úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Revitalizací elektrárny v Trutnově vznikne nové centrum moderního umění

01.12.2020  |  Eduard Železný

Současné umění, nadrozměrné sochy i ateliéry pro umělce nabídne nová galerie moderního umění EPO1, která vyrůstá v prostoru bývalé elektrárny v Trutnově. Nové kulturní centrum se veřejnosti představí v květnu 2022, kdy bude zahájena sochařská výstava. Galerie cílí nejen na region a ČR, ale do budoucna chce být významnou institucí ve středoevropském kontextu. Náklady mají dosáhnout desítek milionů korun.

Revitalizace jedné z posledních industriálních staveb Trutnova probíhá od letošního února. Více než 100 let starý pětipodlažní objekt nabídne výstavní plochu o velikosti celkem 3400 m2. Tři podlaží bývalé rozvodny o celkové ploše 1360 m2 se promění ve výstavní prostor pro menší 3D objekty, obrazy, grafiku i fotografie. Součástí tohoto objektu bude také depozitář a technické zázemí. Největším prostorem se stane původní generátorovna a turbínová hala pro instalaci nadrozměrných a významných sochařských děl o celkové ploše 1300 m2.

Cílem revitalizace je zachovat původní vzhled, proměna podle návrhů architektů z Ateliéru Tsunami Náchod je rozdělena do několika etap. Úplné dokončení komplexu je plánováno do let 2024 až 2025. Za projektem stojí manželé Kasperovi, jejichž firma Kasper Group je jedním z největších zaměstnavatelů na Trutnovsku. Z vlastních zdrojů bez využití grantů či dotací chtějí vybudovat nadčasový umělecký prostor, který přežije další generace.

Obří výstavní plochy s vysokými stropy dají umělcům šanci vystavit díla, která nemohou putovat po galeriích jako například obrazy či fotografie. „Chceme se zaměřit na plastiky a sochy, protože prostory centra si o to doslova říkají. Navíc máme k sochám vřelý vztah, v naší továrně spolupracujeme se sochaři a některá díla si sami kupujeme,“ říká Rudolf Kasper. „Chceme navázat spolupráci s našimi, ale i zahraničními umělci, například z Polska a Slovenska,“ doplňuje Renata Kasperová.

Kromě krátkodobých expozic se v centru počítá také s netradičními workshopy s umělci, mladými lidmi a studenty. Cílem je být otevřeným prostorem a dostat umění co nejvíce mezi veřejnost formou edukační činnosti, spolupráce s uměleckými školami nebo veřejnými institucemi. Umělci mohou navíc tvořit přímo v galerii a sochy zde mohou rovnou vystavit.

„Když před 106 lety zahájila elektrárna provoz, dodávala elektřinu pro více než 60 měst a obcí. Nyní by mohla mnohem větší část kraje, země i našeho kontinentu zásobovat špičkovým výtvarným uměním. Jsem přesvědčen, že jak se na lidi kulturně působí, hlavně u mládeže, taková společnost v budoucnu bude,“ míní Kasper.

V umělecké oblasti Kasperovi spolupracují s řadou sochařů, v posledních letech zejména s profesorem Michalem Gabrielem či Čestmírem Suškou, ale i s některými kurátory a kunsthistoriky. „Chceme zainvestovat centrum současného a moderního umění, a rozjet v něm kvalitní výstavní činnost se zaměřením na sochy. Spolupracovat přitom budeme s lidmi, kteří jsou špičkou ve svém oboru. Platit to bude i o umělcích. Chceme sem dostat ty nejlepší. Věříme, že sem budou jezdit rádi jak umělci, tak milovníci umění, běžní návštěvníci a turisté,“ přibližuje Kasper.

Komunikují přitom s kurátory a sochaři také expanzi umění do veřejného prostoru, do města nebo do krajiny. To už se nyní pomalu tvoří. Příkladem jsou Suškova socha Krasavice v Žitné, Gabrielův Lev před městskou galerií v Trutnově nebo Gabrielova socha Lilie, která stojí u nově zrekonstruované kaple ve Slavětíně. V ČR i v zahraničí jsou ještě další sochy, které vznikaly v Kasper Kovo ve spolupráci se sochaři Gabrielem a Suškou. Jde například o šestitunový Asteroid v Praze - Dejvicích, nebo velký nerezový žralok na chuchelském závodišti.

„Sochařská expozice se může protáhnout z galerie do krajiny a vytvořit turistické trasy spojující sochy s krajinou. Ve spojení s možností realizovat i některé sochařské projekty ve firmě vzniká nezaměnitelný a originální projekt, který může zcela rovnocenně stát vedle projektu DOX,“ míní Gabriel.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« březen 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce