Návrh nejznámější české architektky Evy Jiřičné zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži na nové řešení lokality po nefunkční telekomunikační budově bývalého Telecomu v Praze - Žižkově. Odborná porota vybírala z návrhů 98 architektonických ateliérů z 30 zemí světa. Architektonické soutěže se zúčastnili například Sou Fujimoto z Japonska, Ian Ritchie z Británie nebo Richard Meier z USA.
Jiřičná se při přípravě návrhu Centrum Nového Žižkova spojila s architektonicko-inženýrskou společností ARUP z Londýna. Ta navrhovala a kalkulovala řadu unikátních technických řešení staveb po celém světě, včetně dostavby Gaudího chrámu Sagrada Família v Barceloně, opery v Sydney nebo světových mrakodrapů. Výsledné rozvlněné věže s originální rozehranou architekturou a zároveň s ojedinělým technickým řešením do Prahy přináší světové inženýrství.
U vítězného návrhu odborná porota ocenila kromě architektury a velmi promyšleného technického řešení také vytvoření velkého veřejného prostoru se zelení. Rozsah veřejného prostoru v návrhu Jiřičné je největší ze všech posuzovaných finálových návrhů. Celkem se veřejnosti otevírá téměř 70 procent z celkové velikosti tohoto soukromého pozemku, tedy plocha asi 27 tisíc m2. To odpovídá rozloze tří Staroměstských náměstí.
Architektka navrhuje kromě bytů také rozsáhlé komerční prostory v dolních patrech staveb pro restaurace, kavárny, obchody a služby. Součástí projektu je mateřská školka s velkou zahradou a dětským hřištěm. Počítá se s využitím nejmodernějších technologií šetrných k životnímu prostředí, jakými je například vytápění pomocí tepelných čerpadel. Plánují se také zelené střechy nebo recyklace dešťové vody pro zalévání.
„Pro tuto lokalitu jsme jako investor původně počítali s méně finančně a technicky náročným projektem. Ale vysoká architektonická kvalita a unikátnost vítězného návrhu architektky Jiřičné celou porotu i mě osobně přesvědčily. Praze by to mohlo přinést skutečně unikátní architekturu s typickým designem,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Bílé prosklené kruhové věže s rozvlněnými balkony s ohýbaným sklem jsou opravdu originálním řešením.
Druhou příčku v architektonické soutěži obsadilo zajímavé řešení tří nižších bloků a tří postupně gradujících věží s industriálním designem od Ritchieho, trojici oceněných završil návrh superbloku se dvěma věžemi domácího architekta Radka Kolaříka. Zvláštní ocenění poroty za originalitu návrhu si odnesl unikátní, nicméně staticky a technicky mimořádně náročný projekt Sou Fujimota.
Šéfem odborné poroty byl architekt Zdeněk Fránek, v porotě dále zasedli architekt Josef Pleskot, architekt a hlavní autor pražského Metropolitního plánu Roman Koucký a architekt a umělec David Vávra. Sestavu pěti porotců doplnil Kunovský. Developer je vlastníkem čtyř hektarů pozemků se stávajícími stavbami v této lokalitě a investorem připravovaného projektu.
Tehdejší Ústřední telekomunikační budova (ÚTB) přezdívaná lidmi jako „Mordor“ nebo „Štrougalova věž“ byla postavena v 70. letech minulého století. Nyní je budova již technologicky zastaralá, nefunkční a nevyužitelná k jiným účelům. Z důvodu extrémně vysokého množství škodlivého azbestu bude muset být zbourána a ekologicky zlikvidována. Vytvoření skutečného lokálního centra této dynamicky se rozvíjející části Prahy bylo i zadáním architektonické soutěže. Stávající budova má v nejvyšším bodě i s anténou 96 metrů a v době svého dokončení byla nejvyšší stavbou Československa.
Eva Jiřičná (1939) po absolvování architektury na pražské ČVUT vystudovala AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, odkud se po okupaci již nevrátila. Proslavila ji především práce se sklem, kovem a betonem. Mezi její nejznámější realizace v Praze patří Oranžerie na Pražském hradě a hotel Josef na Starém Městě. Upravovala také interiéry Tančícího domu. V Londýně navrhovala například výstavní prostory londýnského muzea Victoria and Albert. Je nositelkou Řádu britského impéria, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. V loňském roce obdržela na Londýnském festivalu designu cenu za celoživotní dílo a v rodném Zlíně, kde dokončila Kongresové centrum, převzala Cenu města Zlína. Aktuálně probíhá retrospektivní výstava v Centru současného umění DOX v Praze u příležitosti jejího životního jubilea.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |