úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

VFN v Praze projde rozsáhlou modernizací za několik miliard korun

VFN budova GPK Apolinář
23.09.2020  |  Petr Bayer

Památkově chráněný areál Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí se chystá na rozsáhlou modernizaci. Bude probíhat v několika etapách během následujících let počínaje srpnem příštího roku. Celková investice do modernizace areálu VFN se bude pohybovat v řádu několika miliard korun.

Kromě vybudování nového pavilonu kliniky hematologie se modernizace prostor dočkají gynekologicko-porodnická klinika v Apolinářské ulici, klinika kardiologie a angiologie a také kliniky psychiatrie a chirurgie. Nyní se připravuje digitální pasportizace, během níž se do online databáze shromažďují informace o stavebně-technickém stavu budov a prostor VFN. Zpracovaná data jsou základem pro zavedení jednotného online systému pro budoucí údržbu a správu. Zároveň také umožní provést plánovanou rekonstrukci s využitím moderní technologie BIM, která je nejen u veřejných zakázek významným pomocníkem při dodržování stanoveného rozpočtu a časového harmonogramu. Projekční a inženýrské práce v systému BIM zajišťuje společnost Archcom ve spolupráci se Studiem Acht.

Jako jedna z prvních se částečné modernizace dočká gynekologicko-porodnická klinika v historické budově bývalé Zemské porodnice v Apolinářské ulici. Ústav patří k největším zařízením v ČR i Evropě a je jednou z největších budov v areálu VFN. K jeho základním posláním patří nejen léčebná, ale také pedagogická a vědecko-výzkumná činnost. Pracují zde zaměstnanci VFN i 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V první fázi proběhne rekonstrukce a modernizace porodních pokojů včetně jednotlivých technologií a dále zázemí pro pacientky a lékaře. V současnosti se již pracuje na technické pasportizaci; všechny projekční práce jsou prováděny s využitím BIM. Vznikne vícerozměrný model modernizovaných staveb, který bude sloužit jako otevřená databáze o budovách a umožní efektivní předávání dat mezi účastníky stavebního procesu a správy nemovitostí. Při modernizaci areálu VFN se využívá software BIM 5D, který nad rámec 3D modelu zohledňuje další dvě významné funkcionality: harmonogram výstavby a čerpání nákladů (4D) i cenové relace stavebních prací (5D). 

„Zavádění procesů BIM ve správě budov je velkou výzvou do budoucna pro každého klienta, avšak projekční práce v systému BIM jsou základem a odrazovým můstkem k celkové digitalizaci správy v rámci facility managementu,“ říká Martin Malý, ředitel  Archcom, který se na projektování a výstavbu v BIM 5D specializuje. V tomto systému jsou veškerá data sdílena v reálném čase a online na zabezpečené cloudové platformě. „Výstavba nového projektu na zelené louce se bude od rekonstrukce vždy lišit, nicméně principy využívání BIM technologie zůstávají v obou případech stejné. Při rekonstrukcích je BIM pomocníkem, který umožňuje lepší prostorovou koordinaci ve stávajících prostorách. Budova bývalé Zemské porodnice je památkově chráněným objektem a všechny stavební úpravy se musí koordinovat s památkáři, takže BIM značně usnadňuje i celkové řízení projektu. Navíc veškeré nákladové informace jsou na jednom místě a lehce kontrolovatelné, což je nejen u veřejných zakázek žádoucí,“ doplňuje.

Do roku 2025 by měl být ve VFN kompletně zavedený BIM systém včetně databáze pro správu a řízení budov v areálu. Současné projekční práce a výstupní dokumentace v BIM 5D připravují podklady pro vznik této BIM/FM databáze. Společnost Archcom byla pověřena také přípravou konceptu části databáze BIM/FM v návaznosti na stavebně-technické investice v areálu v dalším období. „Od zavedení BIM pro správu areálu si slibujeme větší přehlednost a celistvost všech informací v jednom virtuálním modelu budovy a jeho FM databázi. Uživatelem těchto digitalizovaných dat přitom nebude pouze správa budov, ale i všechna navazující oddělení v rámci zajišťování denního chodu nemocnice,“ líčí vedoucí investičního odboru VFN Jan Novák.

Modernizace části Zemské porodnice v Apolinářské ulici začne příští rok v srpnu a bude probíhat 5 měsíců. Stavební práce budou rozděleny do několika etap, aby co nejméně ovlivnily komfort zaměstnanců i pacientů. „Můžeme poskytnout zkušenosti s výstavbou zdravotnických zařízení v ČR. Areál na Karlově náměstí má svoje kulturně-historické návaznosti a při práci musíme skloubit řadu zdánlivě protichůdných požadavků účastníků výstavby,“ uzavírá ředitel Studia Acht Václav Hlaváček.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce