Průmyslovému developmentu v ČR v roce 2018 by nejvíce pomohlo zkrácení lhůt pro vydávání stavebních povolení. Největší brzdou je aktuální znění stavebního zákona a EIA. Nové průmyslové projekty budou nejčastěji vznikat na „zelené louce“, v následujících dvou letech budou nejatraktivnější Ústecký kraj a Praha. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q4/2017 CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika.
K dalším důležitým krokům patří zlepšení kvality dopravní infrastruktury, zjednodušení administrativy a úprava současného stavebního zákona. Naopak nejméně by podle ředitelů developerských společností průmyslový development podpořila vhodnější politika ČNB, například nezvyšování úrokových sazeb. Méně si developerské společnosti také stěžují na nedostatek kapacit a nejmenším problémem je tlak na nejnižší cenu.
„Klíčovými faktory, které by podpořily rozvoj trhu s průmyslovými nemovitostmi, jsou transparentní a jasná legislativa spolu s méně komplikovanými povolovacími procesy,“ říká Jan Palek ze společnosti Goodman. „Bylo by velmi žádoucí umožnit další rozvoj průmyslových nemovitostí zjednodušením procesu vyjímání pozemků ze ZPF. Poptávka po nové výstavbě je velmi silná, byla by škoda ji nevyužít pro rozvoj dalšího podnikání v ČR,“ líčí David Plzák ze Segro CR. „Především urychlení procesu schvalování dálnice do Vídně, kvalitní územní plán, urychlené stavební řízení, rozvoj znalostního managementu pro řízení projektů,“ vyjmenovává ředitel Leis Viliam Záthurecký.
Trend vzniku továren a hal „zelené louce“ potvrzuje 60 % developerů. Méně často budou stavěny na míru ve městech, případně budou prováděny asanace a rekonstrukce stávajících provozů (po 50 %). V příštích dvou letech budou nejzajímavějšími Ústecký kraj (70 %) a okolí Prahy (60 %), následuje Plzeňský kraj (50 %). Minimální zájem je o průmyslovou výstavbu v Pardubickém kraji, Zlínském kraji a na Vysočině. Téměř třetina developerských společností navrhuje v nových projektech obklopit průmyslové budovy zelení. Stejné procento společností pociťuje poptávku po „chytrých továrnách“ souvisejících s Průmyslem 4.0. Částečný zájem o takový typ průmyslových nemovitostí má 20 % zákazníků.
„I když řada investorů již optimalizuje výrobní procesy a technologie, popřípadě vyžaduje vyšší sofistikovanost procesní části a její provázanost se samotnou stavbou, poptávka po chytrých továrnách zatím není aktuální. Nicméně, to bude nezvratný trend pro budoucnost,“ míní Jan Lidral z Takenaka Europe: „Zatím toto nepociťujeme, i když přinášíme nové inovativní prvky do hal, které mají hlavně pozitivní vliv na energetickou náročnost budov a snížení operativních nákladů pro klienty, uzavírá ředitel leasingu a rozvoje Prologis Czech Republic & Slovakia Martin Baláž.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |