Stavební produkce v únoru meziročně vzrostla o 3,6 %, meziměsíčně byla vyšší o 4,8 %. Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 1,5 % a inženýrské stavitelství vzrostlo o 19,4 %. „Tahounem byly inženýrské stavby, jejichž růstu prospěla také nízká základna a příznivé počasí,“ říká ředitel odboru statistiky ČSÚ Radek Matějka.
"První známky oživení českého stavebnictví se již začínají objevovat. Sektor je pod tlakem drahých firemních úvěrů i hypoték, s postupným snižováním úrokových sazeb a odeznívající inflací se české stavebnictví začne oživovat. Za celý rok by trh měl mírně růst, byť rychlejší oživení nastane až ve druhé polovině roku. Bytový fond je zastaralý, průměrné stáří bytů přesahuje 40 let. Tempo rekonstrukcí tak letos znovu zrychlí, i díky klesajícím úrokovým sazbám. Díky pokračující modernizaci českých domácností, využívání ekologičtějších zdrojů i lepšímu zamezení úniku tepla je navíc provoz domů i bytů každým rokem ekologičtější. Od roku 2010 se podařilo produkci skleníkových plynů způsobených vytápěním či chlazením domácností snížit o 19 procent," říká mluvčí Velux Ondřej Boreš.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v únoru vydáno stavební povolení, dosáhla 35 miliard Kč a meziročně klesla o 15,9 %. „Za únorovým poklesem orientační hodnoty stály opravy dopravní infrastruktury a nová výstavba bytových budov, kde nebyla povolena žádná stavba nad miliardu korun,“ líčí vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
V únoru bylo zahájeno 1861 bytů a tento počet klesl o 47,2 %, především v bytových domech. Dokončeno bylo 3331 bytů, což znamenalo meziroční růst o 24,3 % ve všech kategoriích kromě rodinných domů. "Pozemní stavitelství se nadále potýká s přetrvávajícími vysokými cenami stavebních materiálů. Ceny se stále drží v průměru o více než 40 % výše než na začátku roku 2021 a některé stavební materiály začaly dokonce opět zdražovat. Nadále rostou i ceny stavebních prací. Příliš optimismu do situace kolem nové výstavby nevnáší ani dění kolem nového stavebního zákona, kdy stále není jasná konkrétní podoba prováděcích předpisů a nejasná je i otázka digitalizace, o jejíž překotnou implementaci se teď bude ministerstvo pokoušet," komentuje výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
"Bytovou výstavbu v Česku po dlouhé době táhne hlavní město, kde se v únoru začalo stavět 206 bytů. Od začátku roku jich tak ČSÚ eviduje celkem 1137. Druhé místo stále drží překvapivě Jihočeský kraj s 546 zahájenými byty, na třetím místě s mírným odstupem následovaný Plzeňským krajem (521 bytů). Přes 500 bytů se letos začalo stavět také v Jihomoravském kraji (516). Nejméně práce mají stavební firmy v Karlovarském kraji, kde se letos začalo stavět jen 25 nových bytů," dodává generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.
Stavební produkce podle údajů Eurostatu v lednu 2024 v EU27 meziročně vzrostla o 0,8 %.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |