Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

V Praze má být letos dokončeno 144 tisíc m2 kanceláří, nejvíce od roku 2014

Foto Skypaper
04.05.2017  |  Petr Bayer

V Praze má být letos dokončeno 144 000 čtverečních metrů administrativních ploch z 343 tisíc m2, které jsou ve výstavbě.  Jedná se o nejsilnější výstavbu od roku 2014, první kvartál však výrazný přírůstek nových kanceláří, který se očekává po historicky nejslabším roce 2016, neodstartoval. Dokončení většiny nových prostor připadne až na druhou polovinu roku, nejaktivnější jsou Radlice, velká výstavba se očekává i v centru. Magazínu Skypaper to sdělila poradenská firma  Cushman & Wakefield.

Kancelářský trh doručil v prvním čtvrtletí pouze jednu dokončenou kancelářskou budovu - projekt DOCK IN TWO o výměře 6900 m2, která je více než z poloviny pronajatá. V důsledku malého objemu nových kancelářských prostor klesla neobsazenost na 9,4 %, což je nejméně od roku 2008. Větší firmy jsou proto ochotny si pronajímat prostory ještě před jejich dokončením. Z celkového objemu výstavby je již více než 25 % pronajatých, o dalších 25% se vedou jednání. Hrubá realizovaná poptávka včetně prodloužených nájemních smluv dosáhla v prvním čtvrtletí 90 100 m2. Největší objem pronájmů se uskutečnil v Praze 4 (35 %), Praze 5 (16 %) a Praze 8 (15 %). Již tradičně se na pronájmech nejvíce podílely IT firmy (17%), které byly následovány poradenskými společnostmi (16%).

 „První kvartál roku 2017 zaznamenal pokles realizovaných transakcí jak v meziročním srovnání, tak v porovnání s předchozím kvartálem.  Poptávka je sice stále aktivní, není však v takovém rozsahu jako v nadprůměrných letech 2015 a 2016; trh momentálně nabízí málo nových volných prostor, neobsazenost klesá a očekáváme, že v dalším kvartálu ještě klesat bude,“ říká Radka Novak, partnerka C&W.

Centrum Prahy zažívá nejintenzivnější developerskou aktivitu od roku 2014. Vzhledem k značnému počtu projektů, jež zahájení stavby teprve čeká, lze předpokládat, že podíl výstavby výrazně poroste. Mezi objekty, které oživí centrum v příštích 4-5 letech, patří projekt Vinohradská společnosti HB Reavis, projekt Penty v okolí Masarykova nádraží, projekt Savarin či Květinový dům společnosti Flow East. Postupné dokončování těchto projektů zastaví růst nájemného v centru Prahy, který jsme zaznamenali v loňském roce i začátkem tohoto roku.

Nejrychleji rostoucí administrativní čtvrtí v Praze se stávají  Radlice. V Praze 5, která má největší podíl na výstavbě, je v současnosti rozestavěno 109 tisíc m2. Téměř 65 % připadá na Radlice. Mezi největší projekty patří druhá fáze sídla ČSOB a rozšiřování projektu Waltrovka o budovy Mechanica a Dynamica. „Praha 5 se stává populárnější i mezi nájemci. Opět tedy platí pravidlo, že nabídka generuje poptávku,“ doplňuje Novak. V těsném závěsu Prahy 5 se nachází tradičně silné administrativní lokality Praha 4 a Praha 8.

Investice do kancelářského trhu budou pokračovat

V prvním kvartálu se na trhu s kancelářemi investovalo 252 milionů eur, což je oproti stejnému čtvrtletí minulého roku nárůst o 60 %. Mezi nejvýznamnější transakce patří Futurama (1. fáze), budova Komerční banky na Příkopě 33, Telekomunikační centrála na Žižkově a Smíchov Gate. V roce 2016 byly kanceláře nejčastějším cílem investorů. Přesto, že je v prvním kvartálu letošního roku výrazně předčil maloobchod, který činil 78 % z celkového objemu investic, dá se očekávat, že kanceláře znovu posílí.

„Skutečnost, že se většina maloobchodních center už zobchodovala do rukou dlouhodobých investorů, povede v dalších letech k posílení ostatních segmentů, a to zejména kanceláří,“ míní Alexander Rafajlovič, partner C&W.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

03.10.2019 Časopis Skypaper opět hlavním mediálním partnerem konference Výškové budovy

Nové projekty a související problematika budou tématy již 16. ročníku mezinárodní konference Výškové a inteligentní…

21.06.2019 Soutěž Česká dopravní stavba vyhlásila vítěze, Skypaper v porotě a udělil cenu

Tituly 16. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2018 získaly Modernizace trati…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Co by nejvíce prospělo českému stavebnictví?

kvalitnější legislativa
 
více veřejných zakázek
 
omezení korupce
 
zlepšení odborného školství
 
zodpovědnější úředníci
 
jiné (můžete nám napsat co)
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce