úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Koleilat: Projekt Savarin chceme dokončit za 5 let

Savarin je největším projektem revitalizace v centru Prahy propojující Václavské náměstí a ulice Na Příkopě, Jindřišská a Panská. Zahrnuje celkem 15 tisíc čtverečních metrů pozemků. „Naším cílem je nabídnout kombinaci obchodů, služeb a kanceláří společně s prostory pro relaxaci s plným respektem ke geniu loci daného místa,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper generální ředitel společnosti Crestyl Omar Koleilat.

 

Jaký očekáváte vývoj realitního trhu v letošním roce?

Ekonomika roste a s ní i poptávka po bydlení, kancelářích i nákupech. Sami chceme tento rostoucí trend včas podchytit. Potvrzuje to i skutečnost, že do nového roku jsme vstoupili s historicky nejvyšším počtem projektů ve výstavbě – celkem šesti. Jejich celková hodnota přesahuje 3,7 miliardy korun.

V případě kanceláří trh sice bude muset ještě bojovat se současným nadbytkem, ale propad nabídky dokončených kanceláří bude v roce 2016 obrovský. Proto věřím, že se situace do dvou let plně stabilizuje a ekonomika do té doby nezmění směr. U bytů mám pocit, že poptávka a nabídka rostou paralelně a trh je celkem zdravý a bez větších výkyvů.

Co trh bude nejvíce ovlivňovat?

Jednoznačně ekonomická stabilita. Po krizi jsou lidé i firmy opatrnější a svá rozhodnutí pečlivě zvažují – pokud budou očekávat, že se jejich situace zlepší, tak samozřejmě budou ochotni investovat do svého bydlení či kanceláří pro svůj další rozvoj. V případě kanceláří hraje určitě roli i levná koruna – nadnárodní firmy totiž pak zvažují přesun části svých aktivit do České republiky.

Jaké hlavní překážky brání jeho většímu rozvoji?

Domnívám se, že díky všeobecnému pocitu a mediálnímu obrazu, že se byty hodně prodávají, budou mít majitelé pozemků snahu o navyšování cen. Osobně si nemyslím, že procentní navýšení prodejních cen bytů lze očekávat dvouciferné, takže pro developery bude zejména v některých lokalitách velmi těžké najít nové pozemky. Nezkušení developeři díky tomu mohou začít více riskovat a opět se celý trh může vrátit do kolotoče, kdy některé projekty budou prodělečné.

Co by se mělo především zlepšit v legislativě?

Klíčovým aspektem jsou průhlednost a jistota. Jako v každém podnikání, i pro developera je důležité, aby věděl, že když objektivně dodrží veškerá pravidla, tak dostane potřebné povolení. A ne, že jeho projekt může dlouhá léta stát pouze ze subjektivních důvodů, které nemůže vyřešit.

Jaký máte názor na vznik tzv. stavební policie?

Když se dodržují pravidla, tak se nikdo nemusí žádné policie bát. Ale tato pravidla i zadání té policie musí být jasné. Obávám se, že toto je to nejtěžší. Osobně nemám rád jakýkoli represivní přístup k řešení záležitostí. Je třeba si uvědomit, že případná chyba takové policie – například neoprávněné zastavení stavby – může v našem podnikání znamenat milionové škody. Proto je důležité i vědět, kdo a v jakém časovém horizontu by za případné chyby či zneužití pravomocí odpovídal.

Jak pokračuje váš projekt Savarin?

Projekt Savarin je nyní stále ve fázi příprav, které společně s procesem výstavby určitě potrvají ještě několik let. Naším cílem je projekt dokončit za přibližně pět let.

Co bude tento unikátní projekt zahrnovat?

Savarin je největším projektem revitalizace v centru Prahy propojující Václavské náměstí a ulice Na Příkopě, Jindřišská a Panská. Zahrnuje celkem 15 tisíc m2 pozemků. Naším cílem je nabídnout kombinaci obchodů, služeb a kanceláří společně s prostory pro relaxaci s plným respektem ke geniu loci daného místa. Při vybírání nájemců tak budeme brát v úvahu i charakter jednotlivých budov.

O cenné budovy chceme pečovat, naším cílem je zachování a rekonstrukce všech nyní zanedbaných chráněných historických budov v samém srdci metropole a jejich maximální zpřístupnění. Chceme vnést do vnitrobloků život obnovou zahrady a vytvořením náměstíčka, jak bylo v Praze zvykem, zachováním dvorů, ale i vytvořením pasáží.

Všechny chráněné historické budovy tak samozřejmě budou zrekonstruovány, a to včetně barokního Piccolominiho paláce (Savarin) od Kiliána Ignáce Dientzenhofera nebo historické jízdárny, kterou není z okolních ulic vůbec vidět a kde je nyní herna. Právě mezi těmito dvěma budovami bude obnovena barokní zahrada – jedná se o možná jediný dochovaný barokní půdorys v centru Prahy. Obecně všechny historické budovy orientované do ulice zůstanou zachované.

Jaké další projekty chystáte?

Největším je bezpochyby již zmíněný unikátní projekt Savarin v samotném srdci pražské metropole, o který jsme naše portfolio rozšířili v loňském roce. Již řadu let rozvíjíme vznikající čtvrť DOCK v pražské Libni, kde je v současné době ve výstavbě druhá etapa rezidenčního projektu DOCK River Watch a kancelářská budova DOCK 02. Staví se už i obchodní centrum v Jablonci nad Nisou Central Jablonec, které bude veřejnosti otevřeno na jaře příštího roku. Z rezidenčních projektů ve výstavbě bych ještě rád zmínil pražský projekt 4Blok ve Vršovicích a druhou etapu pozemků a rodinných domů Zámecké zahrady ve Vysokém Újezdě nedaleko Prahy. V brzké době pak hodláme oznámit ještě další významnou akvizici.

Budete dále expandovat také do regionů?

V regionech se pohybujeme od počátků našeho působení na trhu, a to zejména v oblasti obchodních center. Soustředíme se na regionální centra mimo krajská města. Ta totiž ostatní developeři zpravidla opomíjejí. Již jsme otevřeli obchodní centra například v Mostě a Kladně, která posbírala řadu ocenění, příští rok na jaře se chystáme na otevření obchodního centra v Jablonci nad Nisou, další jsou pak v přípravě. Po delší pauze se vracíme i na mimopražský rezidenční trh, intenzivně pracujeme na projektu v Berouně.

Co byste popřál stavebnictví do nového roku?

Aby rok 2016 pokračoval v nastartovaném růstu a stal se tak pro celý obor dalším úspěšným rokem. A také aby se nezapomnělo na důležitost zachování korektního vztahu mezi developery a stavebními firmami pro horší časy i na důležitost kvality provedené práce.

Petr Bayer

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce