Zákazníci si vybírají stavební firmy především podle nabízené ceny, předchozích zkušeností a termínu dodání. Stavební společnosti získávají zakázky na základě dlouhodobé spolupráce a osobních kontaktů. Interní směrnice je přitom ochotna pro získání zakázky překročit nadpoloviční většina firem. Aktuální stavební zákon je v současné době stavebními společnostmi hodnocen značně rozporuplně. Se žádostí o úplatek se v minulém roce setkalo jen minimum firem, vyplývá z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2018 CEEC Research.
„Je to jednoznačně cena a reference. Bohužel až při realizaci přichází finální uživatel budovy na to, že jedním z parametrů by měla být také schopnost stavební firmy pracovat s novými, kvalitními a inovativními materiály, které mohou výrazně zvýšit celkovou výkonnost stavby, aniž by došlo k podstatnému zvýšení nákladů,“ říká předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ Tomáš Rosák. „Veřejný investor se mnohdy snaží převážně o to, aby nemohl být napaden z netransparentnosti zadání, a proto jsou podmínky výběrového řízení relativně volné a klíčovým kritériem výběru je cena. Soukromý subjekt jasněji definuje zadání, protože často má představu o materiálech a poptá si jen dodavatele, kteří mu vyhovují. Opět převažuje cena, ale parametrů do rozhodovacího mixu přichází více. Kromě ceny jsou pro takovéhoto investora důležité i předchozí zkušenosti, kvalita a rychlost provádění díla a podněty na zlevnění výstavby,“ doplňuje obchodní ředitel SITEL Pavel Schlitter. „Stále přetrvává hodnocení na cenu, ale v současné době, kdy jsou kapacity firem často obsazené až na hranici únosnosti, se do popředí dostává také schopnost zakázku přijmout a realizovat v daném termínu. Dalšími kritérii jsou pak zkušenosti a ověřené reference,“ uvádí Martina Hloušková, Cat Phones Business Unit Manager.
Rozporuplné je hodnocení novely stavebního zákona platné od 1. ledna 2018. Zatímco 57 % ředitelů uvádí, že nepociťují oproti dřívějšku žádnou změnu, 18 % stavebních firem si myslí, že novela zkomplikovala proces povolování staveb. Další pětina (22 %) zastává názor, že v některých případech došlo ke zrychlení, zatímco v jiných je proces komplikovanější. Jen 3 % stavebních firem se domnívají, že novela pomohla zrychlit proces povolování staveb.
„K hodnocení novely stavebního zákona je zatím velmi brzy. Novela přinesla některé změny, které se dotýkají části investorů především rodinných domů, stavebních úřadů, včetně těch speciálních, případně firem a pracovníků působících v oblasti přípravy staveb. Avšak do každodenní činnosti stavebních, dodavatelských firem, zejména středních a velkých, novela nepřinesla výrazné vlivy, nebo se zatím nijak významně neprojevily,“ míní generální ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík. „Vidím mírné zlepšení, které však nepomáhá přípravě infrastrukturálních staveb ani ostatním velkým investicím,“ dodává generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát.
S požadavkem na úplatek při získávání zakázek se loni setkalo 6 % stavebních firem. Se žádným takovým případem se naopak nesetkaly tři čtvrtiny dotázaných. Na otázku odmítlo odpovědět 18 % stavebních společností. Třetina veřejných soutěží je řediteli stavebních firem hodnocena jako předem připravená „na míru“ konkrétnímu uchazeči. „S tím, že by nějaká zakázka byla šitá na předem daného uchazeče, nemám žádnou zkušenost. Spíše jsou někdy vyžadována i na malé zakázky jednoduchého typu velmi přísná kritéria,“ líčí předseda představenstva EDIKT Pavel Dolanský.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |