úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Podíl flexibilních kanceláří na poptávce v Evropě oslabil o polovinu, v ČR se zotavuje

21.05.2020  |  Petr Bayer

Podíl sektoru flexibilních kanceláří na celkovém objemu realizované poptávky po kancelářích v Evropě klesl z 9,5 % na konci roku 2019 na 5 % v 1. čtvrtletí 2020. Tento sektor v letech 2017 - 2019 exponenciálně rostl a s klesající tendencí velkých poskytovatelů dále expandovat nyní vyzrává. Údaje průzkumu mezinárodní realitní poradenské společnosti Savills ukazují, že v roce 2019 činil podíl sektoru flexibilních kanceláří na celkové nájemní aktivitě v centru Paříže 25,6 %, následovaný londýnským City s 23 %, Barcelonou s 18,1 % a londýnským West Endem s 15 %.

„Ačkoli analýza našich údajů nemůže zohlednit plné dopady pandemie coronaviru, je zřejmé, že zpomalení sektoru flexibilních kanceláří lze připsat dozrávání tohoto sektoru. Zatímco sledujeme, jak velcí hráči jako WeWork a IWG pozastavují otevírání nových poboček a zaměřují se na snižování nákladů, otevřel se tím tak prostor menším operátorům, kteří byli v růstu více aktivní. V některých lokalitách, kde je flexibilní práce populárnější – převážně v Londýně, Paříži a Barceloně – bychom také mohli tvrdit, že za poklesem nájemní aktivity může částečně přetrvávající nedostatek kvalitních dostupných prostor,“ říká analytička oddělení European Research Division v Savills Eri Mitsostergiou.

Přestože řada center flexibilních kanceláří v celé Evropě zůstává během karantény v provozu, obsazenost budov je pod hranicí 20 %. Privátní kanceláře jsou i nadále částečně využívány, ale poptávka po coworkingovém/sdíleném pracovním prostoru výrazně klesla, především kvůli obavám o zdraví a bezpečnost. Podle posledního průzkumu globálního sentimentu společnosti Workthere provozovatelé flexibilních kanceláří očekávají na konci května 71 % obsazenost na základě podepsaných smluv oproti 83 % před Covidem-19. Podle něj je 62 % poskytovatelů flexibilních kanceláří na celém světě optimistických, jak se bude situace vyvíjet v nadcházejících 12 měsících.

„V dobách nejistoty bude flexibilita vyhledávaným řešením, protože se firmy budou chtít vyhnout dlouhodobým nájemním závazkům. Kromě toho s více lidmi pravidelně pracujícími z domova mohou přistoupit k rozložení potřeb po administrativních prostorách mezi tradiční a flexibilní kanceláře v různých lokalitách. Toto by mohlo vést i k vyšší poptávce po flexibilních kancelářských prostorách mimo centrální obchodní a komerční lokality a blíže k dopravním uzlům,“ míní analytička Workthere Jessica Alderson.

„Budoucnost celého odvětví je nyní v sázce s potenciálem využít situaci tzv. nového normálu k dalšímu růstu. Věřím, že někteří hráči na trhu z ní vyjdou silnější než kdy předtím, ale na druhou stranu jako v každé krizi se najdou tací, kteří nepřežijí. Domnívám se, že provozovatelé flexibilních kanceláři v Praze musí být vůči potřebám nájemců velmi pozorní, jelikož je tento sektor v Praze stále ve vývoji,“ dodává Petr Florián z Savills ČR a SR

Například holešovické centrum Business Link Visionary zůstalo otevřené i v době vládních opatření, v průměru jej však využívalo pouze 5 – 10 % klientů. Základním standardem se stává bezpečnost poskytovaných služeb, která je současně hnací silou evoluce probíhající v tomto segmentu. Zákazníci při poptávce prostor nyní ještě více zdůrazňují také ekonomické aspekty. Z důvodu optimalizace nákladů budou společnosti část svých kancelářských kapacit řešit právě pomocí flexibilních sdílených kanceláří.

„I přesto, že jsme přijali mnohá hygienická opatření, byl pokles docházky nájemců do našich prostor výrazný, přes 90 %,“ přibližuje Jana Gerhátová z Business Link. Nyní se klienti začínají do servisovaných kanceláří vracet. „V pondělí 18. května bylo v našich prostorech Visionary nejvíce nájemců od počátku pandemie. Tendence k návratu vyplývá také z průzkumu mezi našimi klienty. Ti se hodlají vrátit k normálnímu provozu v horizontu nejbližších dnů, maximálně týdnů,“ doplňuje Jana Gerhátová.

Provozovatelé očekávají, že v souvislosti s rozhodováním o návratu do kanceláří nebo při uzavírání nových smluv v budoucnu, bude význam bezpečnostních standardů rychle narůstat a stane se novým měřítkem konkurenceschopnosti.

Podle Business Link přinese postpandemická realita vedle bezpečnosti také progresivní změny flexibilních kanceláří, a to i z ekonomických důvodů. „Zvýší se význam smíšených řešení v nájemních smlouvách. Část kancelářských kapacit si budou společnosti pronajímat v tradičních prostorech na základě standardní smlouvy, zbývající část bude doplněna o flexibilní přístupovou službu do flexibilních kanceláří,“ míní Gerhátová.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce