úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Bitnar: Tvar měst změnil vynález výtahu

Když navrhl v 70. letech mateřskou školu v Praze, netušil, že za pár let přidá stovky metrů a bude „kreslit“ mrakodrapy v New Yorku. Architekt Thomas Bitnar „skyscrapery“ miluje a v Big Apple se od počátku cítil jako doma. „Vynález výtahu v 19. století je jedním z impulzů, který změnil tvar měst,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper.

 

Jaký je váš životní příběh vedoucí až k pozici uznávaného architekta?

Profesionální dráhu jsem začal v PU VHMP (Projektové útvary hlavního města Prahy) v atelieru Gama pod vedením architekta Karla Pragera. Tam jsem pracoval na experimentální výstavbě v Praze - Košířích. V roce 1978 jsem nastoupil do Pražského Projektového Ústavu, pracovali jsme na návrhu centra Jižního Města. V PPU jsem samostatně navrhl také novou koncepci Václavského náměstí v soutěžním návrhu. Byli to fantastické zkušenosti, které jsem uplatnil po odchodu do ciziny. Nejprve v Německu v Mnichově a pak konečně v New Yorku, kde jsem pracoval pro velké americké firmy, HOK, Perkins and Will a Spector group. V těchto firmách v týmové práci jsem navrhoval mnoho zajímavých budov jako například World Bank ve Washingtonu, Feldman Office Building v Stamfordu, Key Bank na Long Island, Country Glen Shopping Center, Maimonides Medical Building, Union Headquarters na Manhattanu a mnoho dalších.

Po úspěšném absolvování licenčních zkoušek v roce 1990 jsem v New Yorku založil architektonickou kancelář Bitnar Architects. V roce 1995 jsem také dokončil Columbijskou univerzitu, MS in real estate. V těchto letech jsme postavili a navrhovali mnoho budov a urbanistických celků, rekonstrukcí a interiérů. V roce 2013 se mě dostalo nejvyšší ocenění AIA (American Institute of Architects), byl jsem jmenován do nejvyšší kategorie AIA, FAIA, Fellow of AIA. Pouze 3 % z celkového počtu 90 000 architektů AIA, jsou Fellows. Ve své dlouhodobé praxi jsem se zúčastnil přes 30 soutěží. Mezi nimi například soutěž na hotel Four Seasons v Praze, vládní centrum v Berlíně, operu v Oslu českou ambasádu ve Washingtonu. Dnes moje kancelář pracuje a je registrována na třech místech v New Yorku a Montaně v USA a v Praze.                                                                                                          

Jaké inspirace využíváte pro vaše návrhy?

Dnes již mnohokrát citované motto “Architektura je obraz společnosti” je pro mě velmi důležité. Diversita mých klientů a různé geografické lokace mě inspirují k architektuře kontextu. “ Genius Loci” a určitá pokora, tam vidím úspěšnou a dobrou architekturu a moji inspiraci.

Jaké nové technologie zavádíte do vámi navrhovaných staveb?

Pro moderní architekturu je důležité inženýrské myšlení. V dnešní době plné nových poznání, technologií a informací je důležité, aby architekt na sebe vzal zodpovědnost a stal se skutečným lídrem v týmové práci. Být obklopen těmi nejlepšími profesionály, v našem oboru většinou inženýry, je zárukou určitého úspěchu. Sám architekt dnes již nestačí přijímat informace o nových technologiích a implikovat je v praxi. V Americe máme také povinné následné vzdělávání k udržení architektonické licence.

Jaká řešení energetické udržitelnosti volíte?

Před 19 lety byl v Americe založen novy klasifikační systém LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Systém byl vyvinut Radou pro šetrné budovy USGBC (U. S. Green Building Council.) Jde o mezinárodní systém, který nezávisle informuje vlastníky, provozovatele a developery o kvalitě stavby a provozu od jednotlivých domů až po celé čtvrti a jednotlivé komunity. Tento systém používáme již od prvních návrhů skic a modelů. Také nyní začínáme v kanceláři používat nový systém BIM (Informační model budovy).

Jaký nejzajímavější projekt jste uskutečnil, a nyní realizujete?

Ve své již 36leté profesionální kariéře je mnoho projektů, které jsou pro mě osobně zajímavé. Mám rád architektonické soutěže, ve kterých architekt navrhuje velmi svobodně, volně, bez klienta a dalších omezení. Z realizací se mi nejvíce líbily rekonstrukce budovy české mise v OSN v New Yorku, Key Bank na Long Islandu, Avis budova, Sidewinders restaurant, the Palisade Building, Talbach house v Montaně a dokončujeme privátní rezidence v lyžařském středisku Big Sky v Montaně. Nyní také pracujeme na urbanistickém projektu na 10 hektarech se 40 různými budovami. Projekt je ve schvalovacím řízení. Amerika dnes zažívá určitou stavební prosperitu, máme poměrně hodně práce. V procesu navrhovaní je hotel, banka, nová rezidenční čtvrť a několik privátních rezidencí.

Mohl byste je krátce popsat a vysvětlit jejich přednosti?

V mé praxi se snažíme skloubit náš sen s realitou. To znamená postavit budovu, se kterou my jsme spokojeni, náš klient je spokojen, aby cena stavby nepřekročila náklady, nenastaly žádné právní problémy a splnit veškeré nejvyšší požadavky udržitelné architektury, v našem případě LEED.

Který z nich se vám nejvíce líbí?

Skoro všechny. Mam rád naši realizaci Avis Building. Dostala AIA ocenění a tato budova byla také publikována v New York Times, a také moji první realizaci v Praze, Mateřskou školu Kotlaska v roce 1977.

Jaké překážky od samospráv, ekologických organizací atd., musíte překonávat?

Já nevidím žádné překážky v procesu stavby. Na začátku máme našeho právníka, který připraví kontrakt s klientem a hlídá všechny fáze projektu. Pak máme konzultace s plánovacím úřadem a dalšími institucemi. Po schválení pracujeme se stavebním úřadem, kde jsme svým způsobem partneři, abychom dodrželi normy a předpisy. V dobře organizovaném projektu by se žádné překážky neměly objevit.

Můžete srovnat tyto překážky a podmínky pro výstavbu budov na Západě a u nás?

Srovnání by asi vycházelo předně z poměru počtu právníků na obyvatele. V Americe je tento poměr asi 1 ku 400, v Evropě je poměrně vyšší. Americký právní systém funguje již desítky let ve srovnání s Českou republikou. Ale v poslední době vidím v Praze velké zlepšení. Mladá generace, která se po sametové revoluci prakticky seznámila se světem, přináší tyto poznatky do praxe. Jsem velmi optimistický.

Jaká by byla vaše představa pro architektonický a urbanistický rozvoj Prahy jako historického města s moderními trendy?

Média a veřejnost v Praze jsou velmi aktivní. Je zde mnoho konferencí, akcí a celková informovanost je na vysoké úrovni. Velmi důležité je učit se z chyb, které udělala některá evropská města v padesátých a šedesátých letech. Hlavně nespěchat. Na magistrát v Praze nyní nastupuje mladá generace architektů, urbanistů, kteří mají větší zahraniční zkušenosti, než měla moje generace, a já jim fandím. Všichni víme, že doprava, hlavně veřejná, se musí zlepšit. Dále mezinárodní branou do města je letiště. Spojení s městem musí být vyřešeno. Veškerý architektonický a urbanistický rozvoj je úzce spjat s politikou. Já osobně doufám v pozitivní vývoj.

S jakými novými výzvami se musí a bude muset výstavba vyrovnávat a jakým způsobem?

Dnes je Praha jedním z hlavních turistických center Evropy. Nejen pro unikátní krásu, ale také je jedním z nejlevnějších měst. Otázkou je, co se stane s těmi dnes stovkami hotelů, až se cenová úroveň vyrovná se západní Evropou, třeba Londýnem, Paříží, Curychem. Žijeme v kapitalistickém systému, který historicky má období prosperity a krize. Posledních 30 let prožíváme poměrnou prosperitu v celé Evropě, ale jak dlouho to potrvá? Budoucnost výstavby a celkového plánovaného urbanismu musí být také připraveny na krizi. Ta samozřejmě přijde, je to jen otázkou kdy a jaká bude. Dalším trendem jsou pražské satelity, kde lidé bydlí mimo město, ale pracují ve městě. To znamená rozvíjet vlakovou dopravu, moderní nádraží a zvyšovat městskou hustotu v blízkém okolí nádraží. Další důležitý faktor, který mění tváře evropských měst, je multikultura a migrace. Jak bude Praha a cela Česká republika připravena, to jsou velké otázky, které ovlivňují vývoj a celkový urbanismus.

Jaký vynález v lidské historii je podle vás nejdůležitější?

Od roku 1980, kdy jsem přijel do New Yorku, se tam cítím jako doma. Miluji mrakodrapy. Takže vynález výtahu v 19. století je jedním z impulzů, který změnil tvar měst. Tím druhým je, když jsme v architektonické firmě v New Yorku v roce 1983 odevzdali projekt, který byl nakreslen v počítači. To bylo pro mě veliké probuzení a pochopení, jak tato nová technologie kompletně změní moji profesi. Je to fascinující, že jsem členem generace, která přešla od tužky, rotringu až k prostorovému navrhování v BIM.

Petr Bayer

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce