materiálů, výrobků a technologií v čele s interaktivní expozicí zaměřenou na trvale udržitelnou výstavbu pořízenou z grantu OPVK. Národní stavební centrum dále pořádá odborné vzdělávací semináře a konference, prodává odbornou stavební literaturu a zajišťuje základní poradenství v oblasti stavebnictví.

Novinkou v rámci centra je rodinný dům KUBIS 631 od RD Rýmařov „nabitý“ novými technologiemi Siemens. Dřevostavba o dispozicích 4+kk na 102 čtverečních metrech užitkové plochy s možností rozšíření na 5+kk je energeticky efektivním domem díky špičkovému systému automatizace domácnosti. Inteligentní systém řízení vytápění a větrání znamená samostatnou regulaci teploty v každé místnosti, ventilační systém řízený čidlem a nástavbovou možnost ovládání celého systému přes internet či „chytrý“ telefon.

Cílem projektu je zajistit špičkovou kvalitu vnitřního prostředí při zachování pořizovací ceny domu a snížení provozních nákladů. Inovované řešení nahradilo elektrokotel a teplovodní rozvody účinnými přímotopy a doplnilo novou větrací přetlakovou jednotku, kterou lze řídit pomocí systému automatizace domácnosti Synco Living značky Siemens. Ten umožňuje řídit vytápění a větrání budovy v souladu s  normou EN 15232 s nejvyšší možnou energetickou efektivitou.

Systém přitom sám identifikuje počátek i konec topného období na základě vnitřních a venkovních teplot. Požadovanou teplotu řídí autonomně v jednotlivých místnostech pomocí týdenních programů a podle požadavku obyvatel domu. Systém hlídá kvalitu vnitřního vzduchu pomocí čidla hladiny CO2 a zajišťuje automatickou výměnu vnitřního vzduchu podle aktuální potřeby. Vzduch je vždy filtrován, nucené větrání brání pronikání vnějšího hluku, prachu a hmyzu do objektu.

Měří se aktuální vnitřní teplota v každé místnosti s přesností ± 0,2 °C (standardní termostaty spínají s přesností ± 1 °C). Pro každou místnost je tak spínán vždy jen aktuálně potřebný zdroj tepla, a to po dobu nezbytnou k dosažení komfortní teploty. Díky přesnosti měření nedochází k zbytečnému zpoždění při aktivaci, nebo vypnutí zdroje tepla. Neustálý monitoring kvality vnitřního vzduchu a detekce vybraných činností zajišťuje optimalizaci přívodu větracího vzduchu tak, aby při zachování komfortu a zdravého vnitřního prostření systém pracoval co nejefektivněji.

Většina doplňků nezvyšuje pouze komfort obyvatel domu, ale přispívá také ke snižování celkové spotřeby elektrické energie. Kromě již zmiňované vzdálené správy prostřednictvím mobilních aplikací systém nabízí i centrální ovládání osvětlení, vybraných elektrospotřebičů a žaluzií, resp. rolet. Velmi přesně a efektivně může řídit také klimatizaci jednotlivých místností. Bezpečnost domácnosti může zvýšit systém kouřových a okenních čidel, případně senzor zaplavení. Přínosem je rovněž možnost monitoringu spotřeby jednotlivých energií v objektu.

Interaktivní panelák

Na letošním mezinárodním stavebním veletrhu IBF v Brně byla veřejnosti také poprvé představena interaktivní expozice ukazující rekonstrukci panelového domu v Centru pasivního domu (CPD). Unikátní model panelové bytu o rozměru přibližně 5 x 8 metrů bude na stěnách ukazovat tři rekonstrukční fáze domu - tj. před rekonstrukcí, po standardní rekonstrukci a po komplexní energetické sanaci budov.

Na tomto modelu si tak návštěvníci prohlédli správnou konstrukci oken, správné osazení do zateplených stěn, ošetření osazovací spáry, vč. zajištění vzduchotěsnosti. Nezbytnou součástí je také rekuperační jednotka v „jádru“ bytu. Celý model je koncipován jako vzdělávací nástroj - na stěnách a v okolí modelu se vyjímaly informační „roll-up“, postery a  infoznačky ke snadnému a zábavnému porozumění technickým parametrům dílčích komponent (například porovnání kvality vnitřního vzduchu při běžném zateplení a při komplexní rekonstrukci - běžné koncentrace CO2, relativní vlhkosti v interiéru nebo povrchové teploty). Model panelového bytu i celý doprovodný program přichystal CPD ve spolupráci se svými členy, odborníky na energeticky efektivní stavitelství.

Výstava kuchyní Schmidt

V letošním roce přichází výrobce kuchyní Schmidt s 11 novými materiály předních dvířek, osmi pro pracovní desky a se třemi novými druhy korpusů. Korpusy lze kombinovat s libovolným druhem materiálu dvířek, záleží pouze na vkusu a fantazii. Nové keramické desky jsou nyní velmi v módě, jsou odolné proti poškrábání a vysokým teplotám a navíc je velmi snadné je udržovat.

Mezi novinky patří také stylové úchytky a inovaci se nevyhnulo ani vnitřní uspořádání kuchyně v podobě nových systémů výškově nastavitelných výsuvných polic i nových rozdělovníků. Rozšiřuje se i sortiment židlí a stolů tak, aby se ke každé kuchyni mohl pořídit dokonale ladící jídelní set.

Návštěvníci veletrhu mohli shlédnout expozici kuchyní Schmidt, výběr zahrnuje zakázky modelů „Arcos“. Jde o nejuniverzálnější a nejprodávanější typ kuchyně nabízející nepřeberné množství barev a motivů a druhů materiálu, včetně dřevodekorů, provedení v lesku či matu nebo s určitým povrchovým a estetickým vzorem. Kromě toho umožňuje zvolit kompromis mezi úchytkovými a bezúchytkovými kuchyněmi prostřednictvím profilů, které však nezasahují mimo půdorys dvířek.

Petr Bayer

Popisky:

1 - Dřevostavby CESTAP jsou složeny ze sendvičového systému

2 - Prezentace montovaných rodinných domů EDEN 3000

3 – V Brně budou k vidění i novinky ze světa kuchyní

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červenec 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce