Projektové společností se v příštím roce zaměří na získávání zakázek v ČR a najímání nových pracovníků. Největší brzdou dalšího rozvoje je byrokracie a nekvalitní legislativa doprovázená nedostatkem volných kapacit. Veřejní investoři stále kladou vyšší důraz na cenu stavby než kvalitu; u privátních investorů je situace v této otázce vyrovnanější. Celková příprava staveb investory zůstává v průměru na stejné úrovni jako v loňském roce. Vyplývá to ze Studie projektových společností Q3/2018 CEEC Research.
„V současné době jsou limity rozvoje administrativní náročnost a formální nejistota při zpracování dokumentace v souvislosti s novelou stavebního zákona. Další administrativní náročnost přináší zpracování projektových dokumentací projektů podporovaných některými dotačními tituly. Splnění některých podmínek je v rozporu s technickým myšlením a optimálním fungováním dopravní infrastruktury. Druhým faktorem s negativním vlivem na růst firmy je nedostatek technicky vzdělaných a motivovaných vysokoškoláků,“ říká ředitel Atelier malých okružních křižovatek Petr Novotný. V dalším růstu projektanty limitují též příliš nízké ceny realizovaných zakázek.
„V růstu nás nyní limituje nejvíce nedostatek nových pracovníků a také menší zisk, než jsme si naplánovali. Z toho plyne logické omezení investic,“ komentuje ředitel PUDIS Martin Höfler, „Nás velmi limituje strnulost a obchodní politika softwarových firem. Na jedné straně neochota těchto firem, až na výjimky, pružně adjustovat svoje software na české prostředí a velmi pomalá dynamika vývoje jejich software pro projekční práce ve 3D, naopak na druhé straně dusí vyšší aplikace nových verzí jejich software dogmatické uplatňování světových cen i na český trh,“ líčí místopředseda představenstva Sudop Praha Ivan Pomykáček,
Zadavatelé zakázek stále dávají vyšší prioritu nízké ceně oproti kvalitě stavby. Ředitelé projektových společností ohodnotili veřejné investory 3,0 bodu na škále 1 až 10, kdy 1 vyjadřuje maximální důraz na cenu a 10 maximální důraz na kvalitu. Privátní investoři v průměru dbají na kvalitu téměř stejně jako na cenu (5,1 z 10). Příprava staveb ze strany investorů zůstává z větší části stejná jako v roce 2017, přičemž u veřejných investorů jde o 78 % a u privátních 74 %. Zlepšení zaznamenali jen v 10 resp. 16 % projektů. Investoři přitom dokáží jasně zadat projekt ke zpracování v převážné většině případů jen částečně (73 %) či dokonce vůbec (21 %).
„Většina projektů se potýká v průběhu zpracování s požadavky na změny zadání ze strany klienta. Kvalitní řízení těchto změn je většinou hlavním úskalím projektu a vyžaduje erudované a zkušené vedení. Snažíme se méně zkušené klienty provázet procesem změn projektu a upozorňovat je na rizika s tím spojené,“ uvádí ředitel divize Projekce pozemních staveb K4 Petr Ščurkevič. „Z mojí zkušenosti dělají dobrá zadání soukromí investoři, kteří rozšiřují nebo expandují a prošli si peripetiemi se zadáním již v minulosti a jsou již poučeni, že jasně zadaný projekt jim ušetří nemalé náklady,“ dodává obchodní ředitel Excon Martin Kovář.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |