úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Labardin: Postavíme stovky tisíc čtverečních metrů industriálních ploch

Na již zkonsolidovaný tuzemský trh logistických a průmyslových nemovitostí, jehož boom pokračuje, vstupuje nový aktér: mezinárodní developerská společnost Linkcity z francouzské skupiny Bouygues. Má ambice stát se „štikou v rybníce“, v němž doposud vládnou především velké ryby. Linkcity je však v tomto realitním segmentu aktivní i v dalších zemích. „Obdobně jako v ČR a na Slovensku nyní postupujeme i v Polsku, vracíme se do Rumunska,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper generální ředitel Linkcity Czech Republic David Labardin.

 

Vaše developerské aktivity v Česku dosud směřovaly především do segmentu bydlení. Máte za sebou na 15 projektů s celkem více než tisícovkou bytů, postavili jste také hotel v centru Prahy. Proč jste se nyní rozhodli vstoupit i do oblasti průmyslových a logistických nemovitostí?

 

Důvod je jasný. Linkcity Czech Republic (dříve VCES Property Development) je členem stavebního koncernu VCES a mezinárodní developerské sítě Linkcity, která patří do skupiny Bouygues. V ČR působíme více než 10 let. Za tu dobu jsme měli dost času analyzovat, jakým směrem se vyvíjí realitní trh ve střední Evropě, jaké jsou jeho trendy a požadavky.

 

Česko zůstává ekonomickým tahounem regionu, výkon tuzemské ekonomiky si drží svou dynamiku, což se projevuje i v realitním sektoru. Vedle bydlení jsou to právě průmyslové a logistické nemovitosti, po nichž je v ČR největší poptávka. S ohledem na to, že VCES jako generální dodavatel disponuje více než 25letou zkušeností z výstavby průmyslových nemovitostí, od opravdu velkých provozů až po menší skladové haly, máme nyní v Linkcity skvělou příležitost toho využít.

 

Jak vám při přípravě a realizaci projektů průmyslových a logistických nemovitostí pomáhá zázemí francouzské skupiny Bouygues?

 

Bouygues je jedna z největších stavebních společností na světě, světový lídr v oblasti udržitelné a inovativní výstavby. Působí v 80 zemích světa a čerpá zkušenosti z více než 60leté tradice na trhu. Být součástí skupiny Bouygues pro nás znamená mít přístup k odborníkům ve všech oborech stavebních a elektrotechnických systémů a integrace technologického vybavení.

 

Hodně se dnes mluví o automatizaci a robotizaci v rámci tzv. čtvrté průmyslové revoluce. Iniciativu Průmysl 4.0 koneckonců schválila i vláda ČR. Díky zázemí a zkušenostem skupiny Bouygues jsme v Linkcity schopni přicházet s řešeními, které umožní nájemcům v našich výrobních a skladových halách, aby trend Průmyslu 4.0 naplňovali a posílili svou konkurenceschopnost.

 

V jakých lokalitách průmyslové a logistické projekty chystáte? Avizovali jste, že kromě ČR půjde i o Slovensko.

 

Pod značkou LiNK Logistic Industry probíhají v současné době přípravné práce na výstavbě tří logistických parků v blízkosti Hradce Králové, Olomouce a Nitry s celkem více než 180 000 m2 pronajímatelných ploch. Další stovky tisíc čtverečních metrů průmyslových a logistických nemovitostí jsme připraveni realizovat v následujících letech. Společnost Linkcity je však v tomto realitním segmentu aktivní i v dalších zemích: obdobně jako v ČR a na Slovensku nyní postupujeme i v Polsku, vracíme se do Rumunska. A samozřejmě řadu projektů připravují a rozvíjejí naši kolegové ve Francii.

 

Současný český trh logistických a průmyslových nemovitostí je stabilizovaný, stále dynamicky roste a je rozdělen převážně mezi velké hráče typu CTP, P3 či Panattoni. Jak se chcete na tomto trhu prosadit? Čím hodláte potenciální nájemce zaujmout?

 

Jak už jsem uvedl, segment logistických a průmyslových nemovitostí v regionu CEE stále roste: vždyť jen v ČR se loni pronajalo 1,3 mil. m2 a postavilo 662 000 m2. Spolu s tím rostou i požadavky nájemců – na lepší technologie, vyšší budovy, e-commerce. Přestože na českém a slovenském trhu působí řada velkých celoevropských a světových lídrů, jsme přesvědčeni, že máme co nabídnout.

 

Zakládáme si například na tom, aby u nás byli spokojeni nejen samotní nájemci, ale také jejich zaměstnanci. Abychom v rámci logistických a průmyslových parků vytvořili pro ty, kdo v nich pracují – ve výrobě, skladech i kancelářích – příjemné a zdravé pracovní prostředí. S dobrou dopravní dostupností autem, prostředky MHD nebo třeba i na kole. Právě toto může být pro nájemce klíčové, protože každý z nich v době nízké míry nezaměstnanosti v ČR musí o kvalifikovanou a loajální pracovní sílu tvrdě bojovat.

 

O metodice BIM, kterou využíváte u všech svých projektů, hovoříte jako o své konkurenční výhodě. V čem vidíte její přínos?

 

Přínosem této progresivní metodiky je efektivní vynakládání finančních prostředků, zlepšení kontroly stavebního procesu a vyšší kvalita výsledných objektů. A v neposlední řadě i efektivnější facility management: zahrnuje totiž veškeré informace o instalovaném vybavení, kdy se centralizují technická data a po celou dobu životního cyklu budovy jsou neustále aktualizována. Proto BIM v posledních letech postupně zavádíme u všech našich projektů za spoluúčasti všech zúčastněných stran: architektů a projektantů, dodavatelů i jejich subdodavatelů. V současné době jsme v další fázi vývoje metodologie BIM, aby její výhody mohli využívat i koncoví uživatelé budovy.

 

Zatímco v rezidenční výstavbě využívání virtuální reality nabídne budoucímu majiteli vizualizaci vedoucí k lepší představě o jeho bydlení, v industriálních a logistických projektech jsou nástroje obdobné: v rámci nabízených prostor umožní budoucímu nájemci vnímat jeho provoz, technologie a vybavení jako jeden celek. Díky tomu díky si dokáže lépe naplánovat, jak své prostory zorganizovat. BIM například umožňuje simulovat budoucí stav tak, abychom dokázali spočítat budoucí spotřebu energie v budově či detailně zanalyzovat potřeby na její vytápění a chlazení.

 

Boom trhu průmyslových a logistických nemovitostí ve střední Evropě pokračuje, na první pohled vše vypadá až idylicky. Neblíží se ale strmé tempo růstu tohoto segmentu již svému maximu? Neobáváte se vysoké konkurence a přehřátí trhu?

 

Velmi dobře si uvědomujeme, že nic netrvá věčně a že i trh průmyslových a logistických nemovitostí v regionu CEE se bude blížit saturaci. Nyní reagujeme na poptávku, která je stále velká. Požadavky a očekávání nájemců se ale mění a vyvíjejí. Proto jim velmi pečlivě nasloucháme, abychom se dokázali i v budoucnu jejich specifickým potřebám přizpůsobovat a uspokojovat je. Současný zdravý stav české ekonomiky nás nicméně utvrzuje v tom, že země chce nadále těžit se své dlouholeté průmyslové tradice a dále ji rozvíjet. To je dobrá zpráva i pro celý segment logistických a průmyslových nemovitostí a všechny jeho aktéry.

Petr Bayer 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce