úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavební firmy zápasí s nedostatkem lidí, mohly by realizovat o 27 % více zakázek

21.11.2018  |  Petr Bayer Aktualizováno: 22.11.2018

Kapacity stavebních firem jsou vytíženy na kritické úrovni 98 % napříč celým sektorem. Nedostatek pracovníků přitom vede ke zpoždění u 13 % nasmlouvaných zakázek, přičemž s dostatkem pracovních sil by naopak stavaři byli schopni realizovat o 27 % více staveb. Situaci řeší dvě pětiny firem najímáním pracovníků ze zahraničí, větší zájem o ně však projevují tři čtvrtiny ředitelů. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2018 CEEC Research.

Horší je situace v pozemním stavitelství, kde je zpožděno dokonce 15 % staveb, v inženýrském sektoru 8 %. „Nedostatek pracovních sil trápí nejen naši společnost, ale celý resort, respektive celý průmysl, což se odráží nejen v kapacitních možnostech našich subdodavatelů a specializovaných dodavatelů, ale i v nedostatku stavebních materiálů, při jejichž objednávání zaznamenáváme čekací doby. V současné době se nedaří naší společnosti, jako generálnímu zhotoviteli staveb, plnit včas své závazky až u 30 % zakázek,“ tvrdí generální ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík. „Bohužel například v oblasti dopravního stavitelství se tradičně u menších zakázek kumuluje práce do letních a podzimních měsíců a tudíž je nutno někdy i zakázky odmítnout. Ale termíny vzhledem k penalizaci a pověsti firmy se musí dodržet,“ doplňuje Antonín Daňa, CEO, PORR.

Jednou z možností je přijímání zahraničních pracovníků, které zaměstnávají dvě pětiny stavebních společností (Slováci nejsou započítáváni). Žádost o zahraniční pracovníky s vízem podalo 31 % stavebních firem, novou pracovní sílu se takto podařilo získat v 62 % případů, v průměru za 6 měsíců od podání žádosti. O více zahraničních pracovníků s vízem má zájem 76 % ředitelů stavebních společností. „V současné době, kdy je na trhu výrazný nedostatek zaměstnanců, se pro nás personální politika stala jednou z priorit. Jako velký zaměstnavatel máme se zaměstnáváním zahraničních pracovníků zkušenosti a potvrzuji, že je to jedno z možných řešení. Bohužel ale musím také konstatovat, že je to velmi administrativně náročné,“ komentuje předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ Tomáš Rosák.

„Za naši společnost říkám určitě ano. Bohužel proces získání takového pracovníka trvá v průměru sedm měsíců, což komplikuje plánování pracovních kapacit na důležitých projektech v rámci jedné stavební sezóny,“ líčí předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda. „ČR by měla přijímat více zahraničních pracovníků s vízem, protože český pracovní trh je v hluboké krizi a firmy trpí nedostatkem pracovních sil nebo neustálým zvyšováním mzdových nákladů, které tlačí marže společností ve většině odvětví k jednotkám procent. Pokud se tato situace nezmění, bude nedostatek pracovních sil a jejich rostoucí cena jedním z klíčových faktorů ekonomické krize, která se dá očekávat,“ varuje generální ředitel Elanor Tomáš Grec.

Při zaměstnávání cizinců jsou za klíčové brány jejich pracovní návyky a morálka. Dalšími důležitými kritérii je délka doby, na kterou je možno daného cizince v ČR zaměstnat, a rychlost vyřízení potřebných dokumentů. Nejmenší váhu firmy kladou na možnost zaměstnat rodiny/páry z dané země. „U každého zaměstnance klademe důraz na odbornost, dostatek zkušeností a jeho celkové chování, aby dobře zapadl do našeho týmu. Rozhodování o tom, zda se jedná o domácího pracovníka nebo cizince, je až na druhém místě,“ říká statutární ředitel Trigema Building Karel Branda.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.