úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Popularita zelených střech stoupá, loni přibylo téměř 400 tisíc m2

Vegetační střecha fotovoltaika.jpeg
07.06.2023  |  Petr Bayer

V Česku výrazně stoupá popularita zelených střech, které prospívají životnímu prostředí. Z průzkumu iniciovaného Svazem zakládání a údržby zeleně vyplývá, že v loňském roce jich přibylo nejvíce, a to 396 tisíc čtverečních metrů na celkové skoro 3 miliony m2, což odpovídá téměř 400 fotbalových hřišť. Oblíbené jsou přitom zejména v kombinaci s fotovoltaickými panely čerpajícími sluneční energii.

Oproti roku 2016 se loni jednalo o trojnásobný růst, nejčastěji se přitom zelené střechy objevují na rodinných domech, které představují celou polovinu poptávky. „U rodinných domů se ve většině případů jedná o realizaci takzvaných extenzivních zelených střech. Ty tvoří nižší vegetační souvrství s nepříliš vysokými požadavky na údržbu,“ říká Josef Hoffmann ze společnosti Isover. Výhodou je finanční i časová nenáročnost. „Extenzivní zelené střeše stačí kontrola a případné přihnojení jednou až dvakrát ročně. Unese ji téměř jakákoliv konstrukce a realizovat ji můžete svépomocí,“ dodává. Jen necelá pětina zákazníků se loni rozhodla pro tzv. intenzivní zelenou střechu. Ta připomíná běžnou zahradu a její údržba je také podobně náročná. Pěstovat se na ní ovšem dají i stromy či zelenina.

Kromě rodinných domů se v roce 2022 začaly zelené střechy častěji objevovat i na komerčních objektech, bytových domech, školách či veřejných institucích. „Od července loňského roku platí nová vyhláška pro právnické osoby a veřejné instituce, podle níž budovy se zelenou střechou odvádí nižší poplatek za stočné,“ vysvětluje Hoffmann. Ve veřejné sféře tak realizace zelené střechy představuje značnou finanční úsporu.

Zelená střecha ochlazuje prostředí, vrací zeleň do měst a nabízí domov živočišným druhům, jež by uprostřed „betonové džungle“ jinak nepřežily. Jejich udržitelný potenciál se ještě vystupňuje s instalací fotovoltaických panelů, což je kombinace, která se mezi Čechy stává stále populárnější. „Kombinace vegetační střechy a fotovoltaiky je totiž nejen bezproblémová, ale také praktická. Dochází k zajišťování zelené energie a eliminaci nevhodných tepelných zisků zároveň,“ líčí Hoffmann.

Fotovoltaické panely jsou rostlinami ochlazovány, což vede ke zvýšení jejich výkonu zhruba o 10 %. „Vlivem odpařování vody ze zelené střechy dochází k ochlazování okolí, a tedy i panelů. Zvýšení jejich výkonu ale nelze chápat jako navýšení základní výkonové hodnoty fotovoltaického panelu. Jde spíše o snížení dopadů jeho přehřívání, které běžně představuje ztrátu výkonu zhruba o čtvrtinu,” dodává. Protože zelená střecha akumuluje méně tepla než jiné krytiny, zpomaluje se také stárnutí panelů. Zároveň zachytává prach a omezuje tak znečištění panelů.

Tzv. biosolární střecha skýtá i další výhody, díky zelené střeše může odpadnout nutnost instalace přitížení, která je jinak pro fotovoltaické panely vyžadována. Kombinace vegetace a fotovoltaiky také snižuje odtok vody ze střechy, čímž napomáhá vracet vodu do malého vodního cyklu a vytváří tím příjemné mikroklima v okolí. „Panely mají na rostliny pozitivní vliv, protože vytváří stín. Ten způsobuje, že jsou na střeše místa s různou expozicí slunečního záření, v důsledku čehož může být zelená střecha rozmanitější a hodnotnější pro životní prostředí,” míní Hoffmann. Při realizaci je však nutné brát ohled na výběr rostlin, aby jim toto specifické prostředí vyhovovalo.

Zájem o vegetační střechy i fotovoltaické panely souvisí také s růstem žádostí v dotačním programu Nová zelená úsporám. Také díky němu dochází i k renovaci starších budov, jimž pomáhá snižovat energetickou náročnost a ušetřit tak náklady za energie. „Čím více opatření je využito a čím progresivnější jsou, tím vyšší bývá dotace,“ upozorňuje Hoffmann. Kombinace zelené střechy a fotovoltaiky je tím velmi výhodná. Jen na zelené střechy si v rámci NZÚ loni podalo žádost 216 majitelů rodinných domů a dalších 9 majitelů domů bytových.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?

masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)
 
přehodnocení podmínek Green Dealu především co se týká racionality při dosažení termínů bezuhlíkové ekonomiky
 
dočasné pozastavení odklonu od uhlí po dobu nezbytně nutnou k překonání energetické krize
 
větší podpora energetických úspor (inovační technologie, kontrola plýtvání...)
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce