úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Vláda schválila nový stavební zákon, problémy přetrvávají

Foto Skypaper
25.08.2020  |  Petr Bayer

Výrazné urychlení povolování staveb má přinést nový stavební zákon, který nyní schválila vláda. Do 345 dnů budou stavebníci vědět, zda mohou stavět či nikoli, včetně odvolání a přezkumu. U záměrů, kde je třeba posouzení vlivu na životní prostředí, půjde maximálně o 375 dnů. „Není možné, abychom čekali na stavební povolení u dálnice v průměru 13 let a bytový dům v Praze trvalo povolit více než pět let,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Ekonomové spočítali, že stát přichází pomalým povolováním staveb o 7,1 miliardy korun ročně.

Nový stavební zákon představuje kompromis mezi veřejnými a soukromými zájmy, nyní zákon poputuje do sněmovny. Potřebu nové legislativy a digitalizace stavebního řízení ještě umocnila koronakrize a následná reakce vlády v podobě posílené investiční politiky. Stávající přeregulovaný zákon a byrokracie negativně ovlivňuje občany, developery i veřejný sektor.

„Je velkou škodou, že z ambiciosní reformy stavebního práva se stává dílčí novela. Zásadní výtkou je ustoupení od odděleného modelu státní správy a samosprávy. Jak opakovaně upozorňovali odborníci, a zdůrazňovala Legislativní rada Vlády, bez této změny nelze dosáhnout efektivního naplnění slibu 1 úřad, 1 řízení, 1 razítko a povolení do 1 roku,“ upozorňuje ředitel Asociace developerů ČR Tomáš Kadeřábek. „Dá se očekávat velký tlak na změny v rámci poslanecké iniciativy. Příští rok současná sněmovna končí, a pokud nový stavební zákon do té doby nestihne schválit, začne příprava nové legislativy nanovo,“ dodává šéf Ekospolu Evžen Korec.

Zákon zavádí především pevně stanovené lhůty pro rozhodování, fikce souhlasu k vyjádření dotčeného orgánu a opatření proti nečinnosti stavebního úřadu. V zákoně řada takových lhůt chybí, nebo nejsou ze strany úřadů dodržovány. Stavebníci se tedy jen těžko dovolávají potřebných dokumentů a povolování staveb se prodlužuje. Zákon zavádí pro vyjádření dotčených orgánů lhůty 30 dnů, které je možno ve zvláště složitých případech nebo při nařízení ohledání na místě prodloužit o dalších 30 dní. Pokud orgány lhůty nedodrží, bude se mít za to, že souhlasí. Pro obecní stavební úřady bude platit, že pokud nerozhodnou ve lhůtě 30, 60 nebo 120 dnů podle druhu stavby, případně ve lhůtě prodloužené o 30 nebo 60 dnů, převezme řízení nadřízený krajský státní stavební úřad a dokončí namísto obecního stavebního úřadu.

Stavebník už také nebude obíhat často i více než 40 úřadů, aby mohl podat žádost na stavební úřad. Většina tzv. dotčených orgánů bude integrována do stavebního úřadu, který vydá na základě podané žádosti jedno povolení, které nebude v rozporu s chráněnými veřejnými zájmy. U orgánů, které integrovány nebudou, bude platit fikce souhlasu. Velmi důležité je odstranění „ping-pongu“, kdy v případě podání odvolání nadřízený krajský úřad vrací věc k novému projednání prvoinstančnímu úřadu, a to často opakovaně. Odvolací orgán bude muset podle tzv. apelačního principu rozhodnutí obecního stavebního úřadu buď potvrdit, nebo změnit, nikoli zrušit a vrátit k novému projednání.

Nový stavební zákon také přinese jen jedno řízení místo stávajícího územního a stavebního řízení, ve kterých se často řeší stejné námitky. Vydávat se tak bude jen jedno povolení. Zákon zavádí i zrychlené řízení pro případy, kdy nebudou žádné rozpory, stavebník podá kompletní žádost a doloží souhlasy všech účastníků řízení. Pokud bude vše v pořádku, vydá stavební úřad povolení jako první úkon stavebního úřadu v řízení ve lhůtě 30 dnů. Využít to budou moci především stavitelé rodinných domků. Rozšíří se také rozsah drobných staveb, které nemusí procházet povolováním.

Hlavní principy nového stavebního zákona, které urychlí povolování staveb:

·         jedno řízení před jedním stavebním úřadem
·         stanovené lhůty, fikce souhlasného vyjádření dotčeného orgánu a opatření proti nečinnosti
·         apelační princip
·         integrace dotčených orgánů do stavebních úřadů v maximální možné míře
 
 
Milníky stavebního zákona

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce