úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavbaři chtějí roboty na montáže či výkopy, nemají na to ale peníze

25.03.2021  |  Petr Bayer

Robotizace stavebnictví může výrazně urychlit výstavbu i kompenzovat nedostatek pracovníků, s nímž se firmy potýkají. Největší potenciál robotů vidí ředitelé stavebních společností v provádění konstrukcí (37 %) a při pracích ve výkopech (23 %). Brání tomu však zastaralé technologie a nedostatek peněz. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2021 CEEC Research.

Shodných 12 % dotázaných vidí potenciál robotů také při řízení kvality nebo v jiných oblastech, jako jsou práce v rizikovém prostředí nebo výroba stavebních materiálů a hmot. V údržbě dokončených staveb a konstrukcí chce „zaměstnat“ roboty 10 %, při výškových pracích 4 % nebo při zajištění BOZP 2 % respondentů. Robotizace může v budoucnu také pomoci při udržení přijatelné ceny stavebních prací.

Při přípravě a realizaci zakázek na staveništi či ve výrobně využívá nejvíce dotázaných stavebních společností přenosná zařízení, jako jsou tablety nebo notebooky (82 %). Metodu BIM používá 21 % a dálkově ovládané stroje 20 %. Drony a technologie digitální fabrikace jsou využívány 15 % dotázaných. Menší část využívá 3D skener nebo digitální fotogrammetrii (7 %), RFID štítky (6 %) nebo virtuální realitu (3 %). Žádnou z uvedených digitálních technologií nemá 12 % respondentů.

 „Robotizace bude v budoucnu nezbytnou podmínkou pro možnost výstavby za přijatelné ceny. Poslední řemeslníci s kvalitním výučním listem se pomalu blíží k důchodovému věku. Na druhé straně to opět naráží na systém našeho vzdělávání. Jsou tu silně nadprůměrní odborníci, kteří dokáží vymyslet v oblasti moderních technologií úžasné věci. Avšak u uživatele to naráží na nedostatek kvalifikovaných techniků, kteří by nové technologie dokázali využívat. Pokud chceme v budoucnu vidět na našich stavbách roboty, musí se zásadním způsobem změnit i naše školství ve prospěch technicky vybavených odborníků. Zatím se nůžky mezi špičkovými odborníky na straně vývoje a uživatele rozevírají stále více,“ říká jednatel Swietelsky stavební s.r.o. Jiří Kozel.

Dotázané společnosti by měly největší zájem o robotická výrobní zařízení, která by nahradila část manuální práce (38 %). Čtvrtina by také uvítala systém pro sledování postupu výstavby v reálném čase ve vztahu k BIM modelu a HGM (25 %). Dále by stavební společnosti uvítaly systém pro sledování stavu a polohy strojů, lidí či materiálu v rámci staveniště v reálném čase (12 %), inteligentní stavební dílce či výrobky a systém pro vizuální zobrazení geometrie konstrukce (obojí shodně 9 %). Nejméně dotázaných by uvítalo ochranné pomůcky ve formě wearables (4 %).

„Z důvodu omezeného počtu pracovní síly poroste tlak na využití robotizace ve stavebnictví. Jakmile budou předvedeny funkční roboty jako součást celého stavebního procesu včetně jim přizpůsobených technologií a logistiky, budou projektanti muset zohlednit využití robotů při výstavbě, a to se stane standardem při výstavbě zejména technologicky unifikovaných projektů,“ míní Libor Libich z Útvaru korporátního obchodu Generali České pojišťovny.

Pokud by se stavební společnosti rozhodly využít robotických technologií, činily by tak z důvodu zvýšení produktivity (46 %) nebo pokrytí nedostatku pracovních sil (36 %). Menší část dotázaných by potenciál viděla také ve zvýšení kvality (7 %) nebo zvýšení bezpečnosti (6 %). Největší podíl z dotázaných mají společnosti, které by byly ochotny do těchto technologií investovat 5 – 10 % zisku (37 %), nebo do 5 % zisku (34 %). Vyšší zisk do 15 % by investovalo 11 % dotázaných, do 20 % zisku 7 % a větší podíl by investovalo 11 % ze všech dotázaných.

Za největší překážku pro využití robotů v českém stavebnictví vidí ředitelé konvenční povahu stávajících výrobních technologií a konstrukcí nekompatibilních s využitím robotů (35 %). Jako další překážku vnímají nízký zisk omezující investice do technologií a lidí (19 %) nebo nízkou informovanost o možnostech využití robotů ve stavebnictví (14 %). Překážkami jsou také neexistující nebo nedostupné strojní vybavení (12 %), nedostatek kvalifikovaných pracovníků (11 %), chybějící legislativa a normy (3 %) nebo jiné než výše uvedené (6 %).

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« březen 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce