úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Pardubice chystají spolupráci s developery, aby přispívali na budování občanské vybavenosti

Pardubice - Tesla Kyjevská vizualizace
22.04.2021  |  Eduard Železný

Pardubice se přidávají k Praze, Brnu či Jihlavě a chtějí po developerech finanční účast na budování infrastruktury. Vedení Pardubic již zahájilo přípravu Zásad pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury, které mají nastavit pravidla pro vstup developerů do území Pardubic. Město si od toho slibuje zefektivnění přípravy a realizace stavebních projektů i lepší zapojení investorů do budování související infrastruktury včetně škol. Příprava finální podoby dokumentu a nasazení pravidel do praxe je plánováno do konce letošního roku.

„Poptávka po bydlení a nové výstavbě je v Pardubicích velká a chceme zajistit, aby se stavělo koncepčně a s novou výstavbou vznikala také potřebná veřejná infrastruktura od chodníků a parků až po školky. Připravované zásady by nám měly pomoci v tom, aby k tomu docházelo za jasných a předem daných podmínek a aby nová výstavba dobře sloužila budoucím obyvatelům a zároveň nesnižovala kvalitu života ve městě pro obyvatele stávající,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Výhodou bude nejen větší informovanost města, ale také představa, co všechno by dané území mělo zahrnovat. „Princip zásad spočívá v tom, že povedou investory, aby informovali město o projektech už ve fázi přípravy. Umožní jim to najít s městem shodu, jak by mělo zastavěné území vypadat a jaká bude potřeba související infrastruktura. Ušetří si tím zbytečné průtahy, a tedy i další náklady,“ dodává náměstek Jan Nadrchal.

V Zásadách bude stanoven investiční příspěvek, který má přinést vyvážení podílu města a stavebníků na nákladech, jež vyplynou ze zvýšené zátěže území. „Developeři budou mít možnost uhradit investiční příspěvek, který město využije v dané lokalitě, nebo se rovnou zapojí do budování občanské vybavenosti. Velké téma jsou pro nás zejména školky a školy, rádi bychom investory ale také motivovali k budování městské zeleně a dalších prvků modrozelené infrastruktury,“ líčí náměstek Jakub Rychtecký.

„Zodpovědní investoři se podílu na budování související infrastruktury nebránili ani dosud a bude určitě dobré, pokud pro výstavbu vzniknou jasná pravidla a celý proces projektové přípravy se zefektivní. To může vedle investičního příspěvku naopak vést ke snížení nákladů a zvýšení dostupnosti bydlení,“ míní předseda představenstva Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Jozef Koprivňanský.

Město chce do konzultací při přípravách zásad zapojit nejen hospodářskou komoru, ale také místní investory a Asociaci developerů. „Jakkoli si uvědomujeme, proč je pro města snazší a praktičtější sáhnout po příspěvcích od investorů, neměli bychom zapomínat na systémovou změnu. Finanční prostředky na to totiž jak developeři, tak budoucí obyvatelé bytů již dnes v nemalé míře platí na daních, jenže tyto peníze nejdou zpět do měst a lokalit, ale ztrácí se ve státním rozpočtu,“ upozorňuje ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek.

Pravidla pro spolupráci s investory v poslední době připravuje stále více měst a obcí. Na konci loňského roku je jako první statutární město přijala Jihlava, od konce března má své zásady také Brno. Příprava podobných pravidel běží i v Praze, Liberci nebo v Karviné a na dalších místech. „V každém městě jsou specifické podmínky a požadavky, jedno ale mají společné. Cílem je nastavit transparentní prostředí, s rovnými pravidly pro všechny investory a garancemi, které získávají město i developer,“ uvedl advokát Jiří Nezhyba z kanceláře Frank Bold Advokáti, která bude po Jihlavě a Brnu zásady připravovat i pro Pardubice. První prezentace možností, které zásady nabízejí, určená zastupitelům Pardubic se uskuteční 3. května.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce