úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Průzkum: Globální poptávka po logistických prostorách poroste i v dalších 3 letech

28.07.2021  |  Petr Bayer

Na 74 % účastníků průzkumu The Future of Global Logistics Real Estate pořádaného v dubnu 2021 společností JLL očekává, že dosavadní nárůst poptávky po logistických prostorách bude pokračovat i v následujících třech letech. Na 71 % respondentů očekává u internetových obchodů významný nárůst poptávky po logistických objektech, dalšími oblastmi, které čeká silné zvýšení poptávky po skladech a distribučních centrech, jsou kurýrní a balíková přeprava, zdravotnictví či stavebnictví. Průzkumu se zúčastnilo 720 odborníků na logistiku ze 43 zemí a teritorií.

Započatou digitalizaci maloobchodu urychlila pandemie nemoci Covid-19, která společnosti donutila změnit rozhodovací procesy a zaměřit se na rychlost, skladové zásoby a nové technologie. V meziročním srovnání byl loni nejvyšší nárůst poptávky v logistickém sektoru zaznamenán mezi provozovateli internetových obchodů, na které v roce 2020 připadlo více než 16 % veškerých pronájmů logistických a průmyslových objektů v USA, 22 % v Evropě a třetina v Číně. Podobný vývoj je také v ČR.

“Pandemie odhalila slabiny českého trhu průmyslových nemovitostí a dopad na místní ekonomiku a životní prostředí. Tempo těchto změn se však zrychlovalo již před vypuknutím pandemie. V nadcházejících letech budou přetrvávat a stále silněji se projevovat klíčové výzvy transparentnosti, udržitelnosti a dostupnosti pracovních sil a pozemků,” míní vedoucí průmyslového týmu JLL James Fitzgerald.

“I přes pomalejší tempo na začátku roku 2020 představuje sektor e-commerce od loňského léta významný podíl poptávky po logistických prostorách v ČR. Za červenec 2020 až červen 2021 jsme zaregistrovali transakce o ploše přes 155 000 m2 v sektoru e-commerce, což je čtyřnásobně více ve srovnání s předchozím obdobím. Při pohledu na průměr za pětileté období jsou aktuální výsledky online sektoru více než dvojnásobné,” líčí vedoucí průzkumu JLL Blanka Vačkova.

Z průzkumu vyplývá, že vzhledem k sílícím tlakům na dekarbonizaci musí odvětví logistiky rychleji zavádět udržitelná řešení. Tento sektor se v současnosti zaměřuje zejména na řešení pro úsporu nákladů, jako je například vyšší energetická účinnost. Důkazem toho je skutečnost, že 73 % respondentů považuje energetickou účinnost za hlavní prioritu v celosvětovém měřítku. Náskok v zavádění udržitelných řešení má Evropa, která by mohla naznačovat budoucí vývoj sektoru. Právě z Evropy pochází nejvyšší počet respondentů, kteří v průzkumu uvedli, že nájemci již přijímají významná opatření (40 %), přičemž globálními leadery v jejich zavádění jsou Nizozemsko (69 %) a Francie (55 %).

„Dlouhodobými leadery v oblasti udržitelnosti nemovitostí jsou západoevropské země. ČR se daří náskok rychle dohánět a ve střední a východní Evropě se těší vůdčí pozici v udržitelnosti logistických nemovitostí. Vzhledem k celosvětové působnosti investoři vyžadují udržitelná aktiva bez ohledu na to, kde se nacházejí jejich nemovitosti. Udržitelnost se již neomezuje pouze na certifikaci zelené budovy, přičemž stále důležitější roli hraje soulad s požadavky na uhlíkovou neutralitu a s taxonomií EU,“ uvedl Steffen Walvius z JLL.

Respondenti v průzkumu vyjádřili obavy z omezené nabídky vhodných pozemků pro výstavbu logistických objektů. Nedostatek pozemků již nyní společnosti nutí odkládat investice do logistiky, a mohl by tak vést ke zpomalení růstu tohoto sektoru. Například 65 % respondentů z Německa, Číny, Nizozemska a Austrálie považuje nedostatek vhodných pozemků za největší překážku, která omezuje poptávku nájemců. Nedostatek pracovních sil budoucí poptávku omezuje méně než jiné faktory.

„V Praze je již několik let pozorován nedostatek dostupných pozemků v kombinaci se silnou poptávkou. To udržuje míru neobsazenosti na minimálních úrovních pod 2 % a na druhé straně ovlivňuje nejvyšší dosažitelné nájemné, které se v posledních několika čtvrtletích zvýšilo na současnou úroveň 5,25 eur za m2 za měsíc,“ líčí Vačkova.

Z průzkumu dále vyplývá, že pro nájemce je klíčovým faktorem také velikost budovy, protože ta má vliv na propustnost skladu, skladovací kapacity a flexibilitu. Ve srovnání se současnou poptávkou lze podle výsledků průzkumu očekávat, že v příštích třech letech se největšímu zájmu nájemců budou těšit objekty o ploše 10 000 až 50 000 m2. Přibližně 27 % respondentů uvedlo, že dojde k výraznému nárůstu poptávky mezi nájemci (+20 %). V regionu EMEA však platí, že v důsledku husté zástavby a vyšších cen pozemků jsou větší budovy pro mnohé developery a nájemce ekonomicky méně výhodné. Na 39 % respondentů očekává výrazně vyšší poptávku nájemců po objektech s plochou méně než 5000 m2. Mezi respondenty z Německa toto číslo dosahuje dokonce 50 %. Stoupající obliba menších objektů tak koreluje s rostoucí poptávkou po městských logistických řešeních. Přibližně 40 % respondentů z regionu EMEA se domnívá, že plocha méně než 5000 m2 bude představovat typický požadavek na městské logistické centrum v tomto regionu.

Klíčovou roli při transformaci budov a dodavatelských řetězců budou hrát technologie, které poskytnou řešení pro udržitelnost a na problémy s nedostatkem pozemků. Ačkoli pokročilé technologie a řešení pro automatizaci doposud zavedli pouze větší nájemci a developeři provozující globální a regionální sítě, 90 % globálních respondentů v průzkumu uvedlo, že souhlasí s tím, že investice do automatizace a robotiky jsou cestou, jak v budoucnu zlepšit dodavatelské řetězce. Očekává se, že tón v zavádění technologií budou udávat internetové obchody.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce