úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

PPF: Realitní trh mění digitální transformace a chytré technologie

31.05.2018  |  Petr Bayer

Digitální informace, které se váží k nemovitostem s jejich výstavbou, provozem a užíváním, je možné díky moderním technologiím efektivně sbírat, vyhodnocovat a dále využívat například při navrhování chytrých budov a chytrých měst či uzavírání realitních transakcí. K technologickým změnám, které by se měly prosadit v nejbližších pěti letech, patří 3D tisk, internet věcí, blockchain, umělá inteligence, robotika a další. V západní Evropě a severní Americe se také stále více automatizují činnosti, kterou jsou s nemovitostmi spojené, jako vklady do katastru, oceňování a nabízení nemovitostí k prodeji na cloudových platformách. Shodli se na tom odborníci realitní konference Prague Property Forum 2018, kterou pořádaly 29. května společnosti Property Forum a RICS.

„V nejbližších 18-24 měsících digitalizace urychlí celkovou proměnu realitního trhu. Řada realitních firem, ať už vlastní nemovitosti či nikoli, spravuje množství dat, díky kterým nově vytváří tržní hodnoty. Digitalizace stírá hranici mezi reálným a online světem. Příkladem mohou být dvě společnosti: aktuálně nejcennější maloobchodní firma Alibaba nemá žádný vlastní inventář a největší poskytovatel ubytování Airbnb nevlastní jedinou nemovitost,“ říká vedoucí strategických poradenských služeb pro region EMEA poradenské společnosti Cushman & Wakefield Tamás Polster.

Díky moderním technologiím lze efektivně navrhovat a stavět nové komerční i rezidenční nemovitosti. Systém BIM (Building Information Modelling) umožňuje jednotnou správu digitalizovaných dat, díky kterým je spolupráce jednotlivých pracovních týmů mnohem efektivnější a výstavba dané nemovitosti rychlejší. BIM je také možné doplnit o finanční model, který se využívá při sledování nákladů nejen v průběhu výstavby, ale také v rámci dlouhodobé správy.

“Při používání modelu BIM všechny profese, které se na projektu sejdou, používají jednotný systém zpracování a interpretace dat. Výsledkem je jednoznačně lepší spolupráce a větší přehlednost. Databáze BIM se automaticky aktualizuje, když dojde k jakýmkoli změnám ve výkresu. Návrhy jsou zpracovány v 3D a je snadné vytvořit atraktivní pohledy a virtuální průlety projektem. Hodí se to zejména při komunikaci s obchodními partnery. Evropský parlament zároveň doporučil užívat BIM na veřejných stavebních zakázkách napříč Evropou, aby se maximálně zvýšila jejich efektivita,” říká ředitelka IFMA Europe Lara Paemenová.

Moderní technologie umožňují postavit tzv. chytré budovy, ať už komerční nebo rezidenční, které díky integraci online a offline světa svým uživatelům nabízí řadu služeb zaměřených na jejich pohodlí a úspory. Příkladem je udržování příjemného prostředí v interiéru díky senzorům a automatizovaným systémům na sledování teploty a vlhkosti vzduchu, mobilní aplikace na vyhledání volného pracovního stolu v kanceláři nebo neustálý monitoring volného parkovacího stání či hlasové objednávání služeb, jako jsou nákupy, občerstvení, čistírna, úklid či vstupenky na kulturní akce. V západní Evropě a severní Americe, ale i ČR, se stále více diskutují také tzv. smart cities. Často uváděným úspěšným evropským příkladem je v tomto směru Barcelona.

Digitalizace proměnila i způsob nakupování, trvalý nárůst e-commerce ovlivňuje jak další maloobchodníky a developery/vlastníky maloobchodních nemovitostí, tak logistické firmy a developery skladů. „Klíčem k úspěchu maloobchodních firem je tzv. omnichannel prodejních kanálů, kdy kamenné obchody doplňuje online nabídka a řada e-tailerů buduje svou síť výdejních míst a showroomů,“ uvádí Tomáš Soukup z JLL. Zákazníci na e-commerce oceňují širokou nabídku, pohodlí při nakupování a rychlost dodání. Tomu se musí přizpůsobit jak logistické společnosti, tak vlastníci skladů. Poptávané jsou jak tzv. big boxy, které slouží jako centrální sklady pro celý region, ale i menší sklady v rámci tzv. city logistiky a last-mile delivery. „Kamenné obchody a zejména nákupní centra se mění na místa, kam jdou zákazníci nejen za nákupem, ale za zajímavým zážitkem či setkáním s přáteli,“ dodává Soukup.

Realitní transakce online

Na trhu realitních investic v západní Evropě a severní Americe se prosazují uzavřené online databáze, které obsahují maximum informací o dané komerční budově včetně její transakční historie. V závislosti na tom začínají vznikat také privátní blockchain projekty, kde je/bude možné obchodovat s komerčními nemovitostmi online za využití robotů a umělé inteligence. Na bázi blockchainu již nyní vznikají státem podporované vklady nemovitostí do katastru (ve Švédsku či Kanadě). K urychlení investičního procesu přispívá také stále větší automatizace oceňování nemovitostí.  

V ČR začínají vznikat i první crowdfundingové projekty, které umožňují drobným investorům vložit své finanční prostředky do komerčních projektů. Jde například o projekt Upvest nebo Crowdberry. V návaznosti na aktuální vývoj na vyspělejších realitních trzích v západní Evropě a severní Americe očekávají odborníci RICS další vzestup online platforem, které nabídnou k prodeji či pronájmu rezidenční a komerční nemovitosti.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.