úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Růst stavebnictví má letos zrychlit na 4,3 %, brzdou je nedostatek pracovníků

07.03.2018  |  Petr Bayer Aktualizováno: 08.03.2018

Produkce českého stavebnictví poroste v letošním roce v průměru o 4,3 %, přičemž dařit se bude velkým stavebním společnostem a firmám zaměřeným na pozemní výstavbu. Největší brzdou dalšího rozvoje je podle ředitelů nedostatek pracovníků. Tržby porostou rychleji než výkon, v průměru o 5,1 %. Aktuálně mají firmy nasmlouvány zakázky na 10 měsíců dopředu, jejich kapacity jsou vytíženy na 88 %. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví CEEC Research. Loni podle ČSÚ sektor stoupl pouze o 1,7 %.

 

Uvedené zvýšení výkonu predikuje devět z deseti ředitelů stavebních společností, přičemž odhady z Q4/2017 byly 3,5 %. Lépe si povedou velké firmy a společnosti zaměřené na pozemní stavitelství (růst 5,0 resp. 4,7 %). Opatrnější jsou v předpovědích firmy zabývající se inženýrským stavitelstvím (růst 3,5 %). „Výpadku práce se obávají zejména firmy zaměřené na veřejné zakázky. V loňském roce došlo k propadu objemu vyhlášených výběrových řízení až o 48,5 % a pokud bylo o polovinu méně tendrů, je pokles přílivu práce od státu v tomto roce velice pravděpodobný. Naopak od privátních investorů se očekává další růst objemu zakázek vzhledem k rychle rostoucí ekonomice“, uvádí ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

 

V dlouhodobém horizontu bude růst výkonu stavebního sektoru zpomalovat a v roce 2019 by měl dosáhnout v průměru 2,8 %. I zde jsou přitom ve svých predikcích optimističtější velké stavební společnosti a pozemní stavitelé. „Pozemní stavitelství může letos stagnovat nebo mírně růst. Rozhodně se však nedá hovořit o tom, že by byla krize ve stavebnictví zažehnána. Ochota povolovat nové stavební projekty zůstává v Česku relativně nízká. Valnou většinu našich zakázek představují projekty od soukromých investorů. Takové projekty budou proto také letos pravděpodobně zdrojem většiny našich tržeb,“ míní ředitel Trigema Building Karel Branda.

 

Největší brzdou pro další rozvoj českého stavebnictví je přitom v současné době podle ředitelů stavebních společností nedostatek pracovníků. Na vzestupné stupnici od 0 do 10 jej ohodnotili 8,0 bodu. Následují dlouhé lhůty pro přípravu staveb (7,9 bodu) a nekvalitní a komplikovaná legislativa (7,9 bodu. Nejméně rozvoj stavebnictví brzdí korupce a nedostatek privátních zakázek (obě shodně 3,8 bodu).

 

„Českému stavebnictví se v roce 2018 bude dařit pravděpodobně lépe než v roce 2017. Očekávám, že hlavním problémem rozvoje bude nedostatek kvalifikovaných i méně kvalifikovaných pracovních sil. Klíčové také bude, jestli si soutěžící uvědomí, že není možné neustále snižovat nabídkovou cenu při neustálém růstu interních i externích nákladů. Protože předpokládáme v roce 2018 nárůst našich tržeb kopírující nárůst trhu, intenzivně se na tento trend připravujeme,“ říká obchodní ředitel SITEL Pavel Schlitter.

 

Rychleji než výkon sektoru porostou tržby stavebních společností, které by se měly v roce 2018 v průměru navýšit o 5,1 %. Lépe se bude dařit firmám pozemní výstavby (růst 6,1 %) a malým a středním společnostem (růst 5,6 %). Pesimističtější jsou v předpovědích velké stavební firmy (růst 3,8 %) a společnosti zabývající se inženýrskými stavbami, které predikují růst tržeb 3,0 %. V příštím roce by měly dosáhnout hodnoty 4,1 procenta.

 

„Zákonitě se českému stavebnictví již musí dařit lépe. Po výkonech v pozemním a průmyslovém stavitelství poptávka nadále stoupá a již teď chybí kapacity. Pokud se podaří velkým veřejným investorům zadávat a začít stavět dopravní stavby, snad si konečně oddechnou i velké stavební firmy, získají určitou jistotu, že své kapacity zaměstnají, přežijí nesmyslnou cenovou válku, skončí období přežívání a začne tvůrčí období. Přinese to ovoce na všechny strany, především poroste kvalita. Snad se potom začnou i stavební kapacity v ČR zlepšovat – personálně, technicky i technologicky. Naše tržby porostou v řádu jednotek procent,“ tvrdí jednatel Swietelsky stavební František Fryš. „České stavebnictví posledních 7 let víceméně stagnuje. Rok 2018 nebude pro stavaře nijak výjimečný, očekávám mírný nárůst v pozemním stavitelství. Nám se tržby v roce 2018 zvýší, stejně jako loni se budeme pohybovat s obratem nad 4 mld. Kč,“ dodává výkonný ředitel SYNER Robert Špott.

 

Stavební společnosti měly v době prováděného výzkumu, tedy v lednu a únoru 2018, nasmlouvány zakázky v průměru na 10 měsíců dopředu, což ve srovnání s obdobím minulého roku představuje zlepšení pro 53 % stavebních firem. Menší naplnění zásobníku práce oproti minulému roku avizuje 11 % společností. Vytížení kapacit se pohybuje na 88 %. V pozemním sektoru evidují ředitelé vytíženost 92 %. Největší rezervu 21 % má inženýrské stavitelství.

 

Polovina ředitelů stavebních společností předpokládá, že situace, kdy ČR stále nemá vládu s důvěrou PS, bude mít na vývoj stavebnictví negativní dopad. Opačný názor mají jen 3 %. O propuknutí další krize v českém stavebnictví uvažují nejčastěji stavební firmy v souvislosti s roky 2020 a 2021 (v obou případech 30 %), ještě později nadejde podle 22 % ředitelů. O tom, že krize vypukne v tomto nebo příštím roce, je přesvědčeno 7 resp. 11 %. „Otázkou zůstane, zda dalším krizovým efektem nebude dočerpání a ukončení dotačních titulů z EU po roce 2020, které byly silně směrovány právě do infrastrukturální výstavby,“ uzavírá  předseda představenstva HOCHTIEF CZ Tomáš Koranda.

 

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.