úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Realitní investice v CEE v pololetí klesly na 5,5 mld. eur, nejvíce rostly v ČR

20.08.2019  |  Petr Bayer

Ve druhém čtvrtletí 2019 se oživily toky investic do komerčních nemovitostí na trzích 6 zemí regionu střední a východní Evropy (CEE), v období bylo dosaženo maxima 3,3 miliardy eur. V důsledku slabšího prvního kvartálu ale celkové výsledky za pololetí za loňskými prvními šesti měsíci zaostávají o 3 % a dosahují 5,5 miliardy eur. Nejvyšší objem prostředků byl v pololetí investován v ČR, kde oproti loňsku vzrostly o 83%. Oznamuje to společnost Colliers International v Investiční scéna CEE – řídicí faktory a toky v H1 2019

Toky na maďarském trhu rostly během pololetí 2019 po českých nejvíce v CEE, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku posílily o 35 %. Polsko má oproti silnému prvnímu půlroku 2018 opačnou tendenci (-20 %). K zotavení z hlediska nákupní aktivity oproti slabšímu prvnímu kvartálu došlo na trzích Rumunska, Maďarska a Slovenska.

Dominanci v CEE opět potvrdily kancelářské nemovitosti, do nichž bylo v letošním prvním pololetí investováno o 43 % více než v loňském. Došlo také ke zvýšení objemu investic do průmyslových nemovitostí (26% nárůst). Příliv investic do hotelů (+320 %) byl rovněž silný. Všem těmto sektorům napomáhá v současnosti značný, ale zmírňující se růst HDP. Slabou oblast představují maloobchodní nemovitosti, v segmentu sice po prvním kvartálu došlo k zotavení, avšak v meziročním srovnání jsou zde investice stále o 69 % pod úrovní. Z hlediska původu investorů mezi kupujícími nad lokálními převažovali asijští. Nízká byla hodnota jak přeshraničních obchodů, tak domácí toky investic, zejména v Polsku. Fondy z USA byly čistými prodávajícími, subjekty z Británie a Evropy byly v prvním pololetí čistými kupci.

V míře neobsazenosti lze předpokládat v následujících 12 měsících pokračující kompresi v Praze, pokračující umírněnou kompresi ve Varšavě a reverzní kompresi na bratislavském trhu kancelářských nemovitostí. V Bukurešti jsou očekávány další poklesy. „Na základě přetrvávající nízké neobsazenosti, omezené nabídky a zvyšování stavebních nákladů předpokládáme také zvyšování nájmů. Současná velikost trhu kancelářských nemovitostí neumožňuje takový růst, který by odpovídal zvyšování cen ve stavebnictví. Celkový růst bude zhruba 5 %,“ říká Petr Žalský, partner a ředitel oddělení kancelářských prostor v české pobočce Colliers.

Regionální týmy Colliers zastávají názor, že v následujících 12 měsících v některých kategoriích dojde k růstu nájmů. Pravděpodobněji se tak stane na kancelářském trhu v Praze a Budapešti, pokles nájmů je pravděpodobnější v Bukurešti a Bratislavě.

„Čísla pro region CEE se zdají být za pololetí obecně příznivá, ostatně v souladu s vývojem v uplynulých dvou letech. To je poněkud v kontrastu se zpomalením, jež registrujeme v širší oblasti EMEA, kde objemy investic meziročně klesly asi o 17 %. Především se tak stalo v důsledku brexitu a obav, jež způsobuje u investorů aktivních v Británii. Nepříliš se daří také maloobchodním nemovitostem – o sektor není přílišný zájem a každý evropský trh v něm vykazuje aktivitu pod 5letým průměrem. Tato situace týkající se maloobchodních nemovitostí ovlivnila také oblast střední a východní Evropy. V pololetí byla realizována pouze šestina objemu maloobchodních transakcí, k jejichž uzavření došlo o rok dříve. A to navzdory relativně zdravému zákaznickému sentimentu doprovázenému stále se zvyšujícími reálnými mzdami,“ dodává Andy Thompson, ředitel investičního oddělení Colliers pro CEE.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.