Administrativní budovy postavené do roku 2000 zaujímají na pražském kancelářském trhu podíl 28 procent, tedy takřka 900 000 čtverečních metrů. Vzhledem k tomu, že někteří vlastníci s koncem prvního životního cyklu těchto budov masivně investovali do designu objektů i jejich technologií, zvýšil se zájem nájemců a tudíž i investorů. Díky redesignu, rekonstrukcím, obnově technologií a snížení energetické náročnosti starší kancelářské budovy vyhovují aktuálním požadavkům nájemců a mohou tak hrát opět významnou roli na trhu nemovitostí v ČR. Vyplývá to z nejnovější studie BNP Paribas Real Estate, která se zaměřuje na komplexní nemovitostní poradenství po celé Evropě.
Starší kanceláře v Praze těží především ze skvělých lokací, téměř třetina se nachází v Praze 1. Díky omezené dostupnosti stavebních pozemků v centru mají tyto kanceláře jednoznačnou konkurenční výhodu. „Budovy jako Myslbek, Praha City Center, Burzovní palác, IBC a další jsou vnímány jako prestižní, zavedené adresy. Využívají je často nájemci, pro které je identifikace s budovou důležitou součástí firemní filozofie. Sídlí zde obchodní centrály, investiční společnosti, poradenské firmy, advokátní kanceláře,“ líčí vedoucí poradenství v BNP Paribas Real Estate CR Lenka Šindelářová.
Často velmi atraktivní mix nájemců láká investory, kteří hledají vyšší výnosy. Ty mohou být u starších budov až o 2 - 3 procentuální body vyšší než u nejkvalitnějších a nejatraktivnějších novostaveb. Rozdíl zohledňuje riziko a náklady spojené se správou starších budov a možné zvýšení hodnoty díky aktivnímu asset managementu. „Zrekonstruované kancelářské budovy s omezenými požadavky na budoucí investice v atraktivní lokalitě a s vysokou obsazeností by ale mohly generovat podobné výnosy jako novostavby,“ dodává Stewart Thompson zodpovědný za Business Development BNP Paribas RE v ČR.
Investice většího rozsahu v atraktivních lokalitách jako Praha City Center či Hadovka přitáhly pozornost zahraničních asset manažerů a fondů jako Tristan Capital Partners, Europa Capital, VIG Fund, Lone Star, Immofinanz. Investice menšího objemu do některých komornějších starších kancelářských budov atraktivní především pro lokální investory s dobrou znalostí domácího trhu, jako jsou Cimex Invest či Pražská správa nemovitostí. Ti dokážou vyhodnotit možnosti nemovitosti i ve vztahu k akvizici nových nájemců. Například Cimex loni koupil Vyšehrad Garden. Vzrůstá rovněž aktivita investorů, kteří se zaměřují na komplikovanější projekty z hlediska provozu nebo vykazující vyšší a dlouhodobou neobsazenost.
I proto se investice týkají hlavně technologií s cílem snížit energetickou náročnost provozu a tudíž i náklady pro nájemce. Zúročení přináší i postupný redesign vnitřního zařízení a důkladné rekonstrukce společných prostor. Například Myslbek Na Příkopě díky tomu a své excelentní lokaci dosahuje jedno z nejvyšší nájemných v Praze, a to i v konkurenci nového kancelářského developmentu. Podle studie rekonstrukce budovy může mít řadu forem od lehkého redesignu a základního faceliftu po radikální obnovu interiéru a exteriéru, včetně modernizace technologií, fasády, střešní krytiny nebo výměny oken. Výsledkem však může být kompletní či částečné demolice stávající budovy a její zevrubná rekonstrukce či zcela nová výstavba.
V pražské Betlémské kapli byly slavnostně předány tituly a další ocenění v již 17. ročníku celostátní soutěže Český…
Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…
Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |