úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Projektanti čekají nárůst objemu práce o 7,7 %, v roce 2019 o 4,9 %

05.09.2018  |  Petr Bayer

Výkon sektoru projektových prací letos v průměru vzroste o 7,7 %, v příštím roce o 4,9 %. Příznivější vývoj je letos u firem zaměřených na inženýrské stavby (růst 8,6 %). S nárůstem objemu porostou také tržby, a to o 6,8 %. Zásobník práce mají firmy naplněn na 10 měsíců dopředu, vytížení kapacit se však dlouhodobě pohybuje na hranici únosnosti a aktuálně dosahuje v průměru 96 %. Polovina ředitelů proto ještě letos plánuje zvýšit kapacity v průměru o 14 %. Vyplývá to ze Studie projektových společností Q3/2018 CEEC Research.

 

Projektanti z pozemního stavitelství letos predikují růst o 7,0 %. Opačná je situace pro rok 2019, kdy očekává pozemní sektor růst výkonu 5,1 %, zatímco inženýrský sektor hovoří o růstu 4,6 %. „Od začátku roku to vypadá, že rok 2018 by mohl být po delší době rekordním, co se týká objemu tržeb. Dostatečné finanční zázemí umožní managementu dát zaměstnancům adekvátní platové ohodnocení. Na druhou stranu je nutno ještě více hlídat a také udržovat kvalitu projektových prací, což při zvyšujícím se objemu práci nebývá snadné. Rok 2019 by nemusel být ekonomicky špatným a za rokem 2018, pokud bude zaostávat, tak spíše nevýznamně,“ říká místopředseda představenstva Sudop Praha Ivan Pomykáček,

 

„Trh projektových prací bude i ve zbytku roku 2018 a počátkem roku 2019 nasycen.  Vypisuje se hodně projektových zakázek jak ve státním, tak komunálním sektoru. Otázkou zůstává praktická využitelnost legislativních změn v oblasti inženýringu. Naše tržby budou mírně růst, jak vlivem příznivějších nabídkových cen, tak i rozšiřováním kapacit,“ říká člen představenstva Valbek Lukáš Hruboň. „Očekáváme stejný trend jako v minulém roce. Možná mírný růst do 5 procent,“ dodává ředitel Pudis Martin Höfler.

 

Růst tržeb bude pokračovat i v roce 2019 o 5,2 %. „Projektový trh v letošním i příštím roce by měl stále vykazovat růst, a to jak v privátním sektoru, tak u veřejných zakázek. Podobně tomu bude u stavebnictví jako celku. Stále budou pozitivně působit synergické efekty, které vycházejí z dobré kondice české ekonomiky a také investorská aktivita domácích a zahraničních investorů,“ tvrdí manažer Takenaka Europe Jan Lidral. „Projektový trh, stejně jako ostatní technická odvětví, je negativně ovlivněn nedostatkem kvalitních, motivovaných techniků. Zakázky v oblasti dopravní infrastruktury očekávám stále ve vysokém počtu, ale prosperita trhu je závislá na personální situaci v oboru. Tržby naší firmy se budou do značné míry odvíjet od kvality vyřešení personálních záležitostí,“ doplňuje ředitel Atelieru malých okružních křižovatek Petr Novotný.

 

Projektové společnosti mají naplněn zásobník práce v průměru na 10 měsíců dopředu. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku jde o větší počet měsíců pro polovinu společností. Firmy však dlouhodobě pracují na hranici svých možností a jsou v průměru vytížené na 96 %. Ještě o jeden procentní bod vyšší vytíženost avizují firmy zaměřené na pozemní stavby.  Navýšit rozsah kapacit proto ještě letos plánuje více než polovina společností, a to v průměru o 14 %. Většina ředitelů se obává, že se jim nepodaří nalézt plánovaný počet zaměstnanců. Současný rozsah kapacit zachová 46 % ředitelů. Kriticky postrádají samotné projektanty (75 %), podstatně menší nedostatek je o vedoucí projektů (20 %). Inženýrský sektor postrádá projektanty dokonce v 80 % případů.

 

 

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.