úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavebnictví příští rok poroste o 2,6 %, v roce 2020 má stagnovat

26.11.2018  |  Petr Bayer

Výkon českého stavebnictví se podle ředitelů stavebních společností v roce 2019 zvýší o 2,6 %, v roce následujícím však dynamika zpomalí na 0,6 %. Tržby porostou rychleji než výkon sektoru, a to o 3,9 %. Zásobník práce mají firmy naplněn v průměru na 9 měsíců dopředu. Vývoj stavebnictví silně ovlivňuje 14% růst cen materiálů a nákladů na práci. Stavební firmy proto plánují zdražovat realizace o 6,5 %. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2018 CEEC Research.

Společnosti zaměřené na inženýrské stavby a velké firmy predikují v roce 2019 růst 5,4 resp. 4,4 %. Pozemní stavitelé hovoří o zvýšení jen o 1,5 %. „Českému stavebnictví se daří. Aktuálně je zakázek tolik, že je stavební firmy nestíhají realizovat. Problémem je citelný nedostatek pracovníků. V příštím roce uvidíme zpomalení aktuálního rychlého růstu sektoru, protože zakázky již nemá kdo realizovat a vzhledem k převisu poptávky nad nabídkou rovněž další růst cen stavebních prací,“ uvádí ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

„Stejně jako v předchozích čtvrtletích roku 2018 i ve třetím čtvrtletí stavební výroba vzrostla meziročně o 13,2 % a zejména inženýrské stavitelství vykazovalo dynamický růst 17,7 %. Očekáváme, že i v dalším období bude příznivý vývoj pokračovat, jak naznačuje vývoj počtu zakázek, jejich celkové a průměrné hodnoty. Vláda podporuje také nové metody realizace projektů stavebnictví. Především na významnějších projektech je pomocí metody BIM dosahováno vyšší efektivity pro přípravu dokumentace stavby. To je předpokladem pro to, abychom byli schopni za stejné peníze postavit a udržovat více staveb než dosud,“ popisuje premiér Andrej Babiš.

I v dlouhodobém horizontu se bude více dařit inženýrským stavebním společnostem, které očekávají růst 2,2 %. „Pozemní stavitelství, které je naším hlavním oborem, poroste, ale nikoli takovým tempem, kterým by mohlo. Bohužel postrádáme ruce, které by realizovaly stavby, a tak tyto omezené kapacity budou brzdou většího růstu. Očekávám, že odvětví poroste okolo 5 %,“ říká předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ Tomáš Rosák. „Vývoj stavební výroby v příštím roce závisí do značné míry na ochotě a možnostech státu a samosprávy investovat do nových projektů a na tom, zda úřady budou vstřícné připravované projekty vůbec povolovat. Naše tržby se budou do značné míry odvíjet od rozhodnutí soukromých zadavatelů realizovat další zakázky,“ dodává ředitel Trigema Building Karel Branda.

Tržby porostou též hlavně velkým firmám a společnostem zaměřeným na inženýrské stavby (5,2 % resp. 4,7 %. Rok 2020 přinese další růst tržeb stavebních firem v průměru o 2,1 %. „Rok 2019 bude ve znamení pokračujícího trendu převisu poptávky nad kapacitou výrobních kapacit. Protože předpokládáme, že po roce 2019 začne docházet k poklesu trhu, bude strategické v roce 2019 nasmlouvat dlouhodobé zakázky. Naše tržby pro rok 2019 očekáváme v podobné výši jako v roce 2018, což by mělo být více než v předchozích letech,“ míní obchodní ředitel SITEL Pavel Schlitter.

Stavební firmy mají v zásobníku práce nasmlouvány zakázky na 9 měsíců dopředu. Meziročně se jedná o stejný počet pro 59 % společností. Třetina avizuje zlepšení situace a pouze 7 % si pohoršilo. Stavebnictví ale významně ovlivňuje zdražování stavebních materiálů a nákladů na práci. O zvyšování těchto cen hovoří devět z deseti ředitelů stavebních firem, přičemž meziročně v průměru náklady vzrostly o 14 % na práci stejně jako na materiál. V reakci na tento vývoj budou zvyšovat ceny realizací také stavební společnosti. V roce 2019 v průměru jejich ceny vzrostou o 6,5 % a v roce 2020 o 4,7 %.

„Řada stavebních komodit zdražila skokově, například některé typy tepelných izolací jsou dražší až o 35 %, betonové výrobky zdražily o 15 až 20 % a ceny zdícího a hutního materiál se zvedly o 20 % a navíc kapacity některých výrobců jsou dočasně vyčerpány. Stavební práce na to návazně reagují a ceny rostou zejména u odborných subdodavatelů,“ upozorňuje předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda. „Navzdory rychlému růstu finančního objemu našeho sektoru hodnotím vývoj ve stavebnictví pro příští rok spíše negativně. Hlavní problém spočívá v prohlubování nedostatku řemeslníků i techniků, který poměrně ostře limituje disponibilní kapacity stavebnictví. S tím úzce souvisí dlouhodobý rychlý růst mezd pracovníků, který však, bohužel, není nijak tažen růstem produktivity. Tak rychle inovace v našem oboru zase nepostupují a naši stárnoucí dělníci to nedoženou,“ uzavírá ředitel S.O.K. stavební Josef Netík.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.