úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavební firmy očekávají letos propad trhu o 2 %, v roce 2021 o 1,8 %

Foto Skypaper
25.11.2020  |  Petr Bayer

Stavební společnosti očekávají propad trhu v letošním roce o 2,0 % a v roce 2021 o 1,8 %. Vyšší propad čekají velké podniky, a to o 2,6 % letos. Tržby letos budou stagnovat (0,0 %), v příštím roce klesnou o 1,3 %. Větší propad tržeb čeká pozemní stavitelství a malé stavební společnosti. Kapacity společností jsou vytíženy na 92 % a mají v průměru nasmlouvané zakázky na 8 měsíců dopředu. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2020 CEEC Research.

„Očekávám, že v příštím roce bude stavebnictví v nejlepším případě stagnovat. Municipality budou nuceny řešit naléhavější priority. Velmi pravděpodobně se budou muset vypořádat s výrazně zkrácenými příjmy, což logicky povede k razantnímu snížení investic. Deklarovaná snaha vlády výrazně podpořit infrastrukturu může narazit na nedostatečnou připravenost liniových staveb u rozhodujících centrálních investorů. Bytová výstavba se za této situace stane důležitým stabilizujícím faktorem a současně dobrou příležitostí pro velké i malé investory,“ říká generální ředitel Baumit Pavel Med.

S větším propadem trhu počítají také společnosti pozemního stavitelství. Letos i příští rok počítají s poklesem trhu o 2,0 %. Inženýrské stavitelství očekává v roce 2020 pokles trhu o 1,9 % a v roce 2021 o 1,6 %. „S ohledem na předpokládané schválení státního rozpočtu na rok 2021, který počítá v kolonce MD ČR s rekordně vysokou částkou, by příští rok pro dopravní stavitelství měl být minimálně stejně dobrý jako letošní. Již nyní jsou známy podíly, které z této částky připadnou státním investorům na opravy nebo investice, a převody do rozpočtů krajů. Realizace každé alokace bude závislá na projektové a inženýrské přípravě, která je z kapacitních důvodů nejužším profilem mezi záměrem a realizací dopravních staveb, a jejíž kvalita přímo ovlivňuje výslednou cenu stavby. Bylo by žádoucí posílit rozpočtové kapitoly pro přípravu staveb nejenom kvůli zvýšené potřebě financí pro výkupy pozemků postupně se rozšiřujících staveništních ploch, ale také pro podporu zadávání veřejných zakázek zaměřeného na podporu kvality a zkrácení času projekční a inženýrské přípravy staveb,“ míní ředitel HBH Projekt Radovan Hrnčíř.

„Lze očekávat, že stavební výroba poklesne. Vše bude záviset především na tom, jak bude veřejný sektor ochotný a schopný investovat do dalších zakázek. V případě povolování nových projektů bohužel nepředpokládám, že by mělo dojít k nějakému výraznému zlepšení. Opět bude nejspíše platit, že se budou povolovat obdobně zdlouhavě a komplikovaně, jak je tomu nyní,“ obává se předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.

Větší propad trhu stavebních prací očekávají velké stavební společnosti s obratem nad 100 milionů Kč ročně. Ty za rok 2020 očekávají pokles stavební produkce o 2,6 %, v roce následujícím o 2,0 %. Malé stavební společnosti počítají s poklesem trhu o 1,5 % v roce letošním a o 1,7 % v roce následujícím.

S větším poklesem tržeb počítají společnosti pozemních staveb, a to letos o 0,2 % a v roce 2021 o 1,8 %. Inženýrské stavby naopak v letošním roce očekávají růst tržeb o 0,5 %. Pokles ale očekávají v příštím roce, a to o 0,4 %. „Již v tomto roce si začalo pozemní stavitelství pohoršovat, a proto očekáváme obdobný trend i v roce 2021. Kromě dopadů ekonomických musíme rovněž brát v potaz zpomalení činnosti stavebních úřadů, spojených s karanténními opatřeními. Již v polovině tohoto roku došlo k meziročnímu poklesu vydaných stavebních povolení, což se zákonitě promítne do příštího roku dalším zpomalením,“ líčí obchodní ředitel Heluz Jiří Weis.

Velké stavební firmy s ročním obratem vyšším než 100 mil. Kč čekají mírný nárůst tržeb letos o 0,7 %, v roce příštím o 0,2 %. Malé stavební společnosti naopak očekávají pokles o 0,6 % za rok letošní a o 2,5 % v roce 2021. Kapacity stavebních společností jsou vytíženy na 92 %. V prvním kvartálu roku 2021 očekávají společnosti vytížení nižší, a to na 81 %.

Stavební společnosti mají nasmlouvané zakázky v průměru na 8 měsíců dopředu. Pro téměř polovinu dotázaných to představuje stejně dlouhou dobu jako v tomtéž období minulého roku. Pro 37 % se jedná o zkrácení této doby v meziročním srovnání a pro 14 % tato doba představuje růst.. „Signály nejsou jednoznačné a udělat si obrázek, jak se bude stavebnictví vyvíjet je velice těžké. Máme informace od průmyslových developerů o jejich plánech a rozšiřování hlavně v retailu a e-comerce ale zároveň víme, že investoři vyčkávají. Může to být spekulace na nižší nájem a realizovanou cenu může to být i nejistota a nedůvěra ve zvýšení spotřeby a návrat k růstu,“ uzavírá jednatel Tyros Loading Systems Ivo Luňák.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« leden 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.