úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Poptávka po továrnách na vzestupu, zájem o kanceláře zejména v Praze

08.06.2016  |  Petr Bayer

Průmysloví developeři budou v roce 2016 aktivnější jak v oblasti hlavního města, tak regionech. Nabídka hal stoupne v průměru o 4,1 % v celé ČR. Rostoucí nabídku v roce 2016 v mimopražských regionech potvrdili všichni ředitelé developerských společností, v Praze předkládá růst nabídky 89 %. Stejný vývoj (růst o 4,1 %) očekávají zástupci developerských firem také v roce 2017. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností Q2/2016 CEEC Research.

Zatímco v roce 2016 očekávají developeři růst poptávky o 4,1 % v krajích a 4,9 % v Praze, v roce 2017 projeví zájem o průmyslové nemovitosti v mimopražských regionech o 4,9 % více zákazníků. Region hlavního města bude ještě atraktivnější a zákazníci budou potřebovat koupit o 6,4 % více prostor než v roce 2016. Poptávka po nemovitostech je přitom tažena především přílivem nových firem ze zahraničí. Druhým nejčastějším důvodem je zájem stávajících společností o další/větší prostory.

„Poptávku po průmyslových prostorech budou v následujících měsících táhnout zejména operátoři internetových obchodů, maloobchodní řetězce a automobilový průmysl. Procento nepronajatých prostor se dále snižuje, výstavba nových prostor bude na srovnatelné a pravděpodobně o něco málo vyšší úrovni než v roce 2015, “ líčí obchodní ředitel CTP Invest Jaroslav Kaizr. „ČR dál těží ze své polohy a exportně zaměřeného průmyslu. V regionu jí dokáže výrazně konkurovat pouze Polsko. Zájem investorů o Česko by mohly v budoucnu omezit nedostatek pracovní síly a časté změny a komplikovanost legislativního prostředí,“ doplňuje partner KPMG Česká republika Pavel Kliment.

Na tento avizovaný vývoj zareagují také ceny průmyslových nemovitostí, které porostou vzhledem ke zvýšenému zájmu zákazníků o pronájem či koupi. V roce 2016 dojde k růstu cen průmyslových nemovitostí v průměru o 3,3 %. V příštím roce se očekává zdražení ještě o půl procentního bodu větší (3,8 %).

Odlišná je situace developerů věnujících se výstavbě kancelářských budov, kteří letos nabídnou zákazníkům menší množství nových prostor než loni. V mimopražských regionech klesne nabídka o 1,0 %, zatímco v hlavním městě by měl být propad 5,1 %. „Sektoru to ale pomůže, rostoucí poptávka způsobí pokles nevytíženosti budov a už v příštím roce by se mohly mírně zvýšit i ceny nájmů. Pro rok 2017 se již opět očekává růst nabídky a zvýšený příliv nových kanceláří na trh,“ uvádí ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Během příštího roku v Praze připraví developeři o 4,4 % m2 podlahových ploch více, zatímco ve zbylých regionech Česka stoupne nabídka v průměru o 1,5 %. „Rok 2017 a 2018 má přinést více dostavěných projektů, ale zlepšující se ekonomická situace otevírá dveře dalším společnostem plánujícím expanzi,“ míní generální ředitel Crestylu Omar Koleilat.

Poptávka po kancelářích bude v roce 2016 podle ředitelů developerských firem spíše stagnovat, v Praze by měla mírně růst o 1,5 %. Mírné oživení na trhu s kancelářskými prostory očekávají developeři až v roce 2017, kdy v hlavním městě stoupne poptávka v průměru o 4,0 % a v regionech o 0,5 %. Nové kancelářské prostory shánějí nejčastěji stávající firmy (37 %), které se buď rozšiřují, nebo hledají vhodnější prostory. Více než třetinu poptávek tvoří renegociace . Mezi nové hlavní zákazníky developerů přitom nepatří čerstvě založené firmy z Česka. „Většina poptávky obvykle přichází od stávajících nájemníků kanceláří, kteří se již na trhu etablovali, nicméně, i tito zákazníci si zřizují nové aktivity (centra sdílených služeb, centra výzkumu a vývoje), což vytváří dodatečnou poptávku,“ poznamenává vedoucí výzkumu Passerinvest Group Tero Loukonen.

Čtvrtina developerů v poslední době zaznamenala pokles ploch pronajatých kanceláří z důvodu přechodu některých firem na desk sharing nebo home office. V prvním čtvrtletí roku 2016 přitom evidovali developeři jen necelou polovinu reálných poptávek po kancelářích. Zbývající zákazníci spíše zjišťovali situaci na trhu. Jen tři z deseti ředitelů developerských firem si myslí, že dojde ke snižování počtu nebo spojování firem, které se kancelářskému developmentu věnují a kanceláře nabízejí. Zdražovat v letošním roce plánuje 18 % developerů zabývajících se výstavbou kanceláří. Osm z deseti ředitelů potvrdilo zachování stávajících cen. V příštím roce naopak plánuje navýšit ceny 45 % firem.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

01.11.2019 Skypaper opět v porotě soutěže ČEEP a udělí cenu za celospolečenský přinos

Zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie je cílem celostátní soutěže Český energetický a ekologický…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.