Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Prognózy veletrhu MIPIM: ČR zůstane pro realitní investory atraktivní

18.03.2016  |  Petr Bayer

Podle realitních odborníků, kteří se zúčastnili 27. ročníku prestižního veletrhu MIPIM od 15. do 18. března ve francouzském Cannes, zůstane region střední a východní Evropy letos v hledáčku světových investorů a zejména ČR. Investoři, jichž přijelo na 4800, měli proto příležitost poznat široký potenciál prezentované Prahy a Ostravy pro různorodé investiční záměry. Ústředním tématem letošního ročníku MIPIM se stalo bydlení jako reakce na aktuální vývoj, kdy miliony obyvatel planety směřují z venkova do městských konurbací.

Rozhodování o působení investorů v Ostravě ovlivňují také strategické vize města v přípravě nového strategického plánu jeho rozvoje na období 2017-2023 s výhledem na dalších 20 let. „Naší inspirací pro tvorbu strategického plánu jsou Vídeň, Amsterodam, Liverpool, Bilbao, Turín či Birmingham. Vzhledem k tomu, že tato města mají na MIPIM své expozice, je pro nás veletrh vynikající příležitostí, jak se setkat s jejich zástupci a sdílet s nimi zkušenosti,“ říká primátor Ostravy Tomáš Macura.

Mezi prezentovanými projekty Ostravy vyvolaly největší pozornost rozvoj městských částí Nová Karolina a Dolní Vítkovice jako ukázkové revitalizace rozsáhlých území a také Vědecko-technologický park Ostrava (VTPO). Podle Macury Ostrava hledá nejlepší variantu, kam rozšířený park umístit. V zahraničí hrají takové projekty významnou roli pro rozvoj města, zvyšují jeho prestiž, konkurenceschopnost i úroveň života obyvatel. V první fázi projektu by ve spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO) mohlo vzniknout nové vědecké centrum se zaměřením na moderní technologie a výzkum s až 2000 pracovními místy. Právě VŠB-TUO se jako jediná vysoká škola z ČR dokázala vklínit do nedávného prestižního žebříčku Times Higher Education s 200 nejlepšími univerzitami v Evropě.

Město Ostrava získalo ocenění „Město budoucnosti“ od prestižního časopisu fDi Magazine ze skupiny Financial Times. Patří jí 9. místo mezi středně velkými evropskými městy (200 000 – 750 000 obyvatel). Na revitalizacích rozsáhlých území typu Nová Karolina či Dolní Vítkovice je podle primátora vidět klíčový význam spolupráce města se soukromými investory. Právě MIPIM patří pro svůj globální dosah k důležitým akcím pro jednání s nimi. Summitu Real Estate Invest v rámci MIPIM, věnovanému realitním investicím, se zúčastnili zástupci 50 nejvýznamnějších světových institucionálních investorů, jejichž celkové jmění v investičních fondech dosahuje více než 453 miliard eur. Řada z nich pochází z mimoevropských zemí: např. USA, které jsou v současné době v ČR investorsky zastoupeny nejvíce, či asijských států (Čína, Korea, Katar, Spojené arabské emiráty, Singapur), z nichž řada investorů již v Ostravě a okolí působí.

Na letošním MIPIM Ostrava také sondovala zájem o investice v historickém centru města. „Potenciálem volných prostor v centru pro příchod nových investorů je Ostrava mezi městy v ČR unikátní. Nové investice v centru – od komerčního developmentu přes bydlení až po možnosti kulturních a volnočasových aktivit – jsou jednou z cest, jak by se Ostrava mohla stát atraktivnějším místem pro život, a také možností, jak město obohatit o zajímavou moderní architekturu. Na příští ročník veletrhu bychom již chtěli přijít s ucelenou nabídkou investování v historickém centru města,“ předjímá Macura.

Investování v ČR může být v blízké budoucnosti pro investory atraktivní i díky tomu, že celková výkonnost regionu střední a východní Evropy loni předčila prognózy. Podle realitní poradenské společnosti CBRE investice v zemích CEE (s výjimkou Ruska) v roce 2015 dosáhly 9,9 miliardy eur a vzrostly tak v porovnání s rokem 2014 o 25 %. Investice v ČR v porovnání s rokem 2014 vzrostly o 40 % a dosáhly 2,842 miliardy eur. Také výhled na letošní rok je i přes predikce mírného poklesu podle CBRE pozitivní; investice do komerčních nemovitostí se odhadují na 2 miliardy eur. Rostoucí důvěru v domácí ekonomiku potvrzuje rovněž únorový průzkum českých expertů sdružených v Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), kdy 75 % dotázaných považuje tuzemskou ekonomiku za nejvýznamnější pozitivní faktor rozvoje (růst HDP ČR za celý rok 2015 činil 4,3 %, což je nejvyšší zvýšení za posledních 8 let).

Struktura investic do realitního sektoru se však mění. Podle Cushman & Wakefield hýbe trhem stále více e-commerce. Internetové nakupování může mít ve střední Evropě větší význam pro rozvoj průmyslových nemovitostí než automobilový průmysl, který byl motorem tohoto trhu posledních 20 let. Ve střední Evropě je nyní k pronájmu téměř 20 mil. m2 moderních průmyslových ploch, loni bylo postaveno přes 1,5 mil. m2 nových hal. Je to právě trh průmyslových a skladových nemovitostí, kde dle únorového průzkumu ARTN očekávají realitní odborníci nejvyšší nárůst nových projektů (83 % dotazovaných). Developeři tohoto segmentu nemovitostí v Ostravě považují za jeden z nejdůležitějších aspektů vznikajícího nového strategického plánu města rozvoj lidských zdrojů. „Dostatek kvalifikovaných pracovních sil je pro nájemce našich logistických parků zcela zásadním faktorem. Proto velmi vítáme, že město Ostrava vzdělání podporuje - ať už jde například o místní univerzity či rozšíření Vědecko-technologického parku,“ líčí ředitel P3 pro střední a východní Evropu Peter Bečár.

MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům v oboru. I když oficiální statistika veletrhu ještě není k dispozici, odhad francouzského organizátora činí 23 500 akreditovaných účastníků z 89 zemí. Z ČR přijelo do Cannes více než 50 společností včetně významných nadnárodních investorů a developerů, kteří v tuzemsku úspěšně působí. Pro města a regiony je MIPIM důležitou prezentační příležitostí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize a v podmínkách stále většího konkurenčního boje mezi metropolemi a celými regiony také přilákat investory.

Také letos je veletrh MIPIM ukazatelem globálních trendů. Světový realitní trh se mění, protože musí reagovat na globální ekonomické, demografické, klimatické i regulativní změny. Jedno z klíčových diskusních fór na veletrhu se proto týkalo dopadů poslední konference OSN o ochraně klimatu (COP 21) na investice na realitním trhu. Odborníci v čele s Terri Willsovou, ředitelkou Světové rady pro šetrné budovy, a Josefinou Lindblomovou, která je zodpovědná za tuto problematiku v EU, debatovali mj. o tom, co musí sektor komerčních realit udělat, aby vyhověl novým regulativům ze strany jednotlivých států i EU. Ústředním tématem MIPIM bylo letos téma bydlení jako reakce na aktuální vývoj, kdy miliony obyvatel planety směřují z venkova do městských konurbací. Podle analýzy OSN se do roku 2050 zdvojnásobí počet obyvatel, žijících ve městech, ze současných 3 na 6 miliard. To bude klást na velká města budoucnosti obrovské nároky, např. pokud jde o strategie investování, architekturu či stavební technologie. Problematiky bydlení se týkal i tradiční summit primátorů světových měst, kde o „chytrých městech“ diskutovalo na 80 hostů. V neposlední řadě se mluvilo o inovacích: letos např. o dronech, které nacházejí využití i ve světě realit (filmování a fotografování pozemků pro výstavbu a její průběh, dozor na stavbě apod.). Své speciální workshopy měly jednotlivé segmenty realitního trhu: kromě bydlení byla řeč i o maloobchodních a kancelářských nemovitostech, hotelích, průmyslových a logistických nemovitostech a o projektech pro zdravotní péči, které se dostávají do centra zájmu v souvislosti se stárnutím světové populace.

Vyvrcholením veletrhu se jako každoročně stalo vyhlášení MIPIM Awards, nejlepších staveb světa uplynulého roku. Po několika letech bez české účasti ve finále se letos na shortlist nejlepších projektů dostalo laserové centrum ELI (Extreme Light Infrastructure) v Dolních Břežanech u Prahy. 28. ročník veletrhu MIPIM se v Cannes uskuteční od 14. do 17. března 2017.

Přehled vítězů MIPIM Awards:

Administrativní centra                             #CLOUD.PARIS, Paříž, Francie

Rekonstruované budovy                          PAPILLON, Düsseldorf, Německo

Rezidenční projekty                                KATSCHA, Norrköping, Švédsko

Obchodní centra                                     LES DOCKS VILLAGE, Marseille, Francie

Hotely a turistické rezorty                       JW MARRIOTT VENICE RESORT SPA, Benátky, Itálie

Průmyslové a logistické nemovitosti         LASEROVÉ CENTRUM ELI Dolní Břežany, Česká republika

Nemocnice a projekty zdravotní péče       ELISABETH UNIVERSITY HOSPITAL & ROYAL HOSPITAL FOR CHILDREN,Glasgow, Skotsko

Zelené budovy                                       TREURENBERG, Brusel, Belgie

Městské projekty regenerace                   CROSSRAIL PLACE, Londýn, Británie

Projekty budoucnosti                              PARADIS EXPRESS, Liège, Belgie

Projekty budoucnosti velkého rozsahu      DUO PARIS, Paříž, Francie

(přesahující 100 000 m2 plochy)

Další články k tématu             

 

Odběr newsletteru

Aktuality

01.11.2019 Skypaper opět v porotě soutěže ČEEP a udělí cenu za celospolečenský přinos

Zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie je cílem celostátní soutěže Český energetický a ekologický…

03.10.2019 Časopis Skypaper opět hlavním mediálním partnerem konference Výškové budovy

Nové projekty a související problematika budou tématy již 16. ročníku mezinárodní konference Výškové a inteligentní…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce