úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

V Praze přibývají menší sklady pro online prodeje, z USA míří co-warehousing

12.11.2019  |  Petr Bayer

Developeři více budují i menší městské sklady a reagují tím na poptávku po rychlých dodávkách online prodejů. V současné době jich je v Praze už 75 000 čtverečních metrů a dalších 40 000 je ve výstavbě. Ukazuje to čerstvá analýza mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate. Podobně jako v kancelářském segmentu se i v logistice rozvíjí sdílení prostor – forma tzv. co-warehousingu se zatím pionýrsky rozvíjí v USA a lze však očekávat, že dorazí i do ČR.

V Praze je pro řadu zákazníků 90 minut maximální přijatelná doba dodávky potravin, které si objednali online. U bílé techniky nebo módy je tolerance času dodání vyšší, ale také se nároky kupujících zvyšují. Majitelé e-shopů i dopravci jsou proto nuceni zahušťovat síť skladů tak, aby pokryla v určené časové dotaci poptávku ve vybrané části metropole. Přes soustavné zvyšování tržeb panuje mezi e-shopy konkurenční boj a rychlost dodávky může být rozhodujícím faktorem pro výběr dodavatele nebo online prodejce.

„Rychlost závisí, kromě procesu zpracování a vychystání objednávky skladem, na tzv. last mile delivery, tedy dodání zboží z distribučního depa příjemci. Prodejci, potažmo logistické firmy, jsou nuceni maximálně snížit riziko zdržení dodávky sítí menších skladů v širším centru města, čímž zároveň také minimalizují náklady na přepravu a ekologickou zátěž. Lokální distribuční sklady bývají zpravidla zásobovány z centrálních skladů, jejichž umístění se řídí jinými kritérii,“ líčí vedoucí industriálního týmu české pobočky BNP Dušan Drábek. Podle něj se městská logistika stává vžitým termínem na trhu a bude nabývat na významu, mj. i v souvislosti s řešením neúnosného dopravního zatížení městských center.

Nejvyšší hustota projektů zaměřených na městské sklady je v industriální zóně kolem Průmyslové ulice. Některé projekty procházejí rozdělením na menší jednotky, jiné postupně vznikají nebo teprve vyrostou. Stojí za nimi developeři jako Flow East, Charnwood, Codeco, DRFG nebo ILD. Jen v této oblasti dosahují kapacity stávajících nebo z velké většiny plánovaných logistických hal více než 100 000 m2. Hostivař přitom není jedinou exponovanou lokalitou pro developery menších skladů, nezřídka s jednotkami od 200 do 500 m2. Podobné sklady už nabízí společnost Amesbury v parcích na Zličíně a Chrášťanech anebo P3 v Horních Počernicích. V Jenči společnost ILD umožnila kromě klasického nájmu rovněž odkup malých jednotek do vlastnictví.

Směrem k dálnici D1 působí dva velcí hráči: CPI Group nabízí ve Vestci 5 000 m2 ve čtyřech budovách, zatímco CTP Invest výstavbu parku u Nupak o ploše 11 700 m2 s 5 samostatnými jednotkami pro městskou logistiku připravuje. Nedaleko mezi Říčany a Čestlicemi jsou aktivní developerské společnosti Red Stone a Contera, jejichž vybudované areály mohou segment městské logistiky obohatit o bezmála 40 000 m2.

Vedle velkých distribučních center při okraji měst a menších skladů v centrálních lokalitách se na zahraničních trzích objevují další nové koncepty. Jde například o americký model CostCo Wholesale, ve kterém se spojuje retail a sklad a ve kterém zákazníci nakupují za nižší ceny přímo ve skladu. Dalším trendem městské logistiky jsou multifunkční projekty v centrálních lokalitách jako Chapelle International Logistics Hotel v Paříži, v nichž se mísí sklady se službami, školou, datovým centrem.

 Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.