Na dotace osmi projektům k odstranění ekologických zátěží v bývalých průmyslových areálech půjde 944 milionů korun. Vyčištění lokalit zamořených jedovatými látkami se tak dočkají například Šlapanice, Nový Bydžov nebo několik podniků v Libereckém kraji. Výběrová komise OPŽP schválila i dotaci 218 milionů korun dalším 61 projektům na protipovodňová opatření, hospodaření se srážkovou vodou nebo na zlepšení městské zeleně.
Šlapanice na Brněnsku se nebezpečné ekologické zátěže zbaví po desítkách let. Ministerstvo životního prostředí obci schválilo dotaci 147 milionů korun, město tak může začít s likvidací silně zamořeného průmyslového areálu ICEC, který léta ohrožuje životní prostředí a zdraví obyvatel. „MŽP začalo jednat se Šlapanicemi zhruba před rokem a podařilo se najít způsob, jak zařadit projekt do podpory z evropských fondů. Poté mohla být zahájena příprava všeho potřebného, od analýzy rizik, přes odkup areálu až po podání žádosti o podporu,“ líčí ministr Richard Brabec. „Prakticky okamžitě bude vytvořen projekční tým, tak aby se se sanačními pracemi mohlo začít co nejdříve,“ říká starostka Šlapanic Michaela Trněná.
Areál se podařilo částečně sanovat již v roce 2003, kdy ministerstvo poskytlo 85 milionů korun. Až současnému zastupitelstvu se ale podařilo loni areál odkoupit a zahájit přípravu druhé etapy sanace, která zátěž definitivně odstraní. „Nápravná opatření budou zahrnovat demolici stavebních konstrukcí, výstavbu a zprovoznění drénů na okrajích areálu, odtěžení kontaminovaných zemin a podzemních konstrukcí a sanaci podzemní vody formou sanačního čerpání,“ popisuje Brabec.
Ke kontaminaci spodních vod a půdy na území areálu bývalé společnosti ICEC Šlapanice docházelo zejména od 30. do 70. let minulého století, kdy zde probíhala výroba lepenek a podlahových krytin z kamenouhelného dehtu a ropy. Rozšíření kontaminace bylo způsobeno jednak přirozeným prouděním podzemních vod, podzemními inženýrskými sítěmi a původní soustavou rybníků a nádrží, do nichž byly vypouštěny fenolové vody z výroby. Od té doby obyvatele ohrožují fenoly a další ropné látky, které se šíří do okolí a ohrožují půdu i spodní vody.
Seznam schválených projektů zde
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |