úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Praha připravuje centrální stavební úřad, má odblokovat výstavbu

29.03.2019  |  Petr Bayer

V Praze by mohl vzniknout jeden centrální stavební úřad, uvedla na březnovém Summitu architektury a rozvoje pražská radní pro legislativu Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu). Tento úřad by řešil stavby celoměstského významu, například dopravní infrastruktury, která přesahuje hranice jedné městské části nebo velké stavby definované například zastavěnou plochou. Odvolání by mělo na starosti Ministerstvo pro místní rozvoj.

„Zřídit centrální stavební úřad by šlo opravdu velmi jednoduše pouhou změnou Statutu hlavního města Prahy. Důvodem přesunu povolování na jeden centrální úřad je především odborná náročnost a složitost procesů,“ říká Marvanová. Důležité bude získat pro tento návrh, který podporuje řada odborníků a IPR, podporu koaličních partnerů. „I pokud by se nám nepodařilo Prahu sobě a Piráty přesvědčit, stejně podle novely zákona o liniových stavbách přejde povolování dopravních staveb od srpna tohoto roku na magistrát. Pak by se mohlo ukázat, že je to dobré řešení i pro další stavby,“ dodala.

Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), které summit pořádá, návrh politiků na vznik centrálního stavebního úřadu uvítalo jako opatření, které by mohlo pomoci odblokovat rozvoj metropole a přispět k řešení bytové otázky. Úřad povolující větší a specifické stavby by podle SAR stavební řízení nejen zrychlil, ale zavedl by také do povolování řád. Rozhodování by bylo jednotné a předvídatelné a vrátila by se do něj celoměstská koncepce. Nyní se v městských částech Prahy výrazně liší, v odbornosti i termínech má velmi rozdílnou úroveň, postrádá celoměstský pohled a velmi často podléhá politickým tlakům .

Úřad by zároveň mohl metodicky a koncepčně vést stávajících 22 místních stavebních úřadů. V centrálním úřadu by se mohli soustředit přední stavební odborníci s dostatečným administrativním i právním zázemím. Je však zcela nezbytné, aby centrální stavební úřad nevydával jen územní rozhodnutí, ale také stavební povolení a povolení ve společném řízení. Jinak by to byla zbytečná instituce, protože velcí investoři už v poslední době postupují velmi často právě formou společného územního a stavebního řízení.

Praha také nemusí čekat na nový stavební zákon, zřízením centrálního úřadu by šla vlastně naproti chystané rekodifikaci, která počítá se vznikem nezávislé soustavy stavebních úřadů, potvrdila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „My jsme s Prahou měli jednání o tom, že zvažují zřídit jeden úřad už teď, protože se stávajícím stavem mají problémy. Praha o tom uvažuje už teď také proto, že ví, jaké bude mít nový model další výhody. Zaprvé budeme sdílet úředníky, bude lepší koordinace stavebních úřadů, už se nebude stávat, že se v jednom kraji povolují stavby tak a v druhém jinak,“ uvedla. Upozornila zároveň, že není možné, aby měla Praha ambice mít povolovací i odvolací proces pod jednou střechou na magistrátu.

Byty mohou chybět až pro 200 tisíc Pražanů

„Vytvořením centrálního pražského stavebního úřadu nedojde ihned k urychlení procesů, ale během roku by mohla být rychlost rozhodování již výrazně vidět,“ domnívá se expertka na stavební právo a členka SAR Renáta Pintová Králová, která s myšlenkou na obnovení centrálního úřadu, jež měla Praha do roku 2003, přišla.  Smutnou realitou totiž je, že v Praze nyní trvá vyřízení stavební povolení pro běžný bytový dům často 10 i více let. Celá země se dostala do vlastní legislativní pasti, kdy se nedaří povolovat nejen soukromé stavby ale ani veřejné obecně prospěšné stavby, na které by bylo možné čerpat peníze z evropských fondů.

Výsledkem je například zjištění, že dlouhé povolovací procesy vnímají jako problém hlavně starostové a místostarostové (průzkumu se jich účastnilo 39) než představitelé stavebních úřadů a odborů (odpovědělo jich 25). Představitelé samosprávy také častěji věří, že by mohla pomoci plánovaná rekodifikace stavebního práva, zástupci stavebních úřadů jsou ke změně legislativy skeptičtější. Složitou legislativu a zablokované povolování dává do souvislosti s bytovou krizí i veřejnost. Více než tři čtvrtiny z tisíce oslovených Pražanů vnímají, že se dostupnost bydlení za posledních pět let zhoršila.

„V Praze každý rok výrazně přibývá počet obyvatel a zároveň je potřeba obnovovat zastaralý bytový fond. Přitom se hlavním městě v posledních letech schvaluje jen zhruba čtvrtina potřebného počtu bytů, a pokud se situace nezmění, reálně hrozí, že v roce 2030 bude chybět bydlení pro nějakých 200 tisíc lidí,“ míní Dušan Kunovský, člen SAR a šéf Central Group. V Praze se v minulém roce povolilo asi 230 bytů na 100 000 obyvatel. V metropolích jako je Vídeň nebo Mnichov se počet nově povolených bytů pohybuje okolo tisícovky na 100 000 obyvatel, to znamená pětinásobek. „Pokud by se Praha chtěla těmto metropolím vyrovnat, musela by povolovat v řádu 10 až 12 tisíc bytů ročně,“ uzavřel Pavel Kliment, partner KMPG a člen SAR.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.