úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Podoba Vltavské filharmonie bude v dubnu 2022, náklady 6 miliard Kč

vltavska filharmonie
10.11.2021  |  Petr Bayer

Finální architektonický návrh na podobu Vltavské filharmonie v Praze bude vybrán v dubnu 2022. Stavba by měla začít v roce 2027 a dokončena v roce 2031. Náklady se odhadují na 6 miliard korun.

Hlavní město nyní zveřejnilo jména 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budovy v okolí metra Vltavská. Do mezinárodní architektonické soutěže již bylo k účasti vyzváno 5 renomovaných architektonických ateliérů. Celkem se tedy soutěže zúčastní 20 architektonických týmů z 11 zemí světa. „Velký zájem českých i mezinárodních ateliérů svědčí o prestiži projektu. Finální dvacítka z 11 zemí světa disponuje pracovními zkušenostmi nejen z veřejného, ale také soukromého sektoru, a nabízí kulturní i názorovou rozmanitost,“ uvedl předseda poroty Michal Sedláček.

Postupujícími týmy jsou ALA + OV-A, MVRDV, OFFICE KGDVS + Christ & Gantenbein, Mecanoo + CHYBIK+KRISTOF, Barozzi Veiga + Atelier M1, Sou Fujimoto Architects, Cobe + Lundgaard & Tranberg Architects, ŠÉPKA ARCHITEKTI + MANGADO Y ASOCIADOS, Foster + Partners, Bjarke Ingels Group, Henning Larsen Architects, Carrilho da Graça Arquitectos, JAJA Architects, Bevk Perovic Arhitekti a Petr Hájek Architekti. Vybraná studia doplní pětici účastníků, které Praha v srpnu k vypracování návrhů přímo vyzvala. Jedná se o mezinárodní architektonická studia ve složení Diller Scofidio + Renfro, Snøhetta, Ateliers Jean Nouvel, David Chipperfield Architects a SANAA. Na skicovném a cenách se mezi účastníky soutěže rozdělí 18 milionů korun.

„Architektonické soutěže by u veřejných budov měly být standardem. Jedině tak můžeme naše město citlivě doplnit moderní architekturou, která bude klást důraz na využití veřejného prostoru. Chceme, aby budova filharmonie a její okolí žilo i mimo představení. Tedy aby byla nejen turistickým lákadlem, ale i místem kam rádi často zajdou Pražané,“ uvedl primátor Prahy Zdeněk Hřib. „Projekt pokračuje dalšími pracemi, máme za sebou například průzkum vibrací na parcele či participaci s veřejností. Jakmile bude ustanovena nová vláda, jsme připraveni jednat se zástupci státu o jeho zapojení do projektu,“ dodává první náměstek primátora Petr Hlaváček.

Budova bude disponovat několika sály se špičkovou akustikou a dokonalým prostorovým řešením odpovídajícím standardům 21. století. Zázemí zde naleznou oba významné pražské orchestry – Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Česká filharmonie, dále hudební oddělení Městské knihovny a další kreativní prostory, zkušebny, hudební učebny a podobně. Budova Vltavské filharmonie se stane zásadním impulsem rozvoje brownfieldu Bubny-Zátory.

„Vltavská je neutěšeným územím, které v následujících letech čeká velká proměna a výstavba filharmonie bude korunou této proměny. Předtím, než vznikne nová čtvrť Bubny-Zátory, podnikáme řadu kroků, které z Vltavské vytvoří místo přívětivé pro lidi už nyní. Právě teď proběhla proměna podchodů u Vltavské na místo pro každodenní sportování,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„Výstavba Vltavské filharmonie je projektem století a je radost vidět, že má výraznou podporu nejen napříč politickým spektrem, ale jak vyplývá ze sociologického šetření a našich participačních aktivit, tak se těší také podpoře u široké veřejnosti – jak u Pražanů, tak u pravidelných návštěvníků kulturních akcí,“ říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Odborná porota je složena z 11 členů. Kromě předsedy poroty Michala Sedláčka jsou jejími řádnými členy například Andreas Cukrowicz, autor vítězného návrhu koncertního sálu v Mnichově, nebo Tina Saaby, někdejší městská architektka Kodaně. Z českých zástupců je to pak mimo jiné mezinárodně ceněný český architekt Josef Pleskot, architekt a zároveň vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer, stávající ministr kultury Lubomír Zaorálek, primátor Prahy Zdeněk Hřib či starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský.

Více informací o projektu, aktuality i výsledky participace najdete na webových stránkách www.vltavskafilharmonie.cz

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.