úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavebnictví má letos růst o 1 %, v příštím roce o 1,5 %

18.05.2016  |  Petr Bayer Aktualizováno: 17.05.2016

Mírný růst stavebního sektoru předkládají v letošním roce dvě třetiny ředitelů společností, přičemž výkon by se měl v průměru zvýšit o 1,0 %. Optimističtí jsou představitelé středních a malých společností (růst 1,3 %) a zástupci firem zabývajících se převážně pozemními stavbami (růst 1,7 %). Ředitelé velkých stavebních společností neočekávají, že by státní investorské organizace zadaly k realizaci větší množství velkých zakázek, a proto předpovídají růst 0,2 %. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2016 CEEC Research.

Nedostatek velkých staveb, který bude pravděpodobně způsoben novelou zákona EIA, povede v oblasti inženýrského stavitelství k poklesu stavební produkce o 0,9 %. „Stavebnictví po předchozích dvou letech růstu přibrzdilo svou nastartovanou konjunkturu. Důvodem je jednak propad na straně zadaných veřejných zakázek, kterých jen za první čtvrtletí ubylo o více než 41 %, a rovněž i chybějící výraznější oživení na straně privátních investorů. Pokud se podaří opět vypsat a rozběhnout nová výběrová řízení jak od privátních, tak i veřejných investorů, mohlo by české stavebnictví udržet v letošním roce alespoň mírný růst. Podporou toho je aktuální růst počtu (+19,4 %) i objemu (+3,7 %) zahajovaných veřejných výběrových řízení v prvním čtvrtletí 2016,“ říká ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

„Pro letošek očekáváme, že české stavebnictví poroste pouze v případě, že se vyřeší problémy kolem EIA a rozběhnou se práce na připravovaných velkých infrastrukturních projektech. V takovém případě předpokládáme dostatečnou zásobu práce. Optimisticky se díváme na soukromý sektor, který táhne snadná dostupnost úvěrů. Výpadky v oblasti nerealizovaných infrastrukturních staveb by však nahradit nemohl,“ komentuje finanční ředitel Skanska ČR a SR Patrik Choleva. „Stále ještě přetrvává jiskřička naděje, že si státní úředníci uvědomí význam infrastrukturálních zakázek pro celou českou ekonomiku a začnou aktivně konat na národní i bruselské úrovni – odhadem až 70 % vynaložených prostředků se vrací zpět do veřejných rozpočtů, každé vytvořené nebo zachované místo ve stavebnictví vytváří 2–2,5 pracovních míst v návazných odvětvích,“ vysvětluje ředitel CEMEX Czech Republic Karel Koszegi.

Společně s pozitivním vývojem objemu zakázek mírně porostou také tržby stavebních firem, a to v průměru o 1,6 %. I v tomto případě se odpovědi liší napříč sektorem. Zatímco malé a střední firmy a pozemní společnosti si polepší o 2,2 resp. 3,2 %, ředitelé velkých společností a firem zabývajících se inženýrskými stavbami predikují propad výnosů o 0,2 resp. 2,5 %. „Reálných stavebních zakázek ve skutečnosti není tolik, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stavební produkci všude na světě ve značné míře tvoří obnova a budování nových obytných budov a komplexů. Avšak situace, kdy se například v Praze dokončilo o více než tisíc bytů méně než před rokem, je v době rekordního zájmu o nové byty paradoxní,“ upozorňuje ředitel Trigema Building Karel Branda.

Mírný růst stavebnictví bude podle ředitelů stavebních společností pokračovat i v příštím roce, a to v průměru o 1,5 %. V roce 2017 pak s dalším navýšením tržeb v průměru o 2,3 % počítá sedm z deseti zástupců stavebních společností. „K výraznému růstu stavebnictví vede jediná cesta, kterou jsou státní investice do infrastruktury. Existuje zde potenciál pro vyšší využití období levných peněz a nízkých cen. Dokud se tak nestane, čeká stavebnictví dlouhé období mírného růstu, mírných poklesů a stagnace,“ říká partner KPMG Česká republika Pavel Kliment.

Výrobní kapacity stavebních společností jsou v současnosti zaplněny z 85 %, přičemž firmy mají nasmlouvané zakázky v průměru na dalších 7 měsíců. Pro 30 % firem tento stav představuje v meziročním srovnání navýšení počtu nasmlouvaných zakázek, zatímco jejich pokles ve srovnání se stejným obdobím minulého roku hlásí čtvrtina firem. Největší rezervy kapacit mají inženýrské společnosti, které jsou naplněné z 81 %. „Nadále věřím v pokračování růstu stavebního trhu navazujícího na pozitivní růst v roce minulém. Naším trhem je zejména pozemní stavitelství a rezidenční výstavba, jejichž růst v kombinaci s rostoucí spotřebou domácností, která zahrnuje nejen investice do nákupu nemovitostí, ale i do samotné výstavby či rekonstrukce, výrazně ovlivňuje naše výsledky,“ předpokládá předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ Tomáš Rosák.

Obavy z nedostatku kapacit potvrdila třetina společností, především malé a střední společnosti a firmy zabývající se pozemními stavbami. „Současný alarmující téměř čtyřicetiprocentní propad uzavřených zakázek ukazuje na pokles objemu stavební výroby. Kapacity firem nebudou ani nadále plně využité. To vyvine další značný tlak na zvýšení efektivity firem. Nestačí přitom jen další kolo škrtání a odkládání investic. Zákonitě bude docházet k zásadnímu zlepšování́ procesů s využitím moderních informačních technologii. Cílem bude dosahování vyšší́ výkonnosti v kombinaci s vyšší spokojeností externích partnerů a vlastních zaměstnanců̊,“ uzavírá předseda představenstva Aplis.cz Petar Stanchev.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

21.11.2019 Energetické Oskary vyhlášeny, Skypaper ocenil aktivní dům

V pražské Betlémské kapli byly slavnostně předány tituly a další ocenění v již 17. ročníku celostátní soutěže Český…

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« prosinec 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.