úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Vláda má podpořit dostupné bydlení, infrastrukturu a revitalizace brownfieldů

ilustračka-byty-MI
01.12.2021  |  Petr Bayer

Nová vláda by se měla zaměřit na výstavbu dostupného bydlení, nových silnic a dálnic, revitalizace brownfieldů a modernizace železnic. Polovina dotázaných stavebních firem se domnívá, že nová vláda ovlivní stavebnictví pozitivně, shodný díl stavebních společností si myslí, že tento vliv bude spíše negativní. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2021 CEEC Research.

„Věřím, že nová vláda nebude mít tendenci razantně překopávat investiční priority a stavebnictví nečeká příliš dlouhé období nejistoty. Veřejné zakázky totiž budou hrát výraznou roli, až se v příštím roce bude hrát o to, jak se stavebnictví propadne s dopady covidu. Nedobrým příkladem, jak může povolební vývoj otřást stavebním sektorem je Slovensko, kde se veřejné zakázky propadly o 70 %. Vítám, že koaliční smlouva zahrnuje i priority v oblasti dopravy,“ říká předseda představenstva Strabagu Ondřej Novák.

„Vznikající vláda avizovala, že bude chtít upravit nedávno schválený nový stavební zákon. Ten sice není dokonalý, ale je v něm mnoho pozitivních opatření pro urychlení a zjednodušení povolování. Není ho třeba zcela měnit, ale jen upravit ve sporných částech, zejména územního plánování a posílení role samospráv, a úpravy co nejdříve schválit, aby se účinnost neodkládala o více než půl roku. Nový stavební zákon je pro další rozvoj ČR nezbytný a jeho delší odklad by měl obrovské ekonomické důsledky. Stavební zákon ale nebude stačit, pokud města a obce nebudou od státu získávat výrazně více peněz na veřejnou infrastrukturu. Bez toho se budou nové výstavbě nadále bránit,“ míní předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Většina dotázaných stavebních společností neočekává zvýšené investice nové vlády do výstavby (70 %). Pouze necelá třetina se domnívá, že by investice mohly vzrůst (30 %). „Od nové vlády si slibuji především stabilní, předvídatelné a transparentní podnikatelské prostředí. Věřím, že deklarovaná podpora investiční politiky s využitím EU fondů bude zahrnuta do vládního programu. Vláda by měla najít shodu na investiční strategii, a tím dlouhodobě podpořit celý český stavební průmysl,“ říká předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda.

Podle dotázaných stavebních společností by stavebnictví nejvíce pomohlo, kdyby nová vláda pokračovala v rozpracovaných projektech (68 %). Stavebnictví by také pomohla lepší připravenost projektů veřejných zakázek (55 %), rychlé uvedení nového stavebního zákona do praxe (53 %) a větší spolupráce se stavebními firmami při tvorbě legislativy (46 %). Menší část stavebních společností se přiklání k zavedení hodnocení firem ucházejících se o veřejnou zakázku (23 %).

„Infrastrukturní stavby budou pokračovat nejméně ve stejném tempu jako dosud a pokud budou realizovány sliby o zlepšení bytové dostupnosti, ve které dlouhodobě patříme k nejhorším v Evropě, musí se zvýšit jak komunální výstavba, tak i podpora stavebníkům. Na straně legislativní nás čeká rekodifikace stavebního zákona, u financování by se měly objevit nové nebo staronové formy podpory investorů. Stavby budov mají nejvyšší multiplikační faktor, každá investovaná koruna do hrubé stavby vyvolá další nejméně 2,5 koruny investic do práce řemeslníků a vybavení budov. Pro stavění ale nejsou potřeba jen finance, projekty a stavební materiály, ale i kvalifikovaná a dostupná pracovní síla,“ poznamenává Petr Stejskal z Heluz cihlářský průmysl.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« leden 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.