úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Ve virtuální realitě se spojí architekti a developeři z opačných končin světa

Virtuplex
23.10.2020  |  Petr Bayer Aktualizováno: 22.10.2020

Projít se developerským projektem ještě než vznikne, může architekt s developerem díky virtuální realitě. Firma Virtuplex v pražských Horních Počernicích provozuje jednu z největších komerčně dostupných hal pro virtuální realitu na světě o rozloze 600 m2. Cloudová platforma, kterou právě dokončuje, navíc umožní vzdálené připojení lidí do projektu prostřednictvím virtuální reality z různých koutů planety. Tento výkonný nástroj umožní prezentaci, úpravy či schvalování virtuálních modelů i v době, kdy je s ohledem na situaci ve světě fyzický kontakt omezován na minimum.

Technologie umožňuje převést model z jakéhokoli 3D programu do virtuální reality a následnou příležitost si stavbu ve skupině až pěti osob virtuálně projít. „Ze zkušeností našich klientů víme, že lidé po pár minutách zapomenou, že nejsou v reálném světě a my tak můžeme pozorovat jejich reakce, emoce a pocity. Velmi brzy začnou jednat, jakoby v nově postavené pobočce nebo budově skutečně byli,” popisuje spoluzakladatel Virtuplexu Pavel Novák. „Díky tomu můžeme například pomoci vybrat správné zábradlí na terasu singapurského mrakodrapu, aby se na ní cítili majitelé bezpečně, správně rozložit nábytek na pobočce banky, aby se tu zákazníci cítili jako doma nebo zastupitelům radnice prezentovat, jak bude působit nový developerský projekt ve staré zástavbě,“ popisuje.

Ve Virtuplexu provádí architekt v reálném čase návrhem potenciální zákazníky či investory a společně mohou nejen diskutovat použití barev, materiálů i dispozice místností, ale podle potřeby vše obratem upravovat a měnit. Zatímco se uživatel pohybuje v prostoru haly s výkonným “backpack” počítačem na zádech a VR brýlemi, operátor může provádět požadované změny. Díky tomu, že již v této fázi přípravy projektu architekt zapracovává komentáře klienta, snižuje tak riziko nákladných úprav v dalších částech realizace a tedy šetří peníze i čas. Prezentace návrhu ve virtuální realitě navíc umožňuje zobrazení velmi složitých projektů, které by se v klasickém 3D modelu těžko ukazovali.

„Pracujeme na mnoha projektech, kde jejich komplexnost je tak velká, že je velmi složité prezentovat celý prostor všem zapojeným organizacím. Díky Virtuplexu je možné si společně s investory celý návrh skutečně zažít na vlastní kůži,” říká Jakub Klaška z renomované architektonické kanceláře Zaha Hadid Architects. „Některé stavby jsou příliš složité, aby bylo možné je jednoduše prezentovat investorům. Ve Virtuplexu je možné díky pohybu vnímat prostor i hmotu staveb, včetně možnosti vzdáleně připojit klíčové lidi odkudkoli na světě,” dodává český architekt Jakub Cigler.

Propojení vzdálených lidí ve virtuální realitě zajišťuje vlastní cloudová platforma, prostřednictvím které se může například architekt z New Yorku spojit s developery v Číně. Stačí, aby měl každý ze zúčastněných tento software ve svém počítači a vlastní headset. „Dnešní doba dost zásadním způsobem limituje možnosti cestování a setkávání se. Proto pracujeme na cloudové aplikaci, díky které bude možné se do virtuálního projektu připojit odkudkoliv na světě, bez nutnosti, aby se všichni sešli v hale,” poznamenává Novák.   

Software je navíc zodpovědný za celé řízení virtuální reality. Zajišťuje, že všichni zúčastnění vidí to samé – fyzicky přítomné v hale včetně těch, co jsou připojení vzdáleně. Navíc obsahuje knihovnu virtuálních prvků, třeba použitých kusů nábytku, se kterými pak architekt a klient v reálném čas v rámci projektu pracují. Tento nástroj využívá například Česká spořitelna anebo Škoda Auto – jedni z prvních zákazníků Virtuplexu. „Aktuálně přemýšlíme o konceptu modulárního řešení našich showroomů. Ve Virtuplexu máme unikátní možnost vyzkoušet si nejen celý koncept, jak by mohl fungovat, ale zároveň otestovat, jak se v showroomech budou cítit nejen naši zákazníci, ale i zaměstnanci,” říká Miroslav Kuhn ze Škoda Auto.

Dallší články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce