Českému stavebnictví docházejí kapacity a přibrzďuje proto předchozí rychlý růst z roku 2018 (8,4 %). Letos podle ředitelů stavebních společností zvýší výkon o 2,8 %, v roce 2020 o 1,3 %. Kapacity mají firmy vytíženy až na 94 %, pouze 9 % stavbařů se podařilo zvýšit kapacity dle plánu. Vzhledem k vysoké poptávce se 63 % daří zvyšovat ceny prací, nicméně pozitivní vliv na marže zaznamenává pouze čtvrtina firem. Problémem jsou zejména zvyšující se ceny subdodavatelských prací a rostoucí mzdy. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2019 CEEC Research.
„Letos čekáme růst do 3 %, v příštím roce se obávám stagnace, ne-li poklesu síly trhu,“ říká předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda. Tržby stavebních společností porostou rychleji než samotný trh zejména díky rostoucím cenám stavebních prací. V letošním roce ředitelé avizují růst tržeb o 3,5 % a pokračování růstu o 2,5 % v roce 2020. „Naše tržby se budou mírně zvyšovat a české stavebnictví snad vpluje do méně rozbouřených vod předvídatelného cenového růstu,“ doufá ředitel rodinné firmy Martin Podzimek.
Nejbližší výraznější ochlazení stavebního trhu ředitelé očekávají v roce 2021 (33 %) nebo v roce 2020 (31 %). Ochlazení v roce 2022 očekává 15 % ředitelů a ještě později 12 %. Na případné ochlazení trhu se připravuje 47 % stavebních společností. Třetina ředitelů se zaměřuje na dlouhodobé zakázky a 13 % společností nezvyšuje počty pracovníků. „Samozřejmě bychom rádi přivítali nové zaměstnance, protože nyní je jich nedostatek, ale daří se nám přijímat nové zaměstnance pouze v řádu jednotek, lepší to už asi nebude, protože atraktivita stavebnictví, ve srovnání s „fabrikovým“ průmyslem, je velice malá,“ líčí generální ředitel BAK stavební společnost Radek Mrázek.
Aktuálně využívá agenturní zaměstnance 16 % stavebních společností (u velkých společností 41 %), dalších 15 % firem je plánuje začít využívat. Stále však většina společností (69 %) i do budoucna bude zaměstnávat pouze vlastní pracovníky.
Téměř dvě třetiny stavebních společností zvýšily ceny realizací v průměru o 8 %. Stejné ceny si zachovalo 35 % společností, o snížení hovoří 2 %. „Ceny našich realizací rostou oproti nárůstu cen nákladových vstupů pomalu. Objektivně rostoucí náklady se těžko daří v soutěžích uplatnit a při vlastní realizaci je to velmi složité,“ popisuje jednatel Switelsky stavební František Fryš. „Realizační cenu tlačí nahoru zejména stále rostoucí cena práce a nárůst cen stavebních materiálů. Obecně jsme tak nuceni zvyšovat realizační cenu o 10 – 20 %,“ vyčísluje ředitelka ekonomického úseku Gemo Jana Složilová. „Ceny prací v našem segmentu, tedy zednické, obkladačské, sádrokartonářské nebo fasádnické, nadále rostou. Aktuálně nejvíce u zednických prací a rekonstrukcí,“ dodává předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ Tomáš Rosák.
Marže se oproti cenám zvýšily pouze u 24 % společností, a to v průměru o 6 %. Marže na stejné úrovni zůstaly 60 % společností, pokles avizuje 16 %. Menší zvýšení marží i přes rostoucí ceny realizací je způsobeno zejména růstem nákladů. Nejvíce vzrostly ceny subdodavatelských prací, následují mzdy, dále materiály a stroje.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |