úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Projektanti čekají v příštím roce růst o 4,8 %, v roce 2020 o 2,9 %

20.11.2018  |  Petr Bayer

Projektové kanceláře očekávají v roce 2019 nárůst objemu práce o 4,8 %, v následujícím roce zpomalení růstu na 2,9 %. Porostou také tržby, v roce 2019 o 5 %, v roce 2020 o 4,3 %. Zásobník práce mají projektové firmy naplněn na 9,6 měsíce dopředu, vytížení kapacit se však dlouhodobě pohybuje na hranici únosnosti a dosahuje v průměru 97 %. Se zavedením fikce souhlasu k vyjádření závazného stanoviska do stavebního zákona a povinné kauce při napadnutí tohoto stanoviska souhlasí převážná většina ředitelů projektových společností. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2018 CEEC Research.

 

V predikcích růstu sektoru jsou optimističtější firmy zaměřené na pozemní stavitelství (růst 5,1 % v roce 2019). Společnosti zaměřené na inženýrské stavby očekávají růst o 4,3 %. „Očekáváme další příliv nových projektů na trh, vidíme to již v rostoucím objemu nových výběrových řízení. Pokud se podaří tato výběrová řízení dokončit (standardně bývá zrušeno pouze necelých 10 % tendrů), půjde o další významný růst,“ říká předseda představenstva, Hochtief CZ Tomáš Koranda. „Věřím, že růst trhu bude mírným tempem pokračovat i v dalším roce. Vzhledem k zásobníku práce a optimistickému očekávání vývoje na trhu naše tržby mírně porostou,“ míní člen představenstva Valbek  Lukáš Hruboň.

 

Rozdíl v předpovědích tržeb firem zaměřených na pozemní a inženýrské stavby v roce 2019 je obdobný (5,1 % oproti 4,8 %). „Jelikož doprava byla jedním z velkých témat komunálních voleb, bude mít určitě inženýrské stavitelství hodně výzev. Očekávám v příštím roce velmi dobré období, i dnes se vypisuje hodně projektových zakázek všemi zadavateli. Očekávám, že naše tržby budou mírně růst, jak vlivem příznivějších nabídkových cen, tak zvýšením efektivity výroby a doufám, že i rozšiřováním kapacit,“ líčí předseda představenstva Pudis Martin Höfler. „Honoráře sjednávané v posledních dvou letech sice pokrývají běžné provozní náklady projektových firem, v žádném případě však nepokrývají nutné náklady na nákup nových SW i HW, úhradu poradců pomáhajících zavádět a realizovat modelování projektů ve 3D. Už vůbec nepokrývají náklady na výběr, motivování a využívání odborných poradců v procesu BIM. To nemluvím o možnosti finančního motivování zkušených zaměstnanců, když těm začínajícím musíme dát plat, který se alespoň trochu přibližuje platu jiných profesí,“ upozorňuje ředitel ateliéru Intar Jaroslav Kupr.

 

Projektové společnosti mají naplněn zásobník práce v průměru na 9,6 měsíců dopředu. Meziročně jde o větší počet měsíců pro 44 % společností, o stejném počtu zakázek hovoří 47 % firem. Projektanti však dlouhodobě pracují na hranici svých možností. „Pracujeme nyní skutečně již téměř na 100 % naší kapacity. Respektive nejspíše více, neboť kdybychom dodržovali zákonnou pracovní dobu, byly by objemy vykonané práce o poznání nižší. Takže objem práce do budoucnosti předpokládám přibližně stejný a honoráře za ni se samozřejmě budeme snažit přiměřeně navýšit, ale vše je předmětem nejednoduchých smluvních jednání,“ poznamenává jednatel Ateliéru Botič Petr Neumann.

 

Se zavedením fikce souhlasu k vyjádření závazného stanoviska do stavebního zákona souhlasí 81 % ředitelů projektových společností, za optimální lhůtu pro vyjádření považuje 78 % firem 30 dní. Další pětina považuje za optimum lhůtu 60 dní. „Myšlenka je dobrá, ale může přinést zbavení se odpovědnosti účastníků řízení za stanovisko a násobně vyšší odpovědnost projektanta za vše. V době, kdy ani právníci nezvládají sledovat neustálé změny právní džungle, nemluvě o normách a oborových předpisech, je věcná kontrola referentem přínosem. Mluvím ale o věcné kontrole, ne formální buzeraci a zejména o času. Takže bych byl pro lhůtu 30 až 60 dní, ne delší,“ líčí Neumann.

 

Zavedení povinné kauce při napadnutí závazného stanoviska také podporuje 81 % projektantů. Téměř dvě pětiny (37 %) by uvítali 50 tisíc korun, čtvrtina 20 tisíc Kč. Deset procent se přiklání k hranici 80 tisíc korun a dalších 27 % je pro sazbu ještě vyšší. „Velká část napadení závazných stanovisek a správních rozhodnutí je ryze účelová a má obstrukční charakter. Výše kauce by neměla být symbolická, měla by být odstupňovaná dle stavebních nákladů projektu a začínat na částce minimálně 50 tisíc korun,“ uzavírá předseda představenstva Dopravoprojektu Brno Aleš Trnečka.

 

 

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.