úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Clifton: Architekt může zlepšit život domorodců i omezit šikanu na školách

Základem autentické architektury s trvalou hodnotou je vzájemné naslouchání lidem a sdílení jejich problémů a potřeb. „Pokud architekt od začátku zapojí místní veřejnost do návrhu nového projektu, vzniknou inspirativní stavby plné života a energie. Naše projekty jsou toho důkazem, ať už jde o základní školy v Británii, pětihvězdičkový hotelový resort na Zanzibaru, rezidenční komplex v pražských Košířích, vily v nadmořské výšce 2500 metrů v pákistánských horách, nebo multikino a restaurace v Láhauru v Pákistánu,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper ředitel pražské architektonické kanceláře Jestico + Whiles Sean Clifton.

 

Jak přistupujete ke své práci?

Z povahy své profese může architekt buď budovat a rozvíjet místní komunitu, anebo vytvářet bariéry. Přitom lidé se dokáží velmi dobře rozhodovat o své budoucnosti, když jim k tomu dáte dost prostoru. Na dobrém architektovi je, aby vytvořil podmínky pro vzájemnou komunikaci, sbíral dobré nápady a pak je zasadil do celého kontextu. Architektura – to nejsou jen budovy, ale i sdílený prostor, který mezi nimi vzniká. Vždy musíme mít na paměti, že projektujeme místa i pro příští generace.

Může architekt omezit vznik nežádoucích situací ve veřejných budovách?

Určitě. Například obrovským problémem, s nímž bojuje řada vzdělávacích institucí, je šikana. Nejčastěji se odehrává na toaletách, takže běžná situace jako návštěva WC se pro mnoho žáků stává naprosto neřešitelná. V jedné anglické škole jsme uspořádali workshop s místními žáky a zeptali se na jejich názor. Řešení přišlo velmi rychle. Smíšené toalety. Chlapci nešikanují druhé před děvčaty a děvčata se před chlapci chovají mnohem slušněji než ve výhradně dámské společnosti. Celý proces byl velmi inspirující a navíc měl skutečné výsledky.

Spolupracujete s místními komunitami také v rozvojových zemích?

V Tanzanii stavíme pětihvězdičkový hotelový komplex Zuri Zanzibar Hotel & Resort. Na samém začátku jsme si najali místního průvodce a naslouchali očekáváním i obavám zdejších obyvatel. Probrali jsme se dostupnými materiály a zmapovali zanzibarskou kulturu a řemeslnou tradici. Díky tomu se nám podařilo navrhnout resort, který v maximální míře respektuje místní prostředí a zásadním způsobem podporuje místní komunitu. Základním cílem totiž bylo využít místní pracovní síly a materiály a také minimalizovat zásah do životního prostředí i spotřebu energie.

Jak se to konkrétně projevilo v životě obyvatel?

Zlepšili jsme životní podmínky obyvatel a vytvořili desítky pracovních míst. Například všechny bungalovy jsou navrženy z nepálených cihel, které nám vyrábějí místní ze směsi cementu a písku. Dříve lokální poptávku zvládali dva lidé, teď máme na ostrově malou továrnu s vlastními zaměstnanci. Makutové střechy bungalovů jsou z tradičního zanzibarského materiálu, který se vyrábí z listů banánovníku, zatímco střechy budov na hlavní ose jsou z dřevěných šindelů. V interiérech jsme použili tradiční zanzibarské vyřezávané dveře, dekorace z lotosových květů nebo malby přímo na stěnách s africkou tematikou od zdejší umělkyně. Korálkové závěsy z papíru nám ručně vyrábějí místní ženy. V současnosti také běží speciální programy pro vzdělávání obyvatel ostrova, kteří mají v budoucnu zájem v hotelu pracovat. Jedná se o výuku anglického jazyka, ale i dalších dovedností potřebných pro práci v hotelovém komplexu.

Přinese komplex také úspory v tamním prostředí důležitých zdrojů?

Resort bude naprosto soběstačný. Pomocí vlastního odsolovacího zařízení bude čistit mořskou vodu ozonem a splaškovou vodu přečišťovat v centrální čistírně. Na ohřev vody bude využívat solární energii. Chlazení prostor v bungalovech bude probíhat systémem evening breeze, který v porovnání s tradičním přístupem spotřebovává pouze čtvrtinu energie při zachování srovnatelného komfortu.

Dalším důležitým aspektem bylo zachování co největšího množství stávající zeleně. Tento postup byl mnohem šetrnější k místní flóře, protože na ostrově nebyly žádné školky, ze kterých by bylo možné získat novou výsadbu. A zeleň navezená z pevniny by mohla být invazivní a ostrov rychle zamořit. Založili jsme proto vlastní školky. V nich už dva roky společně s místními pěstujeme tisíce druhů rostlin a koření typických pro Zanzibar, které budou součástí rozsáhlých zahrad v resortu.

Každý pokácený strom kompenzujeme náhradní výsadbou. Naučili jsme se, jak správně pěstovat sazenice v podmínkách, kde hrozí monzunové deště anebo sežehnutí ostrým sluncem. Naopak místní obyvatelé si uvědomili, jak důležité je recyklovat plasty, sázet nové stromy a obecně brát větší ohled na další generace.

Vraťme se zpět do Evropy. Jak zde probíhá komunikace u rezidenční výstavby?

Kde jinde by měla mít komunikace nejzásadnější vliv než u staveb, kde lidé bydlí? Pouze díky zapojení místní veřejnosti a vzájemnému sdílení názorů mohou vznikat čtvrti plné života a pozitivní energie. Ideálním příkladem je nový bytový komplex Sakura, který vyroste v těsném sousedství lesoparku Cibulka v pražských Košířích. 

Klient měl od samého začátku představu zeleného bydlení. Tradičních přístupů, jak dosáhnout udržitelného designu je řada. Můžete navrhnout solární zdroje energie, využít recyklovaný stavební materiál, postarat se o dobrou izolaci. Ale co lidé? Co ve skutečnosti chtějí majitelé bytů od svých nových domovů?

Zaměřili jsme se na pocity, životní styl a kvalitu bydlení, kterou bychom budoucím obyvatelům rádi nabídli. Lidé přirozeně touží po bydlení v rodinném domě se zahradou, ale přitom se všemi výhodami městského bytu. Převrátili jsme proto naruby tradiční koncept bytového domu ve smyslu uzavřených místností s minimálními balkony. Mezi stropní desky jsme v podstatě vložili samostatné ´domy´, kdy ke každé jednotce náleží rozsáhlý balkon s vlastní zahradou. Vytvořili jsme bydlení navozující atmosféru rodinného domu, ovšem bez starostí s jeho provozem a údržbou. Nadto celý komplex s vlastním parkem, sakurovým hájem, dětským hřištěm a řadou míst pro zastavení a relaxaci představuje ideální prostor pro setkávání a trávení volného času místních obyvatel.

Petr Bayer

Sean Clifton vystudoval architekturu v Británii. Odtud se v roce 2001 přestěhoval do Prahy, aby převzal vedení britsko-české architektonické kanceláře Jestico + Whiles. Pražské studio bylo založeno v roce 1990 jako jedna z prvních zahraničních architektonických společností, které začaly působit v porevoluční Praze. Český tým čítající kolem 20 architektů realizuje široké spektrum projektů nejen napříč střední a východní Evropou, ale také v Indii, Pákistánu a Africe. Celková hodnota projektů, na kterých se Clifton podílel, dosahuje částky 250 milionů liber.

 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?

masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)
 
přehodnocení podmínek Green Dealu především co se týká racionality při dosažení termínů bezuhlíkové ekonomiky
 
dočasné pozastavení odklonu od uhlí po dobu nezbytně nutnou k překonání energetické krize
 
větší podpora energetických úspor (inovační technologie, kontrola plýtvání...)
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce