Objem nabízených rezidenčních nemovitostí letos mírně stoupne - v Praze o 2,7 % a regionech o 1,4 %. Poptávka po bytech vzroste v ČR o 1,1 % a poprvé od roku 2015 poroste pomaleji než nabídka. Pozitivně poptávku ovlivňuje podpora státu a demografický vývoj, negativně působí ceny nemovitostí a sazby hypotečních úvěrů. Třetina poptávaných bytů je v hlavním městě podle developerů zamýšlena na investici, růst podílu cizinců zaznamenala polovina firem. Vyplývá to ze Studie developerských společností H1/2019 CEEC Research.
Sestupný trend bude pokračovat i v dlouhodobém horizontu a v roce 2020 je developery predikována v nabídce spíše stagnace 1,1 % v Praze a 0,7 % v regionech. „V přípravě jsou v hlavním městě stovky projektů, kde se počítá s více než 40 000 bytů. V nabídkách je však z toho jen zlomek. Pokud se podaří přípravu projektů urychlit, trhu to bezpochyby pomůže. Namísto současných zhruba 5400 bytů je potřeba mezi 8 až 10 tisíci jednotkami,“ říká předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.
„Vývoj nabídky v Brně bude stagnovat, případně pozvolna růst. Developeři objevují nové alternativy, jak stavby povolovat a rozvíjí se také dříve opomíjené lokality. Nabídka levnějšího bydlení je ale velmi omezená, v Brně chybí velké projekty čítající stovky bytových jednotek. Staví se ateliéry a studia, protože územní plán je velmi rigidní a neumí reagovat na změny potřeb obyvatel města. V přípravě je ale řada velkých projektů po stovkách bytů, odblokování této připravované výstavby by situaci s bydlením výrazně napomohlo. Město slibuje odblokování nových území formou zrychlené změny územního plánu na podzim příštího roku,“ dodává místopředseda představenstva Trikaya Project Management Alexej Veselý.
V roce 2020 pak developeři předpokládají pokračující pokles poptávky do stagnace, kdy v regionech sice ještě poroste o 0,5 procenta, ale v Praze již zaznamená pokles o 0,4 procenta. „Za příklad, jak se dá situace řešit, může sloužit Varšava, kde v letech 2015 až 2018 ročně rostly průměrné ceny bytů o 4 %, zatímco v Praze 12% tempem. V hlavním městě Polska se za dané období povolilo ročně průměrně 1268 bytů na 100 tisíc obyvatel, v Praze jen 311. Situace ve Varšavě byla ovlivněna mj. investicemi do dopravní infrastruktury spojenými s rozšířením linek metra, ochotou stavět výškové budovy, podporou státu, historickým vývojem a hlavně významně rychlejšími schvalovacími procesy,“ uvádí Pavel Kliment, partner KPMG Česká republika.
„Trh bude ovlivněn dostupností hypoték, vývojem ekonomiky a počtem nových bytů. Je třeba, aby stát podpořil realitní trh, například snížením sazeb DPH. Logika 21% sazby DPH u bytů nad 120 m2 je nesmyslná a například rodinám s dětmi, které potřebují velkometrážní byty, škodí,“ míní manažerka SATPO management Irena Houžvičková. „Velmi jej ovlivní stále rostoucí ceny stavebních prací a zejména příklon k novým technologiím, které budou v budoucnu povinné – pasivní domy, tedy rekuperace, fotovoltaické panely, tepelná čerpadla a další. Mnoho developerů s tím nemá žádné zkušenosti a náklady na tyto technologie bude v budoucnu nutné promítnout do cen rezidenčních nemovitostí,“ uzavírá Ivor Ševčík, CEO All Inclusive Development.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |