úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Výstavba Smíchov City zahájena, celková investice 20 miliard Kč

Smíchov City, IPR Praha
01.10.2020  |  Petr Bayer

Výstavba Smíchov City, největšího projektu v moderních dějinách Prahy s celkovou investicí 20 miliard korun, byla zahájena. Přestavba jednoho z nejatraktivnějších pražských brownfieldů kolem nádraží na Smíchově, se stane symbolem proměn města v 21. století. Vznikne téměř 400 000 m2 bytových, administrativních, obchodních a veřejných ploch, včetně kilometrového pěšího bulváru. Nebude chybět škola nebo rozsáhlé plochy zeleně. Předpokládá se, že po dokončení projektu za 12 let v něm bude pracovat či bydlet 12 000 lidí. Investorem je Sekyra Group.

„Takto připravený projekt na rozsáhlé území nově vznikající městské čtvrti je ukázkovým příkladem prvotřídního urbanismu, kvality veřejného prostoru i architektury. Projekt by měl být příkladem pro všechny městské projekty velkého měřítka v Praze v novém tisíciletí a měl by udávat směr pro revitalizace brownfieldů a kvalitu tvorby vystavěného prostředí v hlavním městě,“ uvedl 1. náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlaváček.

„Věřím, že výstavba Smíchov City bude klíčovým impulzem pro rozvoj města. Naší ambicí je vytvořit nové centrum Prahy, které se stane moderní alternativou k historickému jádru metropole. Přeji si také, aby jeden z nově vzniklých parků měl charakter Hyde Parku,“ říká předseda představenstva Sekyra Group Luděk Sekyra. 

Zahájení projektu předcházela 15letá příprava, která zahrnovala řadu předběžných studií, změnu územního plánu, řešení dopravní infrastruktury a především velké mezinárodní architektonické soutěže, které hodnotila porota složená z reprezentantů developera, města i předních expertů. Promyšlenou koncepci ocenili i komisaři UNESCO, podle nichž nová zástavba nenaruší světové památkové dědictví Prahy.

Stavba 1. etapy projektu, jejíž podoba vzešla ze 7 renomovaných architektonických ateliérů, potrvá 28 měsíců a přijde na 3,5 miliardy korun. První městský blok vyroste na křižovatce ulic Za Ženskými domovy a Nádražní. Nabídne 195 bytových jednotek, z nichž za 6 měsíců od zahájení prodeje našlo přes 60 % majitele. Následovat bude kancelářská budova s rozlohou 10 000 m2 a další bytový blok o 210 jednotkách. Domy mají v parteru prostor pro obchod, služby i restaurace. Počítá se také s moderním nájemním bydlením. Individuálně řešené domy jednotlivých bloků propojí společný dvůr a recepce. Rezidenční část doplní park, který bude mít charakter širokého, téměř kilometr dlouhého městského bulváru. Celkově na Smíchově přibydou 2 hektary zelených ploch. Aleje stromů nabídnou průhledy na Pražský hrad, zlíchovský kostelík nebo Vyšehrad. V plánu je i vybudování nové základní školy, zdravotnických zařízení a spojení lávkou s rekonstruovaným smíchovským nádražím.

V jižní části pěšího bulváru v 2. etapě vyroste celá komerční čtvrť včetně rozsáhlého kampusu pro Českou spořitelnu o celkové ploše 130 000 m2. Zároveň dojde k dostavbě bulváru v celé jeho délce a založení parkových ploch. Celkem se realizace projektu rozdělí na 4 etapy. „Těší mě, že se nám postupně daří zacelovat jizvy Prahy. Smíchov City je v tomto ohledu první brownfield, který se promění v živou a funkční čtvrť. Podobných míst je ovšem ještě mnoho – Bubny-Zátory, Nákladové nádraží Žižkov nebo třeba Hloubětín jsou další výzvy, které před námi stojí,“ dodává ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) Ondřej Boháč.

Součástí záměru jsou i infrastrukturní a dopravní investice. Dojde k vybudování záchytného parkoviště pro autobusy a více než 1000 aut v sousedství smíchovského vlakového nádraží, do něhož se přesune podstatná část provozu z Knížecí. Investice, kterou realizuje hlavní město, si vyžádá více než 2,5 miliardy Kč. Správa železnic zároveň realizuje zásadní modernizaci budovy smíchovského nádraží a jeho okolí za přibližně 3 miliardy korun. Projekt výrazně ovlivní celkovou koncepci dopravy, neboť jak pěší zóna, která protne celé rozvíjené území, tak okolní ulice lemované novou výstavbou vytvoří komunikační osy s novou kvalitou i funkcí.

„Území navazuje na vznikající projekty revitalizace celé této části města, zahrnující zásadní úpravy týkající se vlakového a autobusového terminálu, celého dopravního systému a dalších projektů s tímto územím souvisejících. Plánovaný bulvár s aktivním městským parterem, prostranstvími a vegetací akcentuje přímé propojení směrem od severní části území k uvedenému dopravnímu uzlu a stane se výrazným novým prvkem, nově definujícím charakter a prostupnost území. Blokové uspořádání objektů navazuje na historické členění zástavby Smíchova,“ uzavírá Hlaváček.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce