úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Průmyslové nemovitosti nadále porostou, zájem je i o severní Čechy

06.01.2016  |  Petr Bayer

Trh s průmyslovými nemovitostmi se v posledních letech těší výborné kondici a zaznamenává významný růst. S pozitivním výhledem české ekonomiky bude růst trhu podle developerů pokračovat i v roce 2016 a příznivě se vyhlíží také minimálně do první poloviny 2017. Tradičně největší zájem je v zavedených lokalitách, jako jsou Praha, Brno a Plzeň, nicméně z důvodu stále více omezené dostupnosti pozemků pro novou výstavbu by se měl zájem častěji přesouvat i do severních a západních Čech, které těží z blízkosti německých hranic. Vyplývá to z čerstvého průzkumu realitně-poradenské společnosti 108 Agency mezi největšími realitními developery.

„Severní a západní Čechy disponují zavedenou infrastrukturou a nabízejí výborné dopravní napojení na německé dálniční sítě, také proto jsou oblíbené například u distribučních firem zapojených do německého obchodu. Další výhodou těchto oblastí je dostatek poměrně levné a kvalifikované pracovní síly. Do popředí zájmu se dostávají rovněž dříve zatracované lokality severně a severovýchodně od Prahy,“ říká jednatel 108 Agency Jakub Holec. Z průzkumu dále vyplývá, že roli pro nové lokality bude hrát také dostupnost pro zaměstnance a zájem dotčených municipalit spolu se stávající regulací územního plánování v dané oblasti.

Prvenství z hlediska poptávky po průmyslových prostorech se v roce 2016 přisuzuje odvětví e-commerce, které nyní zažívá na trhu velký rozkvět. Skeptičtější obchodní očekávání v návaznosti na slábnoucí konjunkturu v Číně a krizi Volkswagenu pak panují v německém automobilovém průmyslu, což by mohlo mít vliv i na tento dosud silný segment v ČR. „V poslední době zaznamenáváme u obchodních společností v sektoru automotive mírný pokles poptávky ze strany německých výrobců. Nicméně neočekáváme zde žádný zásadní propad, spíše určitou míru stagnace a stabilizace odvětví,“ komentuje Holec.

Ceny základního nájemného moderních průmyslových nemovitostí se v ČR drží dlouhodobě okolo 4 eur/m2/měsíc a na této úrovni by se měly pohybovat i v následujícím roce. Výjimkou mohou být hlavní lokality, zejména Praha a Plzeň, kde by výše nájmů mohla vzhledem ke klesající míře neobsazenosti prostor mírně vzrůst. Ochota developerů poskytovat pobídky, jež mohou významně snížit výslednou cenu nájmu, bude pak díky stále silné poptávce slábnout. Celková neobsazenost prostor se v roce 2016 předpokládá na úrovni 7 %, v roce 2017 o procentní bod níže. Rostoucí tendenci z pohledu developerů budou mít bezpochyby požadavky nájemců na standard a vybavení prostor. Ty budou muset být uzpůsobeny tak, aby dlouhodobě nájemcům vyhovovaly a zejména šetřily jejich náklady.

Spekulativní výstavba průmyslových nemovitostí po útlumu posledních let opět ožila, i když v menší míře než dříve. Některé developerské společnosti na bázi spekulativní výstavby již nějakou dobu stavějí a plánují v tom pokračovat. Nejedná se však o výstavbu bez rozmyslu, společnosti se poučily z krize a jsou obezřetnější. „Skrze spekulativní výstavbu si mohou developerské společnosti vytvářet určitý náskok před konkurencí a prostor pro pokrytí poptávky, jež vyžaduje okamžité nastěhování nájemce. Avšak nelze spekulativně stavět specifickou budovu. Developerské společnosti jsou dnes při realizaci spekulativní výstavby opatrnější a nutno říci, že ne všechny jsou jí nakloněny. Stále převládá výstavba na míru požadavků konkrétního nájemce, která je pak doplněna o výstavbu spekulativní. S tímto trendem lze s velkou pravděpodobností počítat rovněž do budoucna,“ míní Holec.

Z výsledků průzkumu plyne, že realitně-poradenské agentury jsou obchodním partnerem všech developerů, přičemž pro některé z nich tvoří také hlavní zdroj realizovaných transakcí. Přidanou hodnotu realitních poradců vidí developeři především ve správné informovanosti klientů a jejich pomoci zorientovat se na trhu v rámci jednotlivých nabídek. Kvalitní realitní poradci bývají také důležitým prostředníkem mezi developerem a klientem, kdy mimo jiné dokážou během obchodních jednání správně interpretovat „třecí body“ oběma stranám a udržovat tak vyvážené a dlouhodobé obchodní vztahy. Ceněné jsou rovněž průzkumy a analýzy trhu, jež poradenské agentury pravidelně zpracovávají.

Průzkumu se zúčastnily společnosti CTP, Goodman, P3, Prologis a SEGRO. Pohledy jednotlivých developerů se v určitých otázkách lišily v závislosti na nabízeném produktu a lokalitě.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

21.11.2019 Energetické Oskary vyhlášeny, Skypaper ocenil aktivní dům

V pražské Betlémské kapli byly slavnostně předány tituly a další ocenění v již 17. ročníku celostátní soutěže Český…

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« prosinec 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.