Index cen stavebních prací v Česku vzrostl o 35 - 45 % v porovnání s minimem v letech 2011 – 2012. Trend je dán především růstem místních stavebních nákladů, který bude v blízké budoucnosti hnán, kromě fluktuací cen komodit a surovin, především nedostatkem lidských zdrojů ve stavebnictví a dynamickým růstem mezd. Po rychlém růstu indexu mezi lety 2015 a 2018 a očekávaným 4 - 8 % nárůstem v roce 2019 se zdá, že začíná zpomalovat a následující 2 - 3 roky možná přinesou zastavení růstu či dokonce mírný pokles. Uvádí to poradenská společnost Arcadis, která porovnává stovku globálních metropolí z hlediska vývoje cen na stavebním trhu.
Nejdražšími městy světa z pohledu cen stavebních prací jsou New York, San Francisco a Hongkong, první pětku doplňují Kodaň a Ženeva. Mezi nejméně drahá se zařadila města z Indie, Číny a dalších asijských zemí. V první dvacítce je 7 evropských měst, 7 severoamerických, 5 asijských a novozélandský Auckland. Praha v rámci globálního indexu hodnocena nebyla.
V roce 2019 bude mít ochlazení globální ekonomiky tři základní dopady na podmínky stavebního trhu: zpřísnění finančních podmínek, volatilní nabídka materiálů a nákladů na jejich pořízení a rizika poklesu poptávky po stavebních pracích. Stavební firmy a jejich klienti budou muset učinit rozhodnutí, aby si zajistili dlouhodobou pozici na trhu.
„V roce 2019 a dále jsou tzv. inteligentní investice ve třech klíčových oblastech zásadní pro budoucí úspěch v rámci stavebního trhu. Jsou to inovace a digitalizace, které představují příležitost pro stavební firmy zvýšit efektivitu, snížit náklady a zvýšit produktivitu při současném zlepšení konečného produktu. Za druhé je nutné zaměřit se na přínosy pro koncové uživatele. Budovy se stále více stávají součástí ekosystému městské mobility a vytváření dlouhodobé hodnoty. Konečně výstavba a provoz budov má významný dopad na životní prostředí, pokud jde o spotřebu vody a energie, emisí uhlíku a odpad. V důsledku toho se klienti snaží začlenit přizpůsobivost a udržitelnost do obchodní strategie a do budov, které vytváří,“ uvádí vedoucí komerčního řízení Arcadis Andrew Beard,
Ve zprávě International Construction Costs Comparison 2019 data ukazují, že světoví developeři jsou neustále pod tlakem, aby drželi krok s vývojem ekonomiky, a zároveň dosahovali stále lepších obchodních výsledků. Většina západoevropských států uvádí, že jejich stavební trh v roce 2019 poroste přibližně o 1,5 %, index cen stavebních prací o 2 – 4 %. Polsko udává 4,5 % růst stavebního trhu a 15 % růst indexu cen stavebních prací.
ČR vykazuje růst HDP 4,6 % (2017) resp. 2,9 % (2018) s výhledem 2,5 % v roce 2019 a 2,8 % v roce 2020. Inflace spotřebitelských cen přitom klesá, případně výhledově bude stagnovat. Sektor privátní komerční výstavby vykazuje stabilní růst o 3 – 6 %. Největší nárůst v posledních letech zaznamenal sektor výstavby v oblasti výroby a logistiky. Komerční prostory ve formě kancelářských prostor typu A, a částečně i rezidencí zaznamenal také růst, ač s menším tempem.
„V posledních letech zažila česká ekonomika výrazný růst. Ten ovšem, jak se poslední dobou zdá, začíná ochabovat. České stavebnictví však i přes to nadále vykazuje velmi dobrou kondici a roste,“ doplňuje vedoucí oddělení cenového řízení Arcadis Czech Republic Miroslav Vaško.
International Construction Costs Comparision 2019 – prvních 20 nejdražších měst
International Construction Costs Comparision 2019 – umístění měst CEE
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |