úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Realitní investice v CEE dosáhly 6,4 mld. eur, v ČR 1,95 mld. eur

City West
07.08.2020  |  Petr Bayer

Na trhu komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě byly v prvním pololetí 2020 realizovány transakce za 6,4 miliardy eur. Přibližně 46 % připadá na Polsko (2,9 miliardy eur). Následují ČR (1,95 miliard eur), Maďarsko (615 milionů eur), Rumunsko (410 milionů eur) a Slovensko (400 milionů eur).

„Investiční aktivita na polském realitním trhu byla v první polovině roku 2020 na extrémně vysoké úrovni a pokračovalo tak rekordní nasazení z loňského roku. Hodnota investičních transakcí v prvním pololetí 2020 byla druhým nejlepším výsledkem v historii polského realitního trhu. Bylo uzavřeno téměř 60 obchodů, přičemž jasně převládal kancelářský a průmyslový sektor,“ komentuje vedoucí oddělení kapitálových trhů v ČR a CEE poradenské společnosti JLL Mike Atwell.

ČR zaznamenala v prvním pololetí 2020 největší transakci v historii. Jednalo se o prodej rezidenčního portfolia Residomo společnosti Blackstone / Round Hill Capital švédské společnosti Heimstaden Bostad za 1,3 miliardy eur. Tato transakce však činila 66 % celkového objemu uzavřených obchodů. Bez této investice celkový objem investic do komerčních nemovitostí činil 0,65 miliardy eur, což je pokles o 64 % ve srovnání s prvním pololetím 2019 a pokles o 50 % ve srovnání s druhým pololetím téhož roku. Celkový počet transakcí v prvních šesti měsících roku 2020 byl podstatně nižší (19) než ve stejném období loňského roku (34). Čeští investoři nadále dominovali realitnímu trhu se 65% podílem. S 25% podílem je následovali italští investoři a 8% podílem investoři z Ruska. Během prvního pololetí letošního roku neproběhl žádný nákup investorů z Koreje ani z obvykle aktivního Německa.

„ČR je stále považována za nejstabilnější zemi s nejnižším hodnocením investičního rizika v regionu střední a východní Evropy. Fiskální a měnová politika vlády, spolu se snížením hlavní úrokové sazby o 75 bazických bodů na 0,25 % Českou národní bankou 7. května letošního roku, zvýšily důvěru ve finanční stabilitu a oživení ekonomiky,“ říká vedoucí oddělení oceňování v JLL Jan Zibura.

Sektor kanceláří dominoval s 53% podílem. Největší transakce v tomto sektoru byly akvizice kancelářských budov City Empiria na Praze 4 a City West C1 a C2 v pražských Stodůlkách. Kancelářské budovy City West C1 a C2 koupila Českomoravská Nemovitostí od lucemburského fondu CFH. „Koupí se nám podařilo dokončit akvizice tří budov od společnosti CFH. Po loňské akvizici Crystalu na Vinohradech a Bloxu v Dejvicích jsme portfolio rozšířili o sídlo Vodafonu a dalších významných společností. Celková hodnota transakce s CFH dosáhla téměř 6 miliard korun,“ komentuje předseda představenstva ČMN Radek Stacha.

V Maďarsku nejistota spojená s pandemií COVID-19 investiční aktivitu nezpomalila, byl zaznamenán 6% nárůst objemu transakcí ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Nejaktivnějším byl v prvních šesti měsících letošního roku kancelářský sektor představující 80 % objemu transakcí. V Rumunsku byl rok 2020 zahájen rozsáhlým objemem transakcí, několik významných obchodů bylo v pokročilých fázích vyjednávání. Ačkoli rozšíření COVID-19 mělo významný dopad na investiční trh, celkový objem transakcí v prvním pololetí byl o 21 % vyšší než ve stejném období v roce 2019. Do slovenského trhu se nové okolnosti globální ekonomické aktivity ještě nepromítly. Objem logistického sektoru a skladových prostor dokonce nabyl na významu.

V první polovině roku 2020 zaznamenaly výnosy ve srovnání s koncem roku 2019 určitý vzestup. Nejviditelnější propady byly například v kancelářském a maloobchodním sektoru v Polsku nebo v maloobchodním sektoru v ČR a Maďarsku. Výrazný trend poklesu výnosů je však nepravděpodobný. „Ve zbývající části roku 2020 by měli být investoři na trhu s nemovitostmi ve střední a východní Evropě velice aktivní, zejména s ohledem na rostoucí zájem o průmyslové odvětví, které se zdá být nejméně ovlivněno globální pandemií,“ dodává Atwell.

V regionu EMEA včetně střední a východní Evropy je na vzestupu také chuť firem prodávat a následně zpětně pronajímat. Jedná se o čím dál více využívanou alternativu k standardnímu korporátnímu financování. Letošní rok tak navazuje na rekordní čísla z roku 2019, kdy odprodej korporátních nemovitostí dosáhl 23,1 miliardy eur ve více než 460 transakcích v regionu EMEA.

„Na trhu pozorujeme zvýšený zájem o tento trend, který je již delší dobu na vzestupu, nicméně nejistota způsobená pandemií COVID-19 ho ještě více posílila. Konkrétní důvody pro prodej a zpětný pronájem jsou však specifické pro danou společnost a odvětví. Majitelé nemovitostí, kteří jsou současně jejich uživateli, aktivně vyhledávají nové finanční zdroje a flexibilitu a investory tento typ investice velice zajímá,“ uzavírá ředitel v oddělení kapitálových trhů JLL Jiří Horák.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce