Od ledna příštího roku vstupují v platnost přísnější normy pro spotřebu energií v nových domech, vyžadující kvalitnější stavební materiály, úsporné technologie a využití obnovitelných zdrojů energie. S jejich financováním pomáhají dotace z programu Nová zelená úsporám, zájem o ně v posledním roce enormně narůstá. „Za pět let od spuštění programu jsme na moderní a ekologické bydlení vyplatili téměř 30 tisícům žadatelů přes 5,7 miliardy korun,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
„Za poslední rok jsme zaznamenali nárůst objemu požadovaných prostředků oproti stejnému období předchozích let o 39 %. V oblasti obnovitelných zdrojů vzrostl nejvíce zájem o fotovoltaiku, a to o téměř 60 %. V oblasti dotací na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností s důrazem na použití obnovitelných zdrojů energie byl zájem také více než dvojnásobný,“ líčí ministr. „Rekordní byl letošní červenec, na Fond dorazilo přes 1100 žádostí o dotaci,“ dodává ředitel Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Petr Valdman.
Po implementaci evropské směrnice došlo ke zpřísnění požadavků na energetickou náročnost nových budov a od 1. ledna 2020 budou muset všechny novostavby splňovat parametry domu s téměř nulovou spotřebou energie. Výhodou pro majitele je úspora provozních výdajů, kvalitnější bydlení a nižší zátěž životního prostředí, v počátku si ale připlatí. Zvýšené pořizovací náklady pomůže stavebníkům pokrýt právě dotace z programu Nová zelená úsporám.
„Splní-li novostavba parametry nízkoenergetického domu, získá žadatel až 150 tisíc korun. V případě naplnění standardu pasivního domu je příspěvek až 300 tisíc korun a při pořízení obnovitelného zdroje energie, například výkonnějšího solárního systému se vyšplhá až na 450 tisíc korun,“ vyčísluje Valdman. Program podporuje i energeticky úsporné rekonstrukce starších domů. O příspěvek na částečné či komplexní zateplení má zájem dokonce polovina všech žadatelů. Dotace se pohybuje v průměru kolem čtvrt milionu korun, dosáhnout může až 550 tisíc korun.
K dotacím nabízí SFŽP odborné konzultace, bezplatné poradenství se poskytuje na 13 krajských pracovištích, navíc experti vyjíždí na informační semináře do obcí. „Tento podzim navštívíme minimálně 35 měst a obcí, zájem dozvědět se o dotacích na úsporné bydlení mají jak starostové, tak občané, “ poznamenává Valdman. Program Nová zelená úsporám běží od roku 2014 a přijal celkově 47 332 žádostí o podporu ve výši 10,8 miliardy korun.
Podobně rezort posílá prostředky na rekonstrukce veřejných budov či jejich výstavbu v pasivním energetickém standardu z Operačního programu Životní prostředí. „V této oblasti jsme podpořili již 1878 projektů dotací ve výši téměř 8 miliard korun. V uplynulém roce se nám podařilo nastavit vyšší míru podpory pro tzv. architektonicky cenné budovy, které zatím nespadají do oblasti památkové ochrany, ale lze u nich objektivně hovořit o určité architektonické relevanci. Jedná se zejména o budovy z předrevoluční doby 70. a 80. let,“ uzavírá Brabec.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |