úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Luxus a funkčnost posuvných dveří

Nové konstrukce posuvných dveří vylepšují technické vlastnosti. Hodí se i do pasivních domů.

Posuvné dveře šetří prostor a mohou být luxusním doplňkem moderního interiéru rodinného domu či bytu. I tyto produkty podstupují inovativní vývoj, jehož technologie lépe zamezují nežádoucím tepelným ztrátám či chrání před prachem a větrem. V neposlední řadě se s nimi též snáze manipuluje, a to i v případě značné hmotnosti. Z řady systémů na trhu se do toho článku vešlo několik z nich.

Dvakrát přerušený tepelný most

Zdvižně-posuvné dveře HS PORTAL uvedla na trh společnost Vekra. Jde o moderní systém, který i přes subtilní konstrukci chrání před chladem, vlhkem, prachem a větrem. Nové konstrukce nízkého prahu s dvojím přerušením tepelného mostu poskytuje dveřím kromě funkčnosti též harmonický vzhled ze všech úhlů pohledu. Tento systém je plně kompatibilní se všemi ostatními plastovými profily výrobce.

Stabilní profil se vyznačuje dlouhou životností a výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi díky kombinaci více prvků. Zárubně s hliníkovou výztuhou mají přerušený tepelný most a jsou izolovány materiálem Neopor. Nově koncipovaný práh s dvakrát přerušeným tepelným mostem zabraňuje ztrátám tepla, přičemž dvě komory prahu jsou vyplněny izolačními vložkami z extrudovaného polystyrénu. Nízký hliníkový práh lze na interiérové straně zapustit do podlahy. Zcela rovné plochy profilu a konstrukce prahu umožňuje snadné čištění bez nutnosti údržby.

Subtilní konstrukce rámu je dimenzována na velkoplošné zasklení ve dvojskle i trojskle. Kování Sigenia zajišťuje lehký chod a funkčnost systému i při hmotnosti křídla 250 kilogramů, zatímco úzké pohledové šířky dávají průchod světlu bez omezení. Široká nabídka barevných dekorů od zlatého dubu, přes mechovou zeleň, brilantovou modř či purpurovou červeň po achátovou šeď či krémovou bílou vhodně doladí interiér i exteriér domu a dokonalý vzhled podtrhnou skrytá těsnění.

Vekra se specializuje též na výrobu hliníkových posuvných dveří, které se díky použitému kovu vyznačují dlouhou životností, moderním vzhledem a vysokou pevností. To je předurčuje do míst s frekventovaným používáním a vysokými nároky na tepelnou izolaci. Například Futura Patio znamená izolovaný systém pro posuvné dveře s hmotností křídla do 250 kilogramů. Princip Lift & Slide („zvedni a posuň“) zaručuje maximální těsnost proti pronikání větru a vody.

Vícekomorové profily disponují přerušeným tepelným mostem pomocí polyamidového můstku vyztuženého sklenými vlákny. Posuvné dveře mohou být dvou či tříkolejnicové. Stavební hloubka rámů v těchto případech činí 135 mm resp. 205 mm. Stavební hloubka posuvného křídla je 55 mm. Systém je kombinovatelný se systémy Futura Standard a Futura Exclusive.

Tabulka – Technické parametry dveří HS PORTAL

Stavební hloubka rámu                                    170 mm

Počet komor rámu                                                7

Stavební hloubka křídla                                      70 mm

Počet komor křídla                                                5

Prostup tepla sklem 4-16-4

(4-12-4-12-4) Ug                                               1,1 W/m2K (0,7 W/m2K)

Prostup tepla dveřmi Uw                                    1,3 W/m2K/1,0 W/m2K)

Distanční rámeček                                             plastový šedý

Hloubka zasklívací polodrážky                          24 mm

Těsnění                                                               2x dorazové

Průvzdušnost                                                      třída 4

Zatížení větrem                                                   B1

Akustické vlastnosti                                           31 až 40 dB

Zdroj: Vekra

Velkoplošná architektura

Systém posuvně-zdvihacích dveří GENEO z vysoce stabilního materiálu RAU-FIPRO zase umožňuje sjednocení velkoplošné architektury s úsporou energie, jako zvuková izolace, bezpečnost a komfort. Díky velkorysým plochám skel a malé pohledové šířce profilů hrají v moderní architektuře specifickou roli. Úzká a zaoblená konstrukce profilů umožňuje realizovat prvky vysoké úrovně pro novostavby i energetické sanace starší zástavby.

Systém s konstrukční hloubkou 86 milimetrů a vícekomorovým profilem zárubně splňuje požadavky na tepelnou izolaci podle standardu pasivních domů. Poskytuje odolnost proti vloupání až do třídy 2 a optimální hlukový útlum až 42 decibelů. Celoobvodové těsnění se svařenými rohy ochraňuje před průvanem, prachem, vodou a rovněž dalšími ztrátami tepla. Hladký a povětrnostním vlivům odolný povrch je možné barevně upravit, stejně jako je využít hliníkové krycí lišty na vnější straně profilů.

Použitím vyztuženého materiálu RAU-FIPRO je možné zhotovit prvky až do výšky 2,7 metru, celkové šířky deset metrů a celkové hmotnosti křídla 400 kilogramů. Nová pouzdra posuvných vozíků zaručují přesnou montáž a bezpečnou funkci komponentů kování, stabilizují kritickou oblast na křídle a oddělují armovací komoru od vnějšího prostředí. Speciální profily pro sestavu středního přechodu jednotlivých polí garantují těsnost, ale též umožňují uskutečňovat různé barevné kombinace profilu zevnitř a zvenčí bez viditelného přerušení. Objektům propůjčuje bezbariérový přechod na balkon, terasu či zahradu.

Luxus z hliníku

Standardem moderních rodinných domů, ale také kancelářských budov se v poslední době stávají hliníkové posuvné balkonové dveře. Tyto dveře lze zevnitř doplnit i dřevěným obkladem. Škála barevných provedení sahá od imitace dřeva po nástřik barvami RAL.

Profilové systémy pro zdvižně-posuvné dveře jsou v dnešní době navrhovány pro rozměry prvků, které ještě před několika lety nebylo možné technicky realizovat. Vzhledem k již dostupným technologiím vyžaduje moderní architektura stále větší prosklené plochy také s ohledem na velkorysé průchozí prostory pro uživatele. Posuvné hliníkové dveře HEROAL a MIXALL přitom splňují tepelně a zvukově izolační vlastnosti norem. Nová série umožňuje nejen hmotnosti křídel do 400 kg, ale v nejvyšší tepelně izolační variantě také hodnotu UD = 1,0 W/m2K (při velikosti prvku 3,5 x 2,18 m). Hliníkové profily nabízejí ideální předpoklady pro výrobu zdvižně-posuvných dveří dle aktuálních tepelně a zvukově izolačních standardů.

Maximální výška prahu dosahuje 20 mm, což splňuje podmínky pro bezbariérový vstup do dveří. Vedle extrémně ploché konstrukce přesvědčí hliníkové posuvné dveře HEROAL a MIXALL v přechodové oblasti také optimálními tepelně izolačními a fyzikálními systémovými vlastnostmi. Luxusní hliníkové vstupní dveře a prosklené stěny se vyrábí z moderních tříkomorových AL profilů s konstrukční hloubkou 82 mm nebo 72 mm. Okenní i dveřní profily mají v rámu a křídle PU izolaci. AL profily s  konstrukční hloubkou 50 mm slouží k výrobě interiérových dveří a prosklených stěn. Hliníkové interiérové a vstupní dveře HEROAL splňují požadavky norem a jsou označeny CE.

Pro výrobu posuvných balkonových dveří slouží AL profily MIXALL AS 170 a pro výrobu vstupních dveří jsou používány tříkomorové AL profily MIXALL Dream 80. Pro výrobu posuvných balkonových dveří s dřevem zevnitř slouží AL profily MIXALL AS 200 a pro výrobu vstupních dveří s dřevem zevnitř se používají tříkomorové profily MIXALL Porta. Hliníková okna a balkonové dveře MIXALL splňují požadavky norem a jsou rovněž označeny CE.

Ve stylu dřeva

Posuvné dveře se dobře uplatní i v interiéru mezi jednotlivými místnostmi. Šetří místo a mohou být zajímavým estetickým doplňkem. Výplň dveřního křídla od firmy Lignis je například tvořena z voštiny, která je vsazena do nosného rámu ze smrkových hranolků. Tato konstrukce je opláštěna DTD deskou tloušťky 4 mm. Dveřní křídlo může obsahovat polodrážku.  

Povrch křídla tvoří přírodní dýha, která je vždy ve stejném odstínu a kresbě. Křídlo je lakováno tvrzenými UV laky. Tyto ekologické laky jsou velmi tvrdé a odolné proti poškození. Povrch křídla může být také v povrchové úpravě dle vzorníku RAL. Dále je možná povrchová úprava CPL nebo HPL. Na hladký povrch křídla je možno nalepit lištu z masivního dřeva stejného druhu jako použitá dýha.

Příslušenství zahrnují tři závěsy (u bezpolodrážkových dveří dva kusy), zámek pro dozický klíč, WC sadu nebo pro cylindrickou vložku. Příprava pro zkrácení dveří maximálně 55 mm. Jednokřídlové dveře mohou mít rozměry 600, 700, 800, 900/1970 nebo 2100 mm. Dvoukřídlové dveře 1200, 1400, 1600, 1800/1970 nebo 2100 mm

Jiný typ představuje nosnou konstrukci z lepených masivních hranolů s masivním nákližkem stejné dřeviny, jako je dýha. Lepené hranolky jsou dvakrát dýhovány, poddýžka i dýha je stejného typu jako nákližky. Tyto hranolky jsou navzájem čepované. Dveře jsou bez rámečků nebo s jednostranně zapuštěnými lištami. Výplní je sklo nebo kazeta. Dveřní křídlo lze opět vyrobit s polodrážkou i bez polodrážky. Povrch křídla tvoří přírodní dýha, která je vždy ve stejném odstínu a kresbě. Křídlo je lakováno tvrzenými UV laky. Tyto ekologické laky jsou velmi tvrdé a odolné proti poškození. Povrch křídla může být také v povrchové úpravě dle vzorníku RAL.

Petr Bayer

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červenec 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce