úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Obce v národních parcích mohou investovat do rozvoje, stát je podpoří 100 mil. Kč

22.10.2018  |  Petr Bayer

Ministerstvo životního prostředí vypisuje dotační výzvu v objemu 100 milionů korun na podporu obcí ležících na území národních parků. Investice pomohou zlepšit vybavenost a infrastrukturu obcí, rekonstruovat veřejné osvětlení šetrné i k životnímu prostředí a zdraví lidí. Dále zajistit rozvojové plány s důrazem na životní prostředí nebo posílit environmentální vzdělávací aktivity. Peníze je možné využít i na spolufinancování nákladnějších projektů z Operačního programu Životní prostředí. Příjem žádostí o dotace odstartuje 3. prosince 2018.

„Obce v národních parcích jsou našimi partnery v ochraně nejcennějších přírodních území. Podporujeme v nich proto šetrný turismus a zachování zaměstnanosti. Nyní opět nabízíme starostům obcí, správám národních parků, spolkům a jiným subjektům dalších 100 milionů korun. Od roku 2010 jsme uvolnili na rozvoj obcí v národních parcích ze zdrojů Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) 280 milionů korun a podpořili celkově 197 projektů. Jen z poslední dotační výzvy jsme přispěli na realizaci 73 nových projektů téměř 72 miliony,“ říká ministr Richard Brabec.

Oprav komunikací se tak díky dotacím z loňské výzvy v blízké době dočká Špindlerův Mlýn, Mladé Buky v Krkonoších nebo Prášily na Klatovsku, do veřejného osvětlení a infrastruktury budou investovat v Žacléři, Kašperských Horách či Janských Lázních. Škála podporovaných opatření je v případě aktuální výzvy oproti minulé na žádost starostů rozšířena. Podporu od státu bude možné nově čerpat na sanaci padajících skalních masivů a vybudování požárních nádrží nebo na elektronické interaktivní projekty sloužící k většímu povědomí o ochraně přírody v národních parcích.

I nadále mohou zástupci obcí a další zájemci žádat o příspěvek na výměnu nevyhovujícího veřejného osvětlení, opravu cest a veřejných prostranství, modernizaci turistických informačních center nebo na zpracování rozvojových dokumentů s důrazem na životní prostředí či na různé vzdělávací environmentální projekty. „Stejně jako v minulé výzvě bude možné spolufinancovat z této dotační výzvy rozličné projekty z Operačního programu Životní prostředí napříč prioritními osami, ať se jedná o čištění odpadních vod, dodávku pitné vody, odpadové hospodářství či opatření posilující ekologickou stabilitu krajiny a biodiverzitu,“ dodává Brabec.

 

„Oproti minulé výzvě mohou zájemci o dotaci podat libovolný počet žádostí v jakékoli ze šesti oblastí podpory. V takovém případě se může celková dotace na všechny projekty u jednoho žadatele vyšplhat až na 5 milionů korun. Jinak je tomu jen u projektů OPŽP, kde může celková výše podpory dosáhnout až 5 % z celkových způsobilých výdajů,“ líčí ředitel SFŽP Petr Valdman,

„Zatímco v loňské výzvě jsme měli dopředu stanoveno, kolik prostředků půjde na kterou oblast, letos máme danou pouze spodní hranici u dvou oblastí, u nichž projektová příprava trvá déle. Nejméně 30 milionů půjde na modernizaci infrastruktury a nejméně 15 milionů bude investováno do výměny veřejného osvětlení. Zbývající peníze budou přidělovány podle toho, o co bude mezi žadateli zájem,“ upřesňuje Valdman Dotace jsou schvalovány průběžně a uspět mohou všichni, kteří včas podají žádost a vyhoví podmínkám dotační výzvy.

Realizované projekty z této výzvy mohou být podpořeny částkou od 50 tisíc do 2 milionů korun podle typu projektu. Dotace může pokrýt většinu, tedy až 85 % výdajů na projekt, v případě spolufinancování OPŽP projektů žadatelům ušetří až 5 % uznatelných výdajů na projekt.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.