úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Poslanci schválili nový stavební zákon, přestože byl označen za paskvil

Foto Skypaper
27.05.2021  |  Petr Bayer Aktualizováno: 31.05.2021

Poslanecká sněmovna schválila nový stavební zákon, který má přinést zrychlení povolovacího řízení, dodržování lhůt a také digitalizaci stavebního řízení. Proti tomuto zákonu však protestuje řada místních samospráv, které se obávají ztráty kontroly, co se bude u nich stavět, a další subjekty, které jej označují za „paskvil“. Zákon, který podpořili poslanci ANO, SPD a část ČSSD, nyní posoudí Senát a lze očekávat, že bude mít řadu připomínek.

Nový stavební zákon počítá oproti dohodě s převodem obecních stavebních úřadů přímo pod stát a s vytvořením zcela nové struktury v čele s Nejvyšším stavebním úřadem se sídlem v Ostravě. „Hlavní rozpor jsme měli v novém modelu čistě státní stavební správy, která ale jako jediná dokáže zajistit dodržování lhůt,“ tvrdí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Podle hl. m. Prahy však navzdory požadavkům českých měst vezme nový stavební zákon obcím šanci na rozhodování o rozvoji. Všechny státy okolo Česka jdou přitom opačným směrem, jediným výsledkem budou ekonomické problémy celého Česka. 

„Kvůli novému zákonu se dostaneme do bizarní situace, kdy rozvoj obcí a měst nebudou řešit zaměstnanci jejich radnic, kteří dobře znají místní specifika, ale naopak centrální státní úředníci. Místo převzetí modelu funkčního v zahraničí pro zrychlení stavebních řízení si u nás ministerstvo vymyslelo nový státní megaúřad za desítky miliard korun. Výsledek je, že slibované jedno razítko z jednoho úřadu stačit nebude,“ upozorňuje primátor Prahy Zdeněk Hřib. 

„Poslanci vůbec nevzali v potaz naše připomínky ohledně obrovské finanční náročnosti realizace zákona, kdy stát vydá desítky miliard korun z kapes daňových poplatníků, peněz, o kterých není nikde jasně potvrzeno, že se někdy do státní kasy vrátí,“ míní předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) a starosta Kyjova František Lukl. "Vidíme i velké ohrožení čerpání peněz z EU, neboť města a obce a ani stát nestihnou získávat stavební povolení. Můžeme jednoznačně říct, že zvítězili developeři, což dokládá například nově možnost přestavby sklepů na byty. To je návrat do středověku,“ varuje Lukl.

Přesun stavebních úřadů pod stát má podle developerů vyřešit dlouhá léta přehlížený problém takzvané systémové podjatosti a zároveň urychlit zablokované povolování nových staveb. "Získat všechna potřebná povolení pro středně velký bytový projekt trvá průměrně pět let. Složitý byrokratický proces a neúměrné průtahy přitom prodražují nové byty o deset procent, což u bytu za šest milionů korun představuje 600 tisíc korun," míní generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Dokonce déle má trvat pořizování územních plánů a jeho změn. Ruší se fungující a využívaný nástroj, který umožňoval za jedno volební období stihnout alespoň změnu územního plánu, a to rozvoji měst a dostupnosti bydlení nepomůže. „Zrychlení, o kterém mluví paní ministryně Dostálová, je lež – bez reformy plánování je to jen polovina mostu. V půli cesty se společně utopíme. Obávám se, že většina poslanců nedohlédla významu námi navrhované změny – tedy, že práva samospráv jsou základem moderního státu. Je to výsměch všem, kteří se snažili zákon zlepšit a posunout, a věnovali úsilí více než ročním jednáním s Ministerstvem pro místní rozvoj. Nyní půjde zákon do Senátu, kam musíme napnout své síly i my a pokusit se přesvědčit kolegy senátory,“ dodává 1. náměstek primátora Prahy pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) upozorňuje na několik zásadních pochybení nového předpisu, který je pro 32 000 autorizovaných inženýrů a techniků spjatých s výstavbou klíčový a mohou vést k ochromení celého systému stavebního řízení i kontroly realizovaných staveb. Na základě právní analýzy je přesvědčena, že k opakovanému tvrzení Ministerstva pro místní rozvoj a Hospodářské komory ČR, týkajícímu se zrychlení a zjednodušení povolovacích řízení, vůbec nemusí dojít. Naopak se může stát, že doba potřebná pro povolení stavby se ještě prodlouží.

„Opakovaně jsme varovali před tím, že nový stavební zákon povede k zahlcení soudů, které budou rozhodovat o všech sporech a žalobách na stát. Neumím si představit, že se s jeho podobou města, obce i odborné organizace smíří,“ líčí předseda ČKAIT Robert Špalek s tím, že první měsíce po případném přijetí nového zákona otevírají výjimečnou příležitost pro realizace roky odložených nebo pozastavených stavebních záměrů, které nevyhověly podmínkám pro jejich realizaci.

„Stavební zákon je velmi důležitý pro regionální rozvoj, abychom byli schopni rychle postavit silnice, dálnice, vysokorychlostní tratě nebo energetické sítě. Pokud bude mít stavebník vše v pořádku, může mít stavební povolení na domek v tzv. zrychleném řízení v ruce už za třicet dní. Velký investor pak do roka,“ vypočítává priority Dostálová. ČR je v žebříčku Světové banky podle délky přípravy a realizace staveb na ostudném 157. místě z celkem 190 zkoumaných států. Ještě před 10 lety byla ČR na 76. místě. V Evropě jsou horší pouze Albánie, Kosovo a Bosna a Hercegovina.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce