úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavbaři chtějí roboty na montáže či výkopy, nemají na to ale peníze

Foto Skypaper
25.03.2021  |  Petr Bayer

Robotizace stavebnictví může výrazně urychlit výstavbu i kompenzovat nedostatek pracovníků, s nímž se firmy potýkají. Největší potenciál robotů vidí ředitelé stavebních společností v provádění konstrukcí (37 %) a při pracích ve výkopech (23 %). Brání tomu však zastaralé technologie a nedostatek peněz. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2021 CEEC Research.

Shodných 12 % dotázaných vidí potenciál robotů také při řízení kvality nebo v jiných oblastech, jako jsou práce v rizikovém prostředí nebo výroba stavebních materiálů a hmot. V údržbě dokončených staveb a konstrukcí chce „zaměstnat“ roboty 10 %, při výškových pracích 4 % nebo při zajištění BOZP 2 % respondentů. Robotizace může v budoucnu také pomoci při udržení přijatelné ceny stavebních prací.

Při přípravě a realizaci zakázek na staveništi či ve výrobně využívá nejvíce dotázaných stavebních společností přenosná zařízení, jako jsou tablety nebo notebooky (82 %). Metodu BIM používá 21 % a dálkově ovládané stroje 20 %. Drony a technologie digitální fabrikace jsou využívány 15 % dotázaných. Menší část využívá 3D skener nebo digitální fotogrammetrii (7 %), RFID štítky (6 %) nebo virtuální realitu (3 %). Žádnou z uvedených digitálních technologií nemá 12 % respondentů.

 „Robotizace bude v budoucnu nezbytnou podmínkou pro možnost výstavby za přijatelné ceny. Poslední řemeslníci s kvalitním výučním listem se pomalu blíží k důchodovému věku. Na druhé straně to opět naráží na systém našeho vzdělávání. Jsou tu silně nadprůměrní odborníci, kteří dokáží vymyslet v oblasti moderních technologií úžasné věci. Avšak u uživatele to naráží na nedostatek kvalifikovaných techniků, kteří by nové technologie dokázali využívat. Pokud chceme v budoucnu vidět na našich stavbách roboty, musí se zásadním způsobem změnit i naše školství ve prospěch technicky vybavených odborníků. Zatím se nůžky mezi špičkovými odborníky na straně vývoje a uživatele rozevírají stále více,“ říká jednatel Swietelsky stavební s.r.o. Jiří Kozel.

Dotázané společnosti by měly největší zájem o robotická výrobní zařízení, která by nahradila část manuální práce (38 %). Čtvrtina by také uvítala systém pro sledování postupu výstavby v reálném čase ve vztahu k BIM modelu a HGM (25 %). Dále by stavební společnosti uvítaly systém pro sledování stavu a polohy strojů, lidí či materiálu v rámci staveniště v reálném čase (12 %), inteligentní stavební dílce či výrobky a systém pro vizuální zobrazení geometrie konstrukce (obojí shodně 9 %). Nejméně dotázaných by uvítalo ochranné pomůcky ve formě wearables (4 %).

„Z důvodu omezeného počtu pracovní síly poroste tlak na využití robotizace ve stavebnictví. Jakmile budou předvedeny funkční roboty jako součást celého stavebního procesu včetně jim přizpůsobených technologií a logistiky, budou projektanti muset zohlednit využití robotů při výstavbě, a to se stane standardem při výstavbě zejména technologicky unifikovaných projektů,“ míní Libor Libich z Útvaru korporátního obchodu Generali České pojišťovny.

Pokud by se stavební společnosti rozhodly využít robotických technologií, činily by tak z důvodu zvýšení produktivity (46 %) nebo pokrytí nedostatku pracovních sil (36 %). Menší část dotázaných by potenciál viděla také ve zvýšení kvality (7 %) nebo zvýšení bezpečnosti (6 %). Největší podíl z dotázaných mají společnosti, které by byly ochotny do těchto technologií investovat 5 – 10 % zisku (37 %), nebo do 5 % zisku (34 %). Vyšší zisk do 15 % by investovalo 11 % dotázaných, do 20 % zisku 7 % a větší podíl by investovalo 11 % ze všech dotázaných.

Za největší překážku pro využití robotů v českém stavebnictví vidí ředitelé konvenční povahu stávajících výrobních technologií a konstrukcí nekompatibilních s využitím robotů (35 %). Jako další překážku vnímají nízký zisk omezující investice do technologií a lidí (19 %) nebo nízkou informovanost o možnostech využití robotů ve stavebnictví (14 %). Překážkami jsou také neexistující nebo nedostupné strojní vybavení (12 %), nedostatek kvalifikovaných pracovníků (11 %), chybějící legislativa a normy (3 %) nebo jiné než výše uvedené (6 %).

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.