úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Skřenek: Poptávka po bioplynových stanicích je značná

29.10.2018  |  Petr Bayer

Jedním z hlavních cílů v koncepci udržitelného rozvoje EU je nulová produkce odpadu a produkty i služby, které nemají negativní vliv na životní prostředí. Řešením je též výstavba bioplynových stanic, které fungují v blízkosti hlavních producentů odpadu a odběratelů energií, tedy v okolí měst. „Registrujeme poptávku například u spaloven a tepláren a zaznamenáváme zájem investorů,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper Ivo Skřenek, předseda představenstva společnosti Energy financial group, která se dlouhodobě věnuje projektům získávání energie z obnovitelných zdrojů.

 

Skupina Energy financial group je poměrně široce rozkročena od energetického zpracování odpadů až po stavební development. Kterou část svého podnikání považujete za nejdůležitější?

Ano, vzhledem k portfoliu společností pod hlavičkou EFG by se mohlo zdát, že podnikáme v mnoha oblastech, ale to je pravda jen částečně. Naše aktivity mají jeden hlavní sjednocující prvek, a tím je dlouhodobá udržitelnost. Všechny naše projekty jsou založeny na základním elementu nutném pro život, a tím je energie. A v našem případě energie získávaná a aplikovaná ekologicky, šetrně k přírodě. Začínali jsme u slunce. Postavili jsme první velkou a nejmodernější solární elektrárnu v době, kdy se o solárním boomu a podpoře solární energetiky vůbec nemohlo hovořit. Poté se tento model získávání energie dostal do fáze pro nás zcela nevyhovující a tehdy, tedy kolem roku 2010, jsem se začal zajímat o možnosti zpracování a energetického využití odpadů. A opět se vracím k přírodě, protože odpad a jeho likvidace je velký ekologický problém.

Tím se dostáváme k jednomu z vašich významných projektů – Energetickému centru recyklace v Rapotíně, tedy stanici pro ekologickou likvidaci odpadu. Můžete přiblížit princip jejího fungování? Čím se liší od běžné bioplynové stanice?

V naší bioplynové stanici v Rapotíně zpracováváme především biologický odpad. Přijímáme potraviny nevhodné k další spotřebě včetně konzerv a potravin v dalších druzích obalů, gastroodpady z restaurací či školních jídelen, kaly z čističek odpadních vod či jiný biologicky rozložitelný odpad a proměňujeme je v energii. Rapotín funguje na principu klasické zemědělské bioplynky, ovšem obohacené o další zařízení. Například máme uzavřenou podtlakovou příjmovou halu bránící šíření zápachu z odpadu. Součástí této haly je i speciální linka, která je jedinečná a máme ji jako jediní v republice, na níž probíhá oddělování bioodpadu od obalů. Dále probíhá proces hygienizace, který odstraňuje nebezpečné látky a nejrůznější choroboplodné zárodky. Následně ve fermentoru vzniká z odpadu bioplyn. Díky tomu můžeme přijímat třeba i konzervy nebo jinak zabalené potraviny.

Ze vzniklého plynu se buď spalováním vyrábí elektřina a teplo, nebo je možné jej upravit a následně vtláčet do distribuční soustavy jako zemní plyn, případně CNG, které slouží k pohonu automobilů. Vyrobená elektřina a teplo jsou rovněž dodávány do sítě, přičemž teplo slouží k vytápění domácností v Rapotíně a okolí. Z odpadů prošlých procesem fermentace můžeme vyrobit organické hnojivo. Naším dalším krokem bude čištění bioplynu na biometan a jeho distribuce do VTL sítě. Naším cílem je vybudovat místo, které bude energeticky soběstačné a bude schopné ekologicky zpracovávat široké spektrum nejrůznějších odpadů.

ECR Rapotín jste otevřeli před půldruhým rokem. Můžete stručně shrnout její ekonomické výsledky za toto období?

Stanici jsme do ostrého provozu otevírali v létě 2016 a pochopitelně její tržby zpočátku nebyly vysoké. Návratnost u projektů výroby energie z obnovitelných zdrojů je dlouhá, resp. byla. Běžná návratnost energetických projektů je v horizontu deseti let i více, u odpadové bioplynové stanice cca 7 let, ale vzhledem k rostoucímu počtu subjektů, a tím myslím velkých a významných subjektů, které poptávají dodávky energie z obnovitelných zdrojů, se bude tento horizont zkracovat. Naše projekty jsou dnes soběstačné a zároveň v současnosti investujeme do dalšího výzkumu.

Znamená to tedy, že takovéto projekty jsou trvale udržitelné? Je u nás poptávka po výstavbě dalších obdobných bioplynových stanic?

Určitě ano na obě otázky. Množství odpadu neustále přibývá, náklady na jeho likvidaci či skladování jsou vysoké, my nabízíme levnější variantu s přidanou hodnotou. Považuji za pozitivní, že jsme schopni použít věci, které se vyhazují, a přeměnit je v něco, co může přinést užitek – elektřinu, plyn, teplo… Poptávka po dalších stanicích tohoto typu je obrovská. Je to atraktivní příležitost i pro odpovědné a ekologicky smýšlející investory. Problémem je ovšem veřejné mínění. Stává se, že je zastupitelstvo obce rozumné, vidí dál než do příštího roku a chce pro svou obec a přírodu obecně něco udělat, ale občané stanici ve svém okolí odmítnou. Přesto se u několika dalších projektů blížíme do stadia realizace a jsme optimisty i do dalšího období. Registrujeme poptávku například u spaloven a tepláren a zaznamenáváme zájem investorů.

Máte v plánu nějaké další projekty mimo bioplynové stanice?

Mimo energetiku bychom rádi stavěli nízkonákladové nájemní byty. Naše idea je vybudovat pět činžovních domů s pronajímatelnými bytovými jednotkami. Tyto domy by měly být zcela soběstačné, vybavené nejmodernější technologií. Díky tomu by se nájemcům snížily náklady na energie. Ovšem to je projekt, který bude finančně a časově velmi náročný, a v tuto chvíli by bylo předčasné zabíhat do podrobností.

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.