Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Projektové firmy čekají letos 6% růst, potýkají se s nedostatkem kapacit

13.05.2016  |  Petr Bayer

Více než šestiprocentní růst objemu projektových prací se očekává v letošním roce. Optimistické jsou projektové firmy také ve výhledu na rok příští, i když nárůst objemu zakázek by měl být zhruba poloviční. Téměř polovina společností se letos obává, že nebude mít dostatek zaměstnanců na realizaci zakázek. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2016 CEEC Research.

Trh s projektovými pracemi poroste letos v průměru o 6,6 %, shoduje se na tom osm z deseti ředitelů. Základem by měl být růst jak soukromých, tak veřejných investic, což potvrzuje 83 resp. 79 % dotázaných. Společnosti zaměřené na projekty pro pozemní stavitelství jsou optimističtější a očekávají, že by letos mělo dojít k růstu objemu prací o 7,1 %. Ředitelé firem zabývajících se přípravou projektů pro inženýrské stavby predikují růst 4,8 %. „Náš největší objednatel  Ředitelství silnic a  dálnic ČR začal již v loňském roce dohánět manko v projektové přípravě silničních staveb z předchozích let a očekáváme, že letošní i příští rok proběhne ve stejném tempu. Kapacity projekčních firem v segmentu dopravní infrastruktury atakují naplněnost 100 %, naše společnost není výjimkou,“ říká předseda představenstva Dopravoprojektu Brno Aleš Trnečka.

Vzhledem k růstu objemu zakázek očekávají ředitelé projektových kanceláří také zvýšení tržeb. Ty by měly v roce 2016 stoupnout v průměru o 5,4 %, na čemž se shodlo 82 % dotázaných společností. V predikci objemu prací jsou méně optimistické firmy zabývající se přípravou inženýrských staveb, které tento rok očekávají růst tržeb o 3,9 %. „Využití BIM nástrojů umožnuje našim zákazníkům výrazně zvýšit efektivitu práce. Pokud jsou tyto nástroje správně implementovány a používány, přináší možnost zpracovat více projektů se stejným týmem lidí v porovnání s tradičními 2D postupy,“ líčí Miroslav Kohout z Graitec.

V dlouhodobém horizontu jsou předpovědi ředitelů projektových kanceláří o poznání opatrnější. V roce 2017 počítají s růstem sektoru v průměru o 2,8 %, přičemž tržby by se měly zvýšit o 2,5 %. „Oživení na trhu projekčních prací vnímáme i my jako poskytovatel tiskových služeb pro projektanty a architekty. V porovnání s loňským rokem je to nárůst 21 %. Jde jak o liniové tak pozemní stavby,“ komentuje ředitel divize PLAN Copy General Jaroslav Kasl.

Projektové společnosti jsou v současné době vytížené na 91 %, ve srovnání s předchozími dvěma lety však jde o mírný pokles. Vytížení 95 % vykazují společnosti zabývající se inženýrským stavitelstvím. Zakázky mají projektové kanceláře nasmlouvané na dalších 6 měsíců. Pro bezmála dvě pětiny z nich tento stav představuje v meziročním srovnání zvýšení počtu nasmlouvaných zakázek. Pokles zakázek hlásí 7 % firem, lépe si vedou kanceláře zaměřené na inženýrské stavby, které potvrdily větší množství práce dokonce v polovině případů.

„Jako dodavatelé informačního systému pro projektové a inženýringové společnosti můžeme potvrdit zvýšený zájem ze strany společností, a to především od firem, které řešení dlouhodobě odkládaly. V důsledku toho se i náš zásobník práce naplnil a taktéž se na českém trhu začínáme potýkat s nedostatkem kvalifikovaných kapacit. Věnovat se proto budeme především budování dlouhodobých vztahů s perspektivními a rostoucími společnostmi,“ komentuje Tomáš Krejča z BenchCom.

Za těchto okolností se 43 % ředitelů projektových kanceláří obává nedostatku pracovníků pro realizaci zakázek, přičemž v průměru jim chybí až čtvrtina zaměstnanců. Třetinový nadbytek pracovních sil naopak avizovalo 7 % společností. Zbývající část projektových kanceláří považuje své kapacity za přiměřené. „Aktuálně jsme kapacitně vytížení na 95% a doufám, že to tak bude i nadále,“ líčí ředitel divize Projekce pozemních staveb, K4 Petr Ščurkevič. „Naše kapacita je pro letošní rok naplněná méně než ve dvou letech předchozích,“ uzavírá generální ředitel Metroprojektu Praha David Krása.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

18.09.2019 Dívčí Hrad má nového majitele za 4,9 milionu korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prodal ve výběrovém řízení areál zámku Dívčí Hrad v okrese…

21.06.2019 Soutěž Česká dopravní stavba vyhlásila vítěze, Skypaper v porotě a udělil cenu

Tituly 16. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2018 získaly Modernizace trati…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« září 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce